Санта-Клаус
Getty Images

Про те, що зловживання алкоголем шкодить здоров’ю, знають всі. За рекомендаціями ВООЗ, чоловікам не слід вживати на день більше 40 г чистого спирту (це приблизно 2 пляшки пива або 100 мл міцних напоїв або 3 келиха сухого вина). Жінкам дозволяється ще менше: 30 г чистого спирту (1,5 пляшки пива або 80 г міцних напоїв або 2 келиха сухого вина). І це за умови, що два дні на тиждень людина взагалі не вживатиме спиртного.

Порада хороша, але не всі зможуть слідувати їй на Новий рік. Що робити, аби не провести свята у позиції «обличчям у салат» та як загоїти біль від нічної гулянки вранці, розповідає Тетяна Анікєєва, медичний директор мережі клінік «Добробут», кардіолог, терапевт.

Кожному своє

Насамперед треба розуміти, що рекомендовані ВООЗ норми безпечного вживання алкоголю мають досить загальний характер. Мабуть, кожна доросла людина знає свою «нормальну» дозу, при перевищенні якої у неї починаються проблеми — неадекватна поведінка, сильний головний біль тощо.

Тетяна Анікєєва

Якщо людина свою норму регулярно перевищує, варто відвідати психолога та спробувати з’ясувати, що ж саме її не влаштовує у житті, через що вона регулярно хоче напитися. Може, ці проблеми можна вирішити й іншими методами?

Мудрість народу

Народні традиції, що стосуються вживання алкоголю, часто мають раціональну основу — це емпіричний досвід, накопичений протягом поколінь. І головна народна мудрість така: треба закушувати. До того ж, бажано гарячим та білковим, саме так, як радив професор Преображенський в «Собачому серці»! Адже печінці, щоб переробити продукти розпаду алкоголю, потрібні білки, саме з них організм виробляє ферменти. Також потрібна глюкоза — джерело енергії.

Собаче сердце

А ось народна порада з’їсти за декілька годин до застілля ложку вершкового масла не має під собою жодного наукового підґрунтя. По-перше, білок з масла денатурує у шлунку, де дуже кисле середовище, а у кишківнику жир не здатен утворити плівку: з уроків хімії ми пам'ятаємо про етерифікацію (реакцію розщеплення жирів під впливом спиртів).

Щоб уповільнити всмоктування, радше треба їсти більше продуктів, багатих на харчові волокна. Наприклад, таких, як листова зелень чи хліб грубого помелу. Можна також випити будь-який сорбент. Наприклад, якщо говорити про найпростіший адсорбент — активоване вугілля, — потрібно 3-4 таблетки на кожні 10 кг маси тіла. Але навіщо? Ми ж від алкоголю чекаємо «ефекту»?

Народна порада з’їсти за декілька годин до застілля ложку вершкового масла не має під собою жодного наукового підґрунтя. По-перше, білок з масла денатурує у шлунку, де дуже кисле середовище, а у кишківнику жир не здатен утворити плівку

Позбавлена раціонального підґрунтя і порада за кілька годин до застілля випити чарку міцного алкоголю — мовляв, невелика доза спиртного «розгонить» печінку, стимулюватиме її виробляти більшу кількість ферментів, що переробляють алкоголь. Це нісенітниця! У процесі метаболізму постійно виробляються ті ж самі речовини, що утворюються і при розпаді алкоголю. Організм завжди готовий переробляти їх. Питання лише в дозі — чи впорається печінка зі знешкодженням великої кількості токсичних речовин. На жаль, «чарівної пігулки», яка здатна наділити печінку суперсилою,  — немає.

Підвищувати чи понижувати?

Нарешті про популярне твердження — треба «підвищувати градус» і в жодному випадку  не можна «понижувати» його. Насправді у споживанні алкоголю, як і в арифметиці, діє дуже просте правило: від зміни місць доданків сума не змінюється.

На порцію алкоголю повинна припадати порція безалкогольного напою. Наприклад: бокал шампанського — склянка води

Я би рекомендувала дотримуватися іншого правила: на порцію алкоголю повинна припадати порція безалкогольного напою. Наприклад: бокал шампанського — склянка води.

У будь-якої людини є своєрідна «межа сп'яніння», перетнувши яку вона втрачає подальший самоконтроль. Чергування алкогольних і безалкогольних напоїв дозволить відтермінувати настання «часу М».

Вранішній біль

Але що ж робити, якщо ви все ж таки перебрали і прокинулися на ранок з «чавунною» головою, кожен порух якої викликає неабиякий біль?

Перш за все треба допомогти організмові якнайшвидше вивести токсичні продукти розпаду алкоголю. Для цього варто пити багато води і так звані гіпертонічні розчини — ті, які посилюють рух води з міжклітинної рідини до судин (з «мішків» під очима до аорти), і тим самим прискорюють сечовиділення.

Мариновані огірки

Класика жанру — розсіл (ще одна доречна народна порада), але це може бути і будь-який солодкий напій. Ефект схожий.

Не зайвим буде і прийняти пігулку знеболювального — так званих нестероїдних протизапальних засобів. Це всім добрі відомі аспірин, анальгін, парацетамол чи ібупрофен. 

Лікуй хроніку!

Остання порада — для людей, які мають хронічні захворювання і регулярно приймають лікарські засоби для контролю над своєю хворобою. Перш за все — для гіпертоніків.

Новорічне застілля — не привід відмовлятися від терапії, мовляв, ліки не можна поєднувати з алкоголем. Ні, це не так! Алкоголь істотно не впливає на дію переважної більшості лікарських засобів.

У будь-якому випадку шкода організмові від поєднання алкоголю з ліками буде набагато меншою, ніж відмова від терапії. Адже продукти розпаду алкоголю токсично впливають на організм, тому можуть викликати загострення хронічної хвороби.

Чи варто боятися «‎Омікрону»?
Novavax: Що відомо про нову вакцину проти COVID-19?
Американці п’ють ліки для коней і опиняються в лікарні. До чого тут Ілон Маск?