Павло Фельгенгауер

Павло Фельгенгауер – незалежний російський військовий аналітик та оглядач, чия думка зазвичай не співпадає з офіційними дискурсами прокремлівських ЗМІ. Наприклад, під час війни з Грузією 2008 року він спрогнозував тисячні втрати російської армії та високо оцінив дії грузинських військ. Його коментарі регулярно з'являються у топових іноземних ЗМІ. Chas News поговорив з експертом про те, скільки може тривати війна в Україні та чи здатні її зупинити втрати російської армії та економічні санкції.

Яка ваша думка щодо ситуації, що склалася?

- Яка може бути думка? Писець – і все тут.

Росія зараз зазнає досить серйозних втрат. Цього достатньо, щоб зупинити військові дії?

– Ні. У Росії до втрат не таке відношення, як у Ізраїлі чи Америці. Все набагато спокійніше. Той, у кого рідних вбили, той переживає. Але йому платять компенсацію. А решті на це, одним словом….

У Росії до втрат не таке відношення, як у Ізраїлі чи Америці. Все набагато спокійніше

Якщо війна порівняно недовга та порівняно переможна, то втрати навіть у десятки тисяч – це ніц. Це не привід, щоби народ почав бунтувати. Та й народний бунт – це фігня. Поки не почнеться розкол у правлячій еліті, жодні народні думки не враховуватимуть.

А ось те, що у нас буде економічний спад – і дуже глибокий, і зубожіння – це торкнеться кожного.

- Як вважаєте, війна затягнеться?

– Нинішній тиждень буде вирішальним багато в чому. Треба дочекатися хоча б одного більш-менш успішного українського контрнаступу. Поки що ініціатива на боці Росії. Але якщо контрнаступ відбудеться, та ще й завдасть відчутної поразки для російських військ, це може дуже багато змінити – і в міжнародному плані, і у внутрішньополітичному.

Нинішній тиждень буде вирішальним багато в чому. Якщо контрнаступ відбудеться, та ще й завдасть відчутної поразки для російських військ, це може дуже багато змінити

Але ж кількість танків та ракет не є нескінченою. Вони повинні колись закінчитися..

– Танків у Росії більше, ніж у всього людства, разом узятого. Деякі з них не дуже модернізовані, але резерв є – не так, щоб у Росії танки раптом скінчилися.

Інша річ, що війна на виснаження теж може Росію виснажити, але на це піде багато часу. За тиждень не виснажиться...

Мені не зрозуміло, навіщо ОМОН та ЗОБР кинули в Україну?

– ОМОН та ЗОБР – це частина Росгвардії. Вони йдуть у другому ешелоні, забезпечують прикриття тилу та займаються окупацією, патрулюванням, як це було в Сирії. На навчаннях теж так було – попереду йдуть військові частини, а позаду – Росгвардія, вона забезпечує тил.

Але оскільки організованого тилу зараз немає, вони й потрапляють під удар. Тим більше, що у них зараз немає зенітного прикриття та озброєння не таке потужне, як у армійців, які йдуть у першому ешелоні.

Що на Україну може очікувати далі, яка проти нас може бути застосована зброя?

- Це важко сказати зараз. Можливо організують облогу Маріуполя. Я не знаю, наскільки там добре побудована оборона, але якщо вона побудована грамотно, Маріуполь може триматися не один місяць. Там є такі залізобетонні перекриття на металургійному комбінаті «Азовсталь», що їх ядерною бомбою не розколупаєш.

Тож якщо там хороша система захисту особового складу від «Сонцепеків» та інших вакуумних боєприпасів, якими вибили українців із Донецького аеропорту у січні 2015-го, то можна досить довго відбиватися.

А ось що робитимуть із Києвом – я не дуже уявляю. Просто так тикатися до міста – справа безнадійна. Якщо його брати в облогу або штурмувати, то це місяці на три – як Мосул або Алеппо. Ні, звичайно наші генерали вміють «звільняти» міста, перетворюючи їх на гори щебеню. Все там відпрацьовано, як це робити. Їм просто наказу поки що такого не дали.

ЗСУ перейши у наступ на так звані «Л/ДНР» та закріплюються там — Арестович
Сьогодні відбудуться другі перемовини української та російської делегацій — Арестович