За даними Міжнародної організації з міграції (МОМ), станом на початок серпня в Україні налічується близько 6,6 млн внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Це становить більше 15% від загального населення нашої країни.
Жителі України, що безкоштовно приймають у себе вдома ВПО можуть отримати компенсацію.
Chas News розповідає, який розмір компенсації за прихисток внутрішньо переміщених осіб та як подати заявку на отримання коштів.
Де подати заявку на розміщення у своїй квартирі або будинку внутрішньо переміщених осіб?
Щоб зареєструвати своє житло для розміщення внутрішньо переміщених осіб варто перейти на сайт «Прихисток». Або ж, якщо у вас немає змоги зробити це самостійно, звернутись з документами у виконавчий комітет сільської, селищної чи міської ради. Саме на основі цих даних формується реєстр безоплатного житла для ВПО.
Які документи потрібні, щоб зареєструвати своє житло, як безоплатне для внутрішньо переміщених осіб?
- Копія документа, що посвідчує особу гостя-ВПО;
- Документи про власності на житлове приміщення;
- Документ, який посвідчує особу власника житла;
- Реквізити банківського рахунку на які буде перераховуватись компенсація.
Коли і кому потрібно розповісти, що ви прихистили внутрішньо переміщених осіб?
Не пізніше наступного дня після заселення ВПО подати заяву до органів місцевого самоврядування (виконавчого комітету), вказавши ім’я та по-батькові кожної з розміщених осіб та додаючи копії документів, що посвідчують їх особи. Приклад заяви, яку потрібно заповнити ви знайдете на сайті «Прихисток».
Заяву про прощивання ВПО потрібно подавати щомісяця (не пізніше 5 числа), вказуючи кількість людей та днів їхнього проживання.
Хто може отримати компенсацію за прихисток внутрішньо переміщених осіб?
Громадяни України віком від 18 років, які є власниками жилих приміщень і безоплатно розміщують в цих приміщеннях ВПО.
Який розмір грошової допомоги від держави для тих, хто прийняв внутрішньо переміщених осіб?
Станом на кінець серпня 2022 року розмір грошової допомоги від держави для тих, хто прийняв внутрішньо переміщених осіб складає 14,77 грн в день за людину. Тобто, 450 грн протягом місяця.
Втім, 29 серпня Ірина Верещук, віце-прем'єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, зазначила, що У рамках держпрограми «Прихисток» власники житла, які безкоштовно допоможуть внутрішньо переміщеним особам із проживанням, зможуть отримати від держави 900 грн на місяць за кожну прийняту людину.
Як здійснюється виплата за поселення внутрішньо переміщених осіб?
Виплата здійснюється у безготівковій формі за вказаними у заяві банківськими реквізитами до 20-го числа наступного місяця за умови відсутності заборгованості по комуналці власника жила.