Getty Images

Білий дім вчергове повідомив про перенесення дати зустрічі президента США Джо Байдена з його українським колегою Володимиром Зеленським на цей раз на 1 вересня. За словами Сергія Никифорова, прессекретаря президента, зустріч відтермінували на прохання американської сторони через події в Афганістані. Саме 31 серпня закінчується час, який в ультимативній формі надав рух «Талібан» для евакуації іноземних громадян з аеропорту Кабула.

«Ми наших партнерів підтримуємо. Ми розуміємо, що питання безпеки завжди на першому місці. Тому ми відповіли згодою на прохання США про перенесення на один день», — сказав Никифоров.

Джо Байден чудово знає ситуацію в Україні, ще на посту віцепрезидента США він неодноразово в нас бував. Його виступ у Верховній Раді 2015 року можна вважати дорожною картою необхідних Україні змін. Але влада перезавантажилася, а проблеми залишилися. Ганна Гопко, народний депутат VIII скликання, у 2015-му очолювала парламентський комітет у закордонних справах. Вона більше п'яти разів зустрічалася з майбутнім американським лідером.

Ганна Гопко

У розмові з Chas News Гопко розповіла, чому зустріч Байдена та Зеленського відкладали декілька разів та які тези мають бути актуальними на ній.

Про перенесення зустрічі

Враховуючи події в Афганістані, те, що зустріч перенесли на один день, не є великою зрадою. Цей візит, що готувався вже довгий час, могли взагалі скасувати. Згадайте: спочатку говорили про липень, потім про серпень, але було незручно Конгресові, розглядали навіть варіанти в грудні, в ході Генеральної Асамблеї ООН. Але це не той рівень для двостороннього спілкування.

Дуже добре, що зустріч з Зеленським взагалі не скасували. Зараз Байдену потрібна історія успіху, а успішність України дозволить США продемонструвати силу демократії

Події в Афганістані дуже болісно сприймаються американцями на тлі інформаційної кампанії про капітуляцію і зіпсовані стосунки з Великобританією, Канадою та НАТО. Для того ж Путіна це можливість використовувати афганську тематику, щоб розкачувати тези про втрату лідерства США на геополітичній сцені. Тому те, що зараз відбувається у Вашингтоні, інакше як гасінням пожежі не назвеш. Повторюсь, дуже добре, що зустріч з Зеленським взагалі не скасували. Зараз Байдену потрібна історія успіху, а успішність України дозволить США продемонструвати силу демократії. Особливо з огляду проблеми розгортання та посилення авторитаризму в пострадянських країнах.

Про що має говорити Зеленський

Команді Зеленського треба показати, що ми не прохачі вирішення наших проблем, а контрибутори питань світової безпеки. Подивіться, як канадські ЗМІ натхненні українськими військовими, що провели сміливу операцію з евакуації афганських перекладачів, які працювали з представниками Канади. Тобто треба говорити не про складності в Україні, а про її можливості в критичних ситуаціях. Більше того, починаючи з 1992 року, наші миротворці перебували в більшості гарячих точок, в Афганістані в тому числі. Перед США зараз стоять нові виклики та загрози, а ми як стратегічний партнер можемо допомогти у боротьбі за відновлення сили демократії. Так, до нас є зауваження, в першу чергу через все, що пов'язане з корупцією, але треба говорити і показати, що Україна відбулася як демократія. Президенту Зеленському зараз слід чітко артикулювати, що ми є не проблемою, а вирішенням цієї проблеми, з огляду на відповідальність США за сильні демократії.

Про вступ до НАТО

Зеленський запитував Байдена, чому ми досі не в НАТО, адже це абсолютно неправильний підхід. Нова адміністрація Білого дому конче зацікавлена в посиленні Альянсу. Шанс України показати, що посилювати Альянс потрібно, але не через вимоги, а через власний внесок у світову безпеку.

Шанс України показати, що посилювати Альянс потрібно, але не через вимоги, а через власний внесок у світову безпеку

На цій зустрічі багато що залежатиме від так званої «хімії відносин» — можливості завоювати довіру та симпатію у команди Байдена. Особливо на тлі тих проблем, в які втягували Україну за часів президентства Дональда Трампа. Зеленському вже непогано вдавалося спілкуватись з низкою європейських політичних лідерів.

Поки не евакуюють усіх громадян. Байден допустив продовження місії США в Афганістані після 31 серпня
Джо Байден заявив, що не шкодує про виведення американських військ з Афганістану