Загроза того, що росія може використовувати для ударів по Україні міжконтинентальну балістичну ракету «Рубеж», поставили питання захисту від неї.
Зрештою, президент рф володимир путін заявив, що під час атаки на Дніпро 21 листопада росіяни застосували ракету середньої дальності «Орєшнік». А вона створена на основі ракети «Рубеж».
Путін стверджує, що засобів протидії ракетам «Орєшнік» у світі зараз немає.
Водночас експерти зазначають, що єдиний комплекс протиракетної оборони у світі, здатний перехоплювати такі балістичні ракети, — це американський THAAD.
Він призначений для висотного заатмосферного перехоплення міжконтинентальних балістичних ракет, що виходить з розшифрування його назви — Terminal High Altitude Area Defense.
Chas News розповідає, що це за комплекс протиракетної оборони THAAD, які в нього характеристики та яка дальність перехоплення ним балістичних ракет.
Американський комплекс протиракетної оборони THAAD: історія створення
Науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи зі створення протиракетного комплексу THAAD розпочала у 1992 році компанія Lockheed (нині — підрозділ корпорації Lockheed Martin).
На початку 1995 року дослідні зразки рухомої пускової установки, багатофункціональної РЛС GBR-T та командного пункту були розгорнуті на полігоні Уайт-Сендз у штаті Нью-Мексико. У тому ж році розпочалися льотні випробування протиракет комплексу.
Спочатку планувалося використати 20 дослідних зразків протиракет під час льотних випробувань. Однак через внесення змін до конструкції основних компонентів комплексу (з метою підвищення стійкості до уражальних факторів ядерного вибуху), що потребувало додаткових витрат у розмірі $80 млн, кількість пусків було скорочено до 14, а ще 6 протиракет переведено до резерву.
Станом на 1 квітня 1998 року було виконано сім пусків. Решту сім пусків планувалося здійснити у 1998–1999 роках, щоб у 1999 році розпочати повномасштабну розробку комплексу, а на озброєння прийняти його у 2006 році.
Після досягнення готовності перший контракт на постачання комплексу уклали у 2011 році.
Характеристики протиракетного комплексу THAAD
Протиракета THAAD є одноступеневою твердопаливною ракетою, розробленою для перехоплення балістичних ракет середньої дальності. Вона обладнана неохолодною інфрачервоною головкою самонаведення, яка працює в середньому (3,3–3,8 мкм) та дальньому (7–10 мкм) діапазонах інфрачервоного спектра, а також командно-інерційною системою управління.
- Стартова вага — 900 кг.
- Довжина — 6,17 м.
- Максимальний діаметр корпусу — 0,37 м.
- Дальність перехоплення — до 200 км.
- Висота перехоплення — від 150 до 200 км.
- Швидкість — 2700–2800 м/с (максимальна швидкість — понад 8 М).
- Дальність пуску перехоплюваної балістичної ракети — до 3500 км.
- Тип бойової частини — інертна.
- Перехоплення вище стратосфери — даних про можливості перехоплення в стратосфері (нижче 50 км) або тропосфері (нижче 12 км) немає.
- Швидкість цілі — оцінюється в межах 3,5–4,8 км/с.
- Дальність виявлення — до 1000 км.
- Діапазон роботи — X-діапазон.
- Кути сканування по куту місця — 10–60° (в межах кута місця 0–80°).
- Управління променем — електромеханічне.
- Тип антени — фазована антенна решітка (ФАР).
Скільки коштує протиракетиний комплекс THAAD
Вартість одного комплексу THAAD — $3 млрд.
Розгортання та експлуатація комплексу THAAD
Експлуатанти комплексів THAAD у світі:
- США — усього на балансі збройних сил США, станом на листопад 2020 року знаходилось 7 батарей THAAD: дві батареї в боєготовому стані, ще одна — на ротації.
- ОАЕ — у червні 2016 року дві батареї комплексу THAAD отримали збройні сили Об'єднаних Арабських Еміратів.
- Республіка Корея — в 2017 році батареї комплексу THAAD розміщені в Південній Кореї в повіті Сонджу на захід від міста Тегу, для прикриття найбільш віддаленого району від потенційних противників.
- Японія — розміщення батареї комплексу THAAD на одному з Японських островів.
- Королівство Саудівська Аравія — у 2017 було заплановано, що держава отримає 44 пускові установки і 360 ракет, а також 16 пунктів управління і сім радарів.
- Також нещодавно США розмістили THAAD в Ізраїлі.
Україна такого комплексу поки немає.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.