Ліпити пельмені на очах у покупців Володимир Матвійчук почав, щоби підвищити довіру до виробників напівфабрикатів. Але у карантин приготування «за склом» стало унікальною конкурентною перевагою. До луцького підприємця вишикувалася черга потенційних партнерів з усіх регіонів України. Мережа магазинів напівфабрикатів «Галя балувана» перевищила 50 точок, половина з яких відкрита під час пандемії.
У 2017 році луцька футбольна команда «Волинь» вилетіла з Першої ліги. І спортивний паб, що належав Володимиру Матвійчуку з партнером, залишився без відвідувачів. Володіючи приміщенням, підприємці почали підшуковувати новий формат ― відразу з перспективою масштабування. Тоді у їхній власності було три заклади громадського харчування.
Одного разу після робочого дня Матвійчук почув, як дружина по телефону замовляє пельмені ― знайома куховарка ліпила їх удома. Аби забрати продукцію в п'ятницю, дзвонити доводилося ще в понеділок.
«Ніша якісної заморозки виявилася абсолютно вільною. Але я розумів, що потенційні споживачі не довіряють напівфабрикату як продукту. Потрібно було придумати, як зламати стереотип. Тому ми вибрали спосіб виробництва «за склом», щоб клієнти бачили, які у нас продукти, скільки начинки, і, звичайно, чи дотримується виробник санітарних норм», ― говорить співрозмовник.
Залишилося розробити рецептуру та налагодити процес. Для цього запросили кухарів, які спеціалізуються на українській, грузинській і італійській кухнях. На старті продуктова лінійка складалася з 25 позицій ― зараз їх уже вдвічі більше. На запуск проєкту пішло сім місяців і $50 тис. Перший заклад «Галя балувана» відкрили на місці нерентабельного спортбару на початку 2018 року.
Після березневого закриття ринків і ресторанів продажі в мережі «Галя балувана» в середньому зросли на 15%. Володимир Матвійчук каже, що в луцьких закладах вони не знизилися і після пом'якшення карантину. Але київські партнери Вадим Содоль і Юлія Ніколайчук, які спільно відкрили магазин «Галя балувана» в кінці липня, відзначають, що літній час не найкращий для запуску: частина потенційних клієнтів відпочиває. До того ж асортимент напівфабрикатів швидше «зимовий». «Пельмені ліпимо щодня, але на вареники з вишнями у нас були навіть попередні замовлення. Ми розраховували повернути інвестиції за шість місяців, але бачимо, що буде вісім. Сезон розпочався з похолоданням», ― говорить Вадим Содоль.
Ольга Насонова, директор компанії «Ресторанний консалтинг» відзначає, що в Києві такі проєкти в середньому окупають себе за рік-півтора. У регіонах показник нижче через орендні ставки. У столиці ж вартість квадратного метра тримається на докризовому рівні ― $30-50.
Вадим Содоль не розголошує суми оренди, але у відповідь на запитання посміхається: запевняє, що його магазин найменший і найдорожчий зі столичних. Основний бізнес підприємця ― зовнішня реклама, тому у всі нові київські магазини мережі «Галя балувана» він постачає вивіски ― і паралельно моніторить ринок. Його точка займає 60 квадратів на вході в ТРЦ «Академ Сіті». Це прохідне місце партнери шукали два місяці, плануючи відкритися до початку відпускного періоду.
«Ми заплатили за оренду, ще не купивши франшизу. Проїжджаючи повз, випадково побачили, що приміщення здається. Воно відповідало всім вимогам: трафік завдяки супермаркету Varus, парковка і навіть витяжка. До цього тут розташовувалися гральні автомати», ― згадує Юлія Ніколайчук.
Володимир Матвійчук зазначає, що брак приміщень гальмує розвиток мережі. Але криза змінює ситуацію: два магазини вже розташовані на місці збанкрутілих ресторанів. За даними компанії «Ресторанний консалтинг», з березня закрилося 10% закладів громадського харчування і до кінця року ця цифра, за прогнозами, подвоїться.
Вартість запуску магазину напівфабрикатів «Галя балувана» склала близько $40 тис. Сума ремонту, оренди та обладнання загалом становить від $30 тис. А $7 тис. партнери платять за вхід в мережу. За другу точку чек нижчий ― $2,5 тис. Володимир Матвійчук на продажу франшиз вже заробив понад $200 тис.
Вареники, пельмені, хінкалі, котлети, млинці, а також заморожені супи і борщ за доступною ціною ― це зрозуміла модель для сьогоднішнього ринку, вважає Ольга Насонова. Тим більше, що київські точки, як правило, працюють і на доставку. Проте в регіонах окупається і простий формат «біля дому».
Матвійчук обмежив масштабування за власні кошти Луцьком. В 200-тисячному місті він за рік відкрив 11 точок. «Ми думали відразу про масштабування і почали продавати франшизу після сьомої точки, коли відпрацювали запуск. Перші два партнери були зі Львова, мої знайомі. А потім пішла область», ― розповідає співвласник мережі.
Далі продажі напівфабрикатів під маркою «Галя балувана» поширились на Центральну Україну. А тепер продукція продається і у Маріуполі, Полтаві, Харкові та Дніпрі.
«Нас намагаються копіювати тільки в тих містах, куди ми продаємо майстер-франшизу. Партнер укладає договір на відкриття 10 закладів і ми залишаємо за ним невелике місто», ― розповідає Володимир Матвійчук.
За словами співвласника компанії «Франч» Романа Кириловича, більшість підприємців розуміють, що вступити в мережу легше, ніж набивати ґулі самостійно.
«Ажіотаж навколо «Галі балуваної» почався через карантин. Це антикризова пропозиція, інших франшиз з такими невеликими інвестиціями на ринку немає», ― каже експерт з франчайзингу.
Крім вступного внеску, партнери Матвійчука платять роялті ― щомісячні відрахування становлять 2 тис. грн. Роман Кирилович впевнений, що розмір виплат з часом зросте. Тим більше, що власник мережі не заробляє на поставках: всі партнери працюють з локальними фермерськими господарствами. «Молоді компанії не планують великих витрат на мережу. Але коли вона збільшується, зростає і внутрішня франчайзингова команда. Перші франчайзі завжди виграють», ― зазначає Кирилович.
Завдяки партнерам Матвійчук планує за три-чотири роки відкрити тисячу закладів. «Це їжа на щодень і вона буде затребувана в кожному спальному районі», ― вважає він. З новачками в мережі працюють три команди запуску, які за шість днів налаштовують виробничі та організаційні процеси. Нинішні ж партнери часто запускають нові магазини самостійно: це дозволяє швидше масштабуватися. За даними компанії «Франч», в розвинених мережах, таких як «Нова пошта», Lviv Сroissants, «Наш край», кожен третій партнер володіє двома і більше точками.