З 2014 року щороку 30 липня у світі відзначають Всесвітній день протидії торгівлі людьми.
Світова статистика щодо цієї проблеми достатньо гнітюча. За даними ООН, щорічний дохід злочинців від торгівлі людьми у всьому світі складає близько $150 млрд.
Точної цифри кількості людей, які потрапили у рабство немає, але дані коливаються приблизно від 20 до 40 млн людей.
Якщо вам здається, що ця проблема вас не стосується, погляньте на статистку нашої країни. За даними Міжнародної організації з міграції, з 1991 до 2021 року від торгівлі людьми постраждали понад 300 тис. українців. Лише за останні три роки ця цифра сягнула майже 50 тис. людей.
Майже кожна третя постраждала від торгівлі людьми у світі — дитина. Щороку від цього страждають, за різними оцінками, від 1,2 до 5,5 млн дітей. 65% з них — дівчата. 48% цих дітей змусили до сексуального рабства.
На жаль, через війну росії проти України зростають ризики торгівлі людьми, адже мільйони українців зараз опинились за кордоном і у стані відчаю можуть стати мішенню для злочинців.
Chas News пропонує ознайомитись з правилами від громадської організації STEM is FEM за підтримки Українського Жіночого Фонду, які допоможуть убезпечити себе від рабства.
Як підготуватись до від’їзду за кордон
- Ніколи й нікому не віддавайте паспорт чи інші документи, що підтверджують особу.
- Заздалегідь сфотографуйте важливі документи (паспорти, ідентифікаційний код, медстрахування і т.д.), про всяк випадок скиньте їх на свою електронну пошту, роздрукуйте і візьміть з собою копії. Один примірник документів і нещодавно зроблену фотокартку залиште своїм близьким.
- Сплануйте маршрут. Продумайте, де ночуватимете.
- Домовтесь з родичами або найближчою людиною про те, як ви контактуватимете поки ви в дорозі.
- Надавайте лише необхідну інформацію про себе. Не розповідай те, що дасть стороннім змогу запідозрити ваше скрутне становище та скористатися ним.
- Випишіть e-mail, телефони та адреси консульств та посольств України. Спробуйте запам’ятати телефон.
- Завантажте розмовник чи словник, щоб за потреби можна було звернутися по допомогу.
- На сайті нашого МЗС є система ДРУГ — вона дозволяє залишатись на зв'язку з консульськими установами України по всьому світу. Перед виїздом зареєструйтесь в ній.
Як убезпечити себе в дорозі?
- Щодня інформуйте близьких про те, де ви знаходитесь і з якими людьми спілкуєтесь.
- Нікому не віддавайте телефон чи інші засоби зв’язку. Ніде не залишайте їх без нагляду.
- Не довіряйте випадковим незнайомим людям — їх могли залучити до вербування потенційних жертв.
- Зберігайте максимальну увагу, якщо наважуєтесь сісти в авто до незнайомців, якими б доброзичливими вони не виглядали. Сфотографуйте номер машини, документи водія (за можливості) та надішліть близьким. А краще взагалі не сідайте у такий транспорт.
- Іноді зловмисники можуть прикидатися волонтерами. Перевіряйте, на яку організацію працює волонтер та чи є дані про цю організацію в мережі.
- З обережністю ставтесь до пропозицій, що надходять від незнайомців. Особливо, якщо ці пропозиції актуальні виключно для молодих жінок та дівчат.
Як не наразитися на небезпеку вже на місці?
- Не беріть в борг у незнайомців або людей, які дуже наполягають на тому, щоб позичити вам гроші. Це можуть використати, аби змусити вас до рабської праці.
- Звертайтесь до громадських організацій, волонтерських центрів, аби дізнатися все про поселення, роботу та отримання документів.
- Попросіть поселити вас у центр проживання українських переселенців, поки не знайдете окреме житло.
- Пам’ятайте, що в Європі квартири здають виключно через договір. Якщо вам пропонують житло без нього, це підозріло.
- Тримайте копії документів окремо від оригіналів.
Як правильно обрати роботу за кордоном?
- Не погоджуйтесь на першу-ліпшу пропозицію з обіцянками швидкого заробітку. Якщо щось виглядає занадто добре для того, щоб бути правдою — скоріш за все, так і є.
- Якщо пропозиція роботи дійсна для молодих дівчат без досвіду роботи — це всі «червоні прапори» в одному місці.
- Аби працювати в Європі, людина має отримати право на працевлаштування. Якщо вам пропонують роботу без цих документів — не погоджуйтесь. Робота без документів — порушення, за яке вас можуть притягнути до відповідальності.
- Якщо ви працевлашувались за кордоном через компанію-посередника з України, перевірте, чи має вона ліцензію на здійснення такої діяльності. Це можна зробити через сайт Мінекономіки.
- Не залишайте свій паспорт в заставу та не віддавайте його роботодавцям або іншим особам.
- Якщо за кордоном загубився паспорт або ж його відібрали силою, терміново звертайтесь до посольства чи консульства України.
- Підписуйте лише ті документи, мову яких ви розумієте. Переконайтесь, що робочий контракт перекладено правильно, він не містить розмитих формулювань, зрозумілі всі умови: обов’язки, робочий графік, розмір зарплати, медичне й соціальне страхування, відпустка й вихідні. Якщо необхідно, проконсультуйтесь з юристом.
- Працедавець має бути готовий відповісти на усі ваші питання. Якщо він дратується, починає залякувати чи маніпулювати («То тобі потрібна робота чи ні?», «Все одно нічого краще ти не знайдеш!»), відмовляється показати документи про свій бізнес — це все ознаки можливої злочинної діяльності.
- Не погоджуйтесь на роботу, деталі якої не знаєте. Наприклад, якщо це перевезення пакунків із невідомим змістом, або коли кажуть, що ви будете робити «щось по ситуації» чи «що попросять».
- Якщо ви чуєте про компенсацію витрат роботодавця «з першої зарплати» — варто одразу йти геть. А після цього ще й попередити про це волонтерів та громадські організації, які займаються торгівлею людьми. Можливо, ви вбережете чиєсь життя.