В Україні з лютого 2022 року триває загальна мобілізація. Мобілізованих та добровольців можуть направляти до будь-яких військових частин. Однак військові мають право перевестися в іншу місцевість або іншу військову частину.
Водночас необхідно враховувати, що процес переведення може бути тривалим. Складність у цьому питанні полягає в тому, що терміни переведення не регламентовані законодавством, а рішення залежить лише від командирів на місцях.
Розповідаємо, які є підстави для переведення в іншу військову частину, які документи має подати військовий та як діяти, якщо переведення не погодили.
Переведення до іншої військової частини: які підстави
За словами юристів, є дві дієві підстави переведення військовослужбовця:
- за станом здоров‘я (працює в 90% випадків);
- за сімейними обставинами (50 на 50);
Також право на переведення можливе за наступних підстав:
- у разі службової необхідності;
- у разі проведення організаційних заходів;
- згідно із висновком службової характеристики.
Зазначається, що довідка ВЛК «обмежено придатний» часто не отримує свого подальшого виконання, що є не зовсім правильним. Це стосується мобілізованих та поранених військових, у яких стан здоров’я серйозно порушений, проте за рішенням ВЛК вони все ще придатні для служби.
Тобто на законному рівні, особи, визнані обмежено придатними до військової служби непридатні до служби:
- у високомобільних десантних військах;
- плавскладі;
- морській піхоті;
- спецспорудах.
Натомість військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служб:
- у частинах (підрозділах) забезпечення;
- військових комісаріатах;
- установах, організаціях;
- навчальних закладах.
Тож обмежено придатний військовослужбовець придатний лише до трьох видів служби:
- підрозділи забезпечення;
- територіальні центри комплектування;
- штабна робота;
Тож військовослужбовцю необхідно ініціювати питання відповідності займаній посаді та привести переконливі аргументи, підкресливши прямий вплив захворювання на реальну можливість виконувати ті чи інші військові обов‘язки.
У які підрозділи можна переводитися і від кого потрібен наказ
Найбільше зі складнощами переведення із частини в частину стикаються військовослужбовці у складі Сухопутних військ або Сил територіальної оборони.
Осіб рядового складу, сержантського та старшинського переводять лише у разі, якщо для цього є обґрунтовані підстави та з урахуванням висновків і рекомендацій їх безпосередніх командирів на підставі клопотання начальників, які порушили питання переведення.
Загалом переводитися можна:
- між військовими частинами, оперативними командуваннями за наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні з'єднання;
- між видами ЗСУ та військовими частинами, які підпорядковані керівникам структурних підрозділів Генштабу — наказом Головнокомандувача ЗСУ;
- між військовими частинами ЗСУ, які підпорядковані Міноборони — наказом керівника служби персоналу Міністерства оборони.
Переміщення осіб офіцерського складу між військовими частинами у підпорядкуванні ЗСУ відбувається за наказом особи, якій підпорядковані відповідні види Збройних сил.
Які документи потрібні для переведення в іншу частину
Питання про переведення військовослужбовця в іншу частину здійснюється на підставі наказу Міністерства оборони України № 170 від 10.04.2009 року.
У стандартний перелік документів входять:
- відношення з частини, де військовий хотів би служити,
- підстава для переведення,
- рекомендації від прямих керівників військового,
- клопотання командирів, які готові прийняти військового на службу у свою частину.
Потім командир військової частини готує подання на переведення. Далі за результатами ухвалюється рішення та виноситься наказ військового керівника про переведення.
Решта документації залежить від підстави, за якою відбуватиметься переведення. Наприклад, якщо військовий має проблеми здоров'ям, то потрібно надати ще висновок ВЛК. Коли мова йде про сімейні обставини, теж потрібні документи, які підтверджують цю причину.
Щоб перевестись з однії військової частини до іншої за станом здоров’я чи за сімейними обставинами військовослужбовець подає рапорт.
Загальний порядок переміщення :
- рапорт військовослужбовця,
- відношення-згода командира частини, який приймає на військову службу,
- подання на переведення командира в/ч,
- рішення/наказ військового керівника, який має право здійснювати переведення.
Переведення до іншої військової частини: терміни розгляду документів
Юристи пояснюють, що терміни розгляду рапортів щодо переведення військовослужбовця в інший підрозділ або частину не визначені законодавством, тому процедура довготривала і має пройти багато погоджень на різних рівнях і стадіях.
Окрім того, командир не зобов'язаний задовольняти рапорт про переведення і може вирішувати все на власний розсуд, тож іноді лишається сподіватися лише на добру волю керівника. Є виняток: військового мусять перевести в інший підрозділ, якщо є висновок військової лікарської комісії щодо обмеженої придатності до служби.
В умовах дії бойового наказу або розпорядження також немає заборон на розгляд рапорту про переведення. Правозахисники наголошують, що «командуванню навряд чи буде до цього», тому документ можуть навіть не розглянути.
Що може зробити військовий, якщо його переведення не погодили
Юристи кажуть, що безпосередній командир на місці залишає за собою право погоджувати або не погоджувати переведення, навіть якщо є наказ від вищого керівництва.
У разі відмови військовий може подати скаргу в Міністерство оборони, Генштаб або Військову службу правопорядку у ЗСУ.
Також можна подати заяву про вчинення злочину, передбаченого статтею 403 Кримінального кодексу України — невиконання наказу командира. У такому разі необхідно зазначити, чому на думку військового «має місце вчинення злочину його командиром, який без жодних підстав не виконує наказ (має бути вказана дата та номер наказу) про переведення військовослужбовця».
Всі військовослужбовці мають право надсилати заяви чи скарги або особисто звертатися до посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів, які проводять досудове слідство, та інших державних органів у разі:
- ухвалення незаконних рішень;
- дій (бездіяльності) стосовно них командирами або іншими військовослужбовцями;
- порушення прав, законних інтересів та свобод;
- незаконного покладення на них обов’язків або незаконного притягнення до відповідальності.
Також військові можуть подзвонити на «гарячу лінію» Міністерства оборони України можна за номером: 0 800 500 442.