10 вересня 2023 року — яке сьогодні свято та які пам’ятні події сталися цього дня

Яке свято 10 вересня

Сьогодні в Україні — День працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України. Видобувати нафту у промислових масштабах в нашій країні почали ще в XVIII столітті, а вже на початку XX століття на закарпатських родовищах видобували близько 2 млн. тон нафти. 

День танкістів України. Професійне свято щороку припадає на другу неділю вересня. Його було створено президентським указом 1997 року. Вперше танки побачили світ 1916 року під час бойових дій на Соммі завдяки англійцям.

А ще сьогодні Всесвітній день журавля. Це свято припадає на другу неділю вересня і є популярним у багатьох країнах світу. Його головна мета полягає в тому, щоб привернути увагу світу до тих проблем і труднощів, з якими стикаються ці граціозні птахи. За статистичними даними вони наразі перебувають на межі зникнення, а тому потрібно робити все, щоб зберегти на нашій планеті популяцію журавлів.

День вшанування пам'яті жертв фашизму. Цього дня згадують солдат різних національностей, мирних мешканців, які не вижили під час бомбардувань чи померли від хвороб, спричинених Другою світовою війною. Україна є однією з тих країн, які зазнали найбільших втрат.

Всесвітній день запобігання самогубствам. Дата була встановлена 2003 року за ініціативи Міжнародної асоціації щодо запобіганню самогубств. Основною її метою є звернення уваги суспільства і влади на цю важливу проблему. За словами директора ВООЗ трагедію можна попередити. За статистикою ВООЗ від самогубств гине набагато більше людей у світі, ніж від збройних конфліктів чи воєн.

Яке релігійне свято 10 вересня

За новим церковним календарем, на який Православна церква України перейшла з 1 вересня 2023 року, сьогодні вшановують день пам’яті святителів Петра і Павла. Вони були єпископами в Нікеї, де тоді правив цар Лев Ісаврянин. Він був відомий тим, що влаштовував сильні гоніння за християнами. Петро завжди захищав віру в Христа та всіх християн. Він проповідував Слово Боже і навертав люд. За це його умертвили. Про життя Павла відомо дуже мало. Ми знаємо лише, що він також проповідував християнство, за що його стратили.

За старим календарем віряни вшановуть пам'ять святих Ганни Пророчиці і Сави Крипецького.

День ангела 10 вересня

Іменини за новим календарем Андрій, Василь, Гавриїл, Гліб, Євген, Іван, Касьян, Климент, Костянтин, Микола, Павло, Петро, Семен, Татіана.

Іменини за старим календарем святкують: Арсеній, Опанас, Анатолій, Веніамін, Георгій, Григорій, Денис, Юхим, Захар, Іларіон, Ігнатій, Іосиф, Кас'ян, Лаврентій, Лук'ян, Леонтій, Макар, Нестор, Павло, Сидір, Федір, Руслан, Ганна.

Які історичні події стались 10 вересня

1856 — закінчення Кримської війни, Російська імперія зазнала поразки від коаліції Османської імперії, Великої Британії, Французької імперії та Сардинського Королівства.

1919 — на Паризькій мирній конференції укладено Сен-Жерменський договір. Він визнавав право Румунії на Буковину, Чехословаччини — на Закарпаття, а також суверенітет Антанти над Галичиною. Австро-Угорщина припинила своє існування.

1920 — ухвалена конституція Австрійської Республіки, згідно з якою країна стала «союзною державою» з правами широкої автономії.

1941 — у в'язницях Києва радянськими спецслужбами без вироку суду розстріляно всіх в'язнів.

1989 — Угорщина відкрила свої західні кордони для біженців зі Східної Німеччини, що ознаменувало перший прорив «берлінської стіни».

1993 — Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Про вшанування пам'яті жертв Голодомору в Україні у 1932—1933 роках».

Хто народився 10 вересня

1638 — Марія Терезія Іспанська, дочка короля Іспанії Філіпа IV і Єлизавети Французької.

1659 — Генрі Перселл, англійський композитор ірландського походження епохи бароко, автор першої національної англійської опери.

1839 — Чарлз Сандерс Пірс, американський філософ, логік, математик та природознавець, засновник прагматизму.

1854 — Іван Терещенко, український підприємець, меценат.

1855 — Роберт Кольдевей, німецький архітектор і археолог, який визначив місцезнаходження стародавнього Вавилону.

1885 — Олександр Палладін, український біохімік, академік.

1892 — Артур Комптон, американський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики 1927 року.

1894 — Олександр Довженко, український письменник, кінорежисер, кінодраматург.

1897 — Жорж Батай, французький філософ, теоретик мистецтва, письменник.

1930 — Анатолій Скороход, український математик, професор, академік НАН України.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Презентація Apple 12 вересня: пряма трансляція і що відомо про iPhone 15 (відео)