терористи
Pixabay

Росія вже більш ніж пів року веде бойові дії на території України та регулярно обстрілює мирні міста. Країна вчинила десятки злочинів, які можна вважати терактами, наприклад, бомбардування Маріупольського драмтеатру або обстріл Запорізької АЕС.

У зв’язку з цим на міжнародній арені обговорюють можливість визнання рф країною-спонсором тероризму. На цьому наполягає українська влада, відповідну резолюцію ухвалив Сенат США

Chas News згадує про країни, які вже визнані спонсорами тероризму та пояснює, які наслідки має такий статус.

Що таке держава-спонсор тероризму

Держави-спонсори тероризму — це визначення, яке використовує Державний департамент Сполучених Штатів для країн, які неодноразово підтримували акти міжнародного тероризму.

Включення до цього списку передбачає жорсткі односторонні санкції.

Всього за період існування такого закону США назвала спонсорами тероризму вісім держав, це:

  • Куба,
  • Іран,
  • Північна Корея,
  • Сирія,
  • Ірак,
  • Лівія
  • Південний Ємен,
  • Судан.

Зараз список країн-спонсорів тероризму складають:

  • Куба,
  • Іран,
  • Північна Корея,
  • Сирія.

Розглянемо, як кожна з країн отримала статус спонсора тероризму.

Сирія — єдина країна-спонсор тероризму з найпершого списку

Башар Асад

Сирія є єдиною країною в переліку спонсорів тероризму, яка залишається в ньому з 1979 року, коли уклали перший список. Інших «першопрохідців» — Лівію, Південний Ємен та Ірак — з нього вже виключили.

У США вважають, що диктаторський режим Асада в Сирії підтримував терористичні групи, зокрема, «Хезболлу». Президент Сирії твердо захищає політику Ірану, який так само виступає за знищення сирійської опозиції.

Куба  підтримка повстанців і терористів

Державу вперше визнали спонсором тероризму у 1982 році, а потім ще раз у 2021-му. 

Вперше це сталося через підтримку владою держави революційних рухів в іспаномовних країнах та Африці. Куба не лише відкрито підтримувала збройні революції, а й сприяла доставці зброї в регіон. Також країна надавала притулок партизанам, які потім брали участь у терористичних актах.

В Америці стверджують, що попри публічні заяви Куба не розірвала зв’язки з елементами Революційних збройних сил Колумбії (FARC), які відомі терактами, торгівлею наркотиками та захопленням заручників.

У 2015 році США виключили Кубу зі списку спонсорів тероризму. Однак вже у 2021-му вона знову в нього потрапила. Держсекретар Майк Помпео тоді посилався на «неодноразову підтримку актів міжнародного тероризму» з боку Куби і надання притулку для колумбійських повстанців. Також Куба підтримувала диктаторський режим Ніколаса Мадуро у Венесуелі.

Іран у списку країн-спонсорів тероризму

Близькосхідна країна потрапила в перелік 19 січня 1984 року. У США заявляють, що Іран підтримував палестинські групи опору в Секторі Газа та бойовиків «Хезболли». Також країна передавала зброю сепаратистам у Ємені та опозиціонерам у Бахрейні. 

У Сирії Іран навчав шиїтських бійців Башара Асада для війни, яка призвела до загибелі більше 100 тис. цивільних. Також країна надавала зброю і фінансувала ХАМАС та інші палестинські терористичні групи.

У січні 2021 року колишній держсекретар Майк Помпео назвав Іран новою базою терористів «Аль-Каїди».

Північна Корея — вибух літака і отруєння брата Кім Чен Ина

Кім Чен Ин

Вперше Північна Корея опинилася в списку держав-спонсорів тероризму у 1988 році. Країна продавала зброю терористам і навіть влаштувала теракт з десятками жертв.

29 листопада 1987 року над Андаманським морем внаслідок підриву бомби впав літак Boeing 707-3B5C. Вибух за вказівкою Пхеньяна влаштували агенти-корейці. Літак впав у море, загинули більше 100 людей, більшість із яких були громадянами Південної Кореї.

У 2008 році США погодилися виключити Північну Корею з переліку країн-спонсорів тероризму, оскільки Пхеньян погодився на перевірку своїх ядерних програм.

