мобілізація з 18 років

Можливе зниження мобілізаційного віку з 25 до 18 років в Україні залишається однією з найгарячіших тем.

Chas News розповідає, чому західні партнери наполягають на мобілізації 18-річних українців, як на такий тиск реагує українська влада і у якому віці мобілізували у Першу і Другу світові.

Зменшення призовного віку в Україні з 25 до 18 років: тиск США і відповідь Києва

І чинна адміністрація президента США Джо Байдена, і майбутня адміністрація обраного президента Дональда Трампа наполягають, що Україні треба знижувати мобілізаційний вік із 25 до 18 років. Штати вважають, що таким чином Київ зможе посилити боєздатність своєї армії.

9 грудня 2024 року Метью Міллер, речник Державного департаменту США сказав, що Вашингтон мав розмови з українським урядом щодо безпекової ситуації на сході. За його словами, остаточне рішення про склад української армії залишається за Києвом, однак якщо Україна знизить мобілізаційний вік, то США усім забезпечать нових військових.

Міллер зробив свою заяву на тлі новин про те, що адміністрація чинного президента США Джо Байден нібито закликає українську владу терміново знизити призовний вік для мобілізації з 25 до 18 років. На думку Білого дому, цей крок необхідний для поповнення лав ЗСУ на тлі наступу російських військових на фронті.

На початку січня 2025 року радник із нацбезпеки адміністрації президента США Джо Байдена Джейк Салліван заявив, що Україні доведеться ухвалити самостійне рішення про те, чи варто знижувати мобілізаційний вік до 18 років.

«Це гостра проблема, і це те, що Україні доведеться вирішувати, навіть якщо ми зробимо все можливе, щоб надати їм боєприпаси, яких вони потребують», — сказав Салліван.

Він наголосив, що це суверенне рішення, яке Україна має ухвалити сама, водночас США вже неодноразово наголошували, що питання людських ресурсів важливе.

зеленський байден

Думку щодо зниження призовного віку озвучував і майбутній радник Дональда Трампа з нацбезпеки Майк Волтц. За його словами, нова адміністрація президента США проситиме знизити призовний вік з 25 до 18 років.

На думку Волтца зниження мобілізаційного віку дозволить Україні залучити до лав ЗСУ «сотні тисяч нових солдатів», що допоможе стабілізувати лінію фронту. А це, за словами Волтца, необхідно для початку переговорів щодо припинення війни.

Втім, попри тиск, українська влада запевняє, що мобілізувати 18-річних наразі не планують і жодних законодавчих ініціатив щодо зниження мобілізаційного віку не розглядають.

Коментуючи заклики західних партнерів президент Володимир Зеленський заявив, що перед збільшенням чисельності армії необхідно забезпечити технікою та озброєнням наявні підрозділи.

«Я не буду казати дуже чітку цифру, бо це небезпечно. Але у нас більше ніж 100 бригад на полі бою, і кожна з них щодня потребує укомплектованості, техніки», — сказав Зеленський.

За словами президента, підтримка союзників має бути спрямована не тільки на збільшення чисельності української армії, а й на її технічну модернізацію насамперед.

Зниження мобілізаційного віку з 27 до 25 років: як це було

На початку лютого 2023 року в Україні скасували призов на строкову військову службу. А законом про мобілізацію № 10449 замість строкової служби запровадили базову служба. З 1 вересня 2025 року в Україні її проходитимуть студенти. Також базову військову підготовку проходитимут чоловіки віком від 18 до 25 років, які не навчаються у вищих навчальних закладах.

У квітні 2024 року призовний вік в Україні зменшили з 27 до 25 років (ст. 15 закону України Про військовий обов’язок і військову службу). З того часу 25-річні чоловіки вважаються вже не призовниками, а військовозобов'язаними і підлягають мобілізації згідно з чинним законодавством.  

У Генштабі тоді заявляли, що зменшення призовного віку з 27 до 25 років було необхідним для формування резервів армії та поповнення втрат.

В Інституті вивчення війни (ISW) тоді зазначали, що зниження мобілізаційного віку від 27 до 25 років підтримає здатність української армії відновлювати та реконструювати наявні підрозділи та створювати нові. 

Звільнення від мобілізації до 25 років

У жовтні 2024 року Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроєкт 11379-д, який звільняє від мобілізації деякі категорії українців віком до 25 років.

Закон передбачає зміни до прикінцевих положень закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» і закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та встановлення, що упродовж дії воєнного стану:

  • передбачається звільнення від мобілізації чоловіків, які раніше мали статус обмежено придатних за станом здоров’я та після червня 2024 року були визнані придатними до служби. Відповідно до нового закону, всі чоловіки від 18 до 25 років, які мали статус обмежено придатних, можуть бути звільнені від мобілізації;
  • для чоловіків віком до 25 років можлива лише добровільна мобілізація за контрактом.

Проте є військовозобов’язані, яких все одно можуть призвати, це зокрема:

  • чоловіки, які закінчили військову кафедру, стали офіцерами запасу й не продовжують навчання в магістратурі;
  • чоловіки, які відслужили строкову службу (за винятком останньої демобілізації строковиків у 2024 році, їх можуть призвати лише через рік).

Отже, зараз чоловіки від 18 до 25 років вважаються призовниками й не підлягають мобілізації. Призовники віком до 25 років можуть мобілізувати у разі, якщо вони служили в армії. Всі решта чоловіків віком до 25 років можуть долучитися до війська лише добровільно. 

У якому віці мобілізовували чоловіків у Першу та Другу світові війни

За час Першої світової війни (1914—1918) у Російській Імперії мобілізували 12—15 млн чоловіків, або 37% працездатних чоловіків.

У Німеччині мобілізували 11—12,5 млн, або 50% всього працездатного чоловічого населення. Велика Британія мобілізувала 5,7 млн солдатів — приблизно 38% чоловіків працездатного віку.

США брали участь у Першій світовій з квітня 1917-го по листопад 1918 року, і за цей час в країні мобілізували понад 2,8 млн чоловіків віком від 21 до 30 років. 

армія США друга світова війна нормандія

Під час Другої світової війни усі країни щороку збільшували кількість активних військовослужбовців. До кінця війни в СРСР одночасно служили 12,2 млн людей. За весь період — близько 34,5 млн людей, що еквівалентно 66% чоловічого населення країни у віці 16–59 років.

У 1941 році після атаки Японії на Перл-Гарбор Конгрес США вніс поправки до закону, згідно з якими усі працездатні чоловіки віком від 18 до 64 років мали зареєструватися для проходження військової служби. Однак на практиці призивали лише чоловіки віком від 18 до 45 років. У ході війни в армію, флот та морську піхоту мобілізували понад 10 млн американців.

У Німеччині, яка зрештою програла війну, у 1943 році кількість активних солдатів досягла пікових 9,4 млн осіб, а загалом за час війни чисельність становила 18,1 млн — тобто 73% працездатного чоловічого населення, враховуючи населення анексованих у 1939 році територій.

Переговори про завершення війни в Україні: як і коли можуть відбутися