9 грудня в український прокат вийшов фільм «Спенсер: Таємниця принцеси Діани» режисера Пабло Ларраіна.

Сюжет фільму зосереджений на різдвяних канікулах принцеси Діани (її роль виконує Крістен Стюарт). Щоправда, це не звичний щасливий різдвяний відпочинок. Атмосфера стрічки далеко не святкова: принцеса Діана нещасна від суспільного та сімейного тиску та жадає волі, а її шлюб з принцом Чарльзом тріщить по швах. 

Поки Крістен Стюарт в амплуа принцеси Уельської завойовує серця, Chas News пропонує добірку фільмів з історіями знаменитих та неоднозначних королівських персон та їхніх наближених. 

«Король говорить!» (The King's Speech) 

Дата виходу: 6 вересня 2010 року 

Жанр: драма, історичний 

Режисер: Том Хупер 

Головні ролі: Колін Ферт, Джефрі Раш, Гелена Бонем Картер 

Альберт, герцог Йоркський, страждає від заїкання. Ця вада, безумовно, отруює його життя.

Трапляється так, що він змушений зайняти місце на престолі та стати королем Англії. Щоправда, через заїкання правитель з нього вийде не найпереконливіший.

Тому він змушений звернутися по допомогу до Лайонела Лога, австралійського логопеда з ненайочевиднішими методами лікування. Проста історія та потужна акторська робота. Приблизно так можна описати історичну драму «Король говорить». Хімія між Альбертом (Колін Ферт) та Лайонелом (Джеффрі Раш) — це, мабуть, одна з найсильніших та найцінніших сторін картини.

Некваплива стрічка з камерною атмосферою про людину, яка боїться «не відповідати вимогам», але не боїться долати труднощі. Війна людини з самою собою на тлі початку Другої світової війни.

Фільм тепло прийняли глядачі та критики. Про це свідчать численні номінації та перемога у головній категорії на «Оскарі» у 2011 році. 

«Фаворитка» (The Favourite)  

Дата виходу: 3 січня 2019 року 

Жанр: драма, історичний 

Режисер: Йоргос Лантімос 

Головні ролі: Олівія Коулман, Рейчел Вайс, Емма Стоун 

Події фільму розгортаються в Англії на початку XVIII ст. До королівського двору прибуває Ебігейл. Молода дівчина спочатку отримує місце служниці, але поступово починає боротися за роль фаворитки королеви Анни.  

Йоргос Лантімос, один з найоригінальніших авторів сучасності (режисер сюрреалістичного «Ікла» та дистопічного «Лобстера»), подарував світові ще одну неоднозначну картину.

Вся фішка стрічки в її персонажах. Тут не важливий світ, який оточує королеву, її фавориток і всіх підданих двору. Весь фокус на героях і на тому, як наше сприйняття цих героїв змінюється протягом фільму. Від любові до ненависті, від неприязні до співпереживання, і так майже щодо кожного персонажа.

Більше того, фільм торкається питання природи кохання і ставить цікаве питання: в чому цього самого кохання більше — у гіркій правді чи в солодкій брехні? 

«Марія-Антуанетта» (Marie Antoinette) 

Дата виходу: 24 травня 2006 року 

Жанр: драма, історичний 

Режисер: Софія Коппола 

Головні ролі: Кірстен Данст, Джейсон Шварцман, Азія Ардженто 

Біографічний фільм про життя Марії-Антуанетти — найвідомішої королеви Франції. Історія зосереджується на роках її життя у шлюбі з Людовіком XVI та труднощами, з якими вона стикається у сімейному та політичному житті. 

Королеву Марію-Антуанетту заведено критикувати. За байдужість до народу та невміле поводження зі своєю владою. Фільм наводить фокус саме на ці аспекти її правління. Щоправда, у більш м'якій формі та зі спробами виправдати (або хоча б пояснити) таку поведінку.

Одна з причин — шлюб Марії-Антуанетти є виключно політичним рішенням. Тому сімейне життя не миле. А Людовік XVI взагалі не виявляє інтересу до своєї новоспеченої дружини. Тут же і підступні піддані, що постійно розпускають брудні чутки. 

Візуально фільм дуже багатий на строкаті й витіюваті образи, що так і випромінюють королівську розкіш. І зараз же занурюють в атмосферу фільму. А за старання костюмерів картину нагородили статуеткою кіноакадемії. 

«Ще одна з роду Болейн» (The Other Boleyn Girl) 

Дата виходу: 28 лютого 2008 року 

Жанр: драма, романтичний 

Режиссер: Джастін Чедвік 

У головних ролях: Наталі Портман, Скарлетт Йоханссон, Ерік Бана, Марк Райленс 

Історична драма про війну двох сестер, Анни та Марії, за увагу короля Генріха VIII. Та про те, до чого призводять необдумані рішення заради особистої вигоди. 

У цьому фільмі є все, за що глядач любить серіал «Гра престолів». Середньовічний сеттинг (ну ще б пак), зради, війни за місце під сонцем при королівському дворі, змови і страти.

Видовищно. Бракує лише драконів. Щоправда, «драконами» тут виступають людські вади. Анна Болейн (персонаж Наталі Портман), яка готова піти проти своєї сім'ї, зрадити сестру заради кохання короля. Генріх VIII (Ерік Бана), ведений своєю гординею і порочністю, готовий відкинути законну дружину, навіть якщо це призведе до нестабільності в державі і до початку Реформації. Або Томас Болейн (Марк Райленс), який заради місця в палаці і прихильності короля практично занапастив життя своїх дітей. Ціле товариство іменитих акторів в історії про жадібність, лицемірство і лише кілька персонажів, які намагаються протистояти цьому. 

«Королівський роман» (A Royal Affair) 

Дата виходу: 29 листопада 2012 

Жанр: драма, історичний 

Режисер: Ніколай Арсел 

У головних ролях: Алісія Вікандер, Мадс Міккельсен 

До психічно хворого короля Крістіана VII запрошують лікаря. Медик виявляється затятим прихильником та теоретиком просвітництва. Користуючись безвольністю короля, він починає втілювати свої ідеї на державному рівні, паралельно крутить роман з королевою. 

 Фільм розповідає любовну історію, що розгортається на тлі правління божевільного короля. Хоч роман і не обіцяє нічого доброго (вигнання з міста, утримання в темниці і всі інші «плюшки»), головні герої все ж готові піти на все заради кохання.

Крім любові, картина також зачіпає й інші теми. Наприклад, споконвічне протистояння консерватизму та прогресу. Державна рада (спілка консерваторів) проти доктора Струензе та королеви Кароліни (послідовників просвітництва). І незважаючи на дуже гуманістичні погляди — скасування тортур, порятунок від тілесних покарань підданих, скорочені робочі години для селян — Струензе та Кароліна у своїх прагненнях нечасто знаходять прихильників. Цікавий і сам персонаж лікаря — хто він? Чи є він простою людиною епохи Просвітництва, розважливим і амбітним опортуністом, чи простим романтиком, який втягнувся і загрався в політичні інтриги?

Забави без джойстика. П’ять фільмів, знятих за мотивами культових відеоігор
Любов з потойбіччя. П’ять фільмів, у яких розповідають історію примар
Good to be bad. П’ять фільмів, де головний герой — лиходій