Через дев’ять років КНДР знову опинилася в списку. Це сталося після, ймовірно, спонсорованого Північною Кореєю вбивства Кім Чен Нама (зведеного брата Кім Чен Ина) з використанням забороненої хімічної речовини. 

У тому ж 2017 році країна запустила ракету, яка пролетіла над Японією, а у в’язниці Північної Кореї помер американський студент Отто Вормбір. У листопаді президент США Дональд Трамп офіційно оголосив про повторне внесення КНДР до списку держав-спонсорів тероризму.

Країни, які були визнані спонсорами тероризму, але зараз виключені з переліку

Лівія, Судан, Ірак та Південний Ємен є державами, яких США вже позбавили звання спонсорів тероризму. Більша частина із них входила до першого переліку країн із таким статусом.

Ірак

Країну назвали спонсором тероризму у 1979 році. Ірак надавав притулок терористам, зокрема тим, які вбивали американських військових і цивільних. У 1982 році державу виключили зі списку, щоб США могли надавати країні допомогу в ірано-іракській війні.

Минуло вісім років й у 1990-му Ірак знову оголосили спонсором тероризму після вторгнення в Кувейт. Тоді країна розміщувала в себе бази цілої низки терористичних організацій. У 2003 році війська США та країн-союзників повалили режим Саддама Хусейна, а вже у 2004-му Ірак остаточно виключили зі списку.

Лівія

Лівія опинилась у списку спонсорів тероризму у 1979 році, коли країною керував Муаммар Каддафі. Держава підтримувала ряд терористичних організацій. Виключення з переліку відбулось у 2006 році через «незмінну прихильність Лівії відмові від тероризму».

Південний Ємен

Країну додали в список спонсорів тероризму у 1979 році за підтримку кількох терористичних угруповань. Однак у 1990-му Південний Ємен та Північний Ємен об'єдналися і з переліку країну виключили.

Судан

Судан визнали спонсором тероризму в 1993 році. США стверджували, що країна переховує в себе терористів «Аль-Каїди», «Хезболли» та «Ісламського джихаду».

У 2020 році президента Судану Омара аль-Башира арештували, а влада перехідного періоду погодилась виплатити компенсації сім'ям жертв масових протестів, які відбулися в державі.

Після цього Дональд Трамп оголосив, що Судан виключено зі списку спонсорів тероризму. 

Які санкції передбачає визнання країни спонсором тероризму

До держав у «терористичному» переліку застосовуються такі основні обмеження:

  • санкції на допомогу з боку США (зокрема, економічну);
  • заборона на експорт та продаж оборонного озброєння;
  • фінансові обмеження (Штати можуть виступати проти надання позик таким державам з боку Світового банку та інших організацій).

Визнання державою-спонсором тероризму також означає посилений контроль над експортом товарів, які можна використати для виготовлення зброї.

Окрім цього, США можуть заморожувати власність країни-спонсора тероризму і знімати дипломатичний імунітет з її представників.

Статус держави-спонсора тероризму також передбачає можливість застосування до неї так званих «вторинних санкцій» проти інших країн, які торгують із «терористом», для економічної ізоляції.

Що означатиме для росії внесення у список країн-спонсорів тероризму

Окрім усіх обмежень, зазначених вище, росія в разі визнання спонсором тероризму зазнає важких репутаційних втрат. Світові компанії, фонди та організації остерігатимуться роботи на «токсичному» ринку рф та виводитимуть з нього свої активи.

Бізнеси, які не захочуть втратити інвесторів, розриватимуть зв’язки з рф. Економічне життя країн зі статусом спонсорів тероризму яскраво свідчить про наслідки такої ізоляції.

Чому росія досі не включена в список країн-спонсорів тероризму

Попри наполягання української влади, а також заклики Сенату США, адміністрація президента Байдена не поспішає з визнанням росії спонсором тероризму.

Прессекретар Білого дому пояснила зволікання тим, що «це не найефективніший чи найсильніший крок, щоб притягнути росію до відповідальності».

Джо Байден вважає, що таке рішення може мати непередбачувані наслідки, зокрема, для роботи «зернового коридору» з українських портів.

«Це також підірвало б наші безпрецедентні багатосторонні умови, які були настільки ефективними у притягненні путіна до відповідальності, а також могло б підірвати нашу здатність підтримувати Україну за столом переговорів», — кажуть в Білому домі.

21 найбільший теракт ХХІ століття: як цей світ остаточно збожеволів