13 листопада 2023 року — яке сьогодні свято та які пам’ятні події сталися цього дня
Unsplash

Яке свято 13 листопада

У цей день в світі відзначають Всесвітній день доброти та Міжнародний день незрячих. Мета заходів 13 листопада — привернути увагу суспільства до проблем людей з порушенням зору та допомогти їм як вирішити соціальні проблеми, так і отримати доступ до якісної медичної допомоги.

У Грузії святкують День пам'яті 100 тис. мучеників, в Еквадорі — Національний день освіти, в Аргентині — Національний день думки, у Панамі — День журналістів.

Яке релігійне свято 13 листопада

За новим церковним календарем, на який ПЦУ перейшла з 1 вересня 2023 року, сьогодні віряни вшановують пам’ять святителя Івана Золотоустого, архієпископа Константинопольського. 

Понині в церквах відправляється Літургія Іоанна Золотоустого. Разом із Григорієм Богословом і Василієм Великим він вважається одним із трьох головних Отців Церкви у православ'ї та у східних католицьких церквах. В католицькій церкві належить до Учителів Церкви.

За старим календарем — день пам’яті преподобних Спиридона та Никодима. Святі жили у 12 столітті в Ближніх печерах Києво-Печерського монастиря та 30 років пекли просфори. 

За легендою, одного разу їхня піч загорілася, але вони змогли загасити вогонь, залишившись неушкодженими. Тому в народі Никодима та Спиридона шанували як охоронців будинку від пожежі.

День ангела 13 листопада

Іменини за новим календарем сьогодні святкують Герман, Іван, Ян.

Іменини за старим календарем відзначають Анатолій, Артем, Василь, Всеволод, Дем'ян, Ібрагім, Іван, Інокентій, Кузьма, Леонід, Микола, Олександр, Олексій, Петро, Роман, Сава, Сергій, Станіслав, Степан, Теодор, Трохим, Федір, Яків.

Які історичні події стались 13 листопада

1851 — введена в дію Миколаївська залізниця.

1918 — уряд Гетьмана Павла Скоропадського звільняє з в'язниці Симона Петлюру.

1918 — розпочалося таємне засідання Української національної спілки, на якому створено Директорію УНР — найвищий орган державної влади.

1918 — У Львові Українська національна рада ухвалила тимчасовий основний закон, яким проголошено Західноукраїнську Народну Республіку.

1918 — Рада народних комісарів РСФРР в одностороньому порядку анулювала Берестейський мир.

1945 — у Франції Шарля де Голля обрано головою Тимчасового уряду.

1971 — на орбіту навколо Марса виведений перший міжпланетний космічний апарат, перший штучний супутник Марса («Марінер-9», США).

1980 — американський космічний апарат «Вояджер-1» передав на Землю перші фотографії Сатурна великим планом.

1994 — за результатами референдуму Швеція вступила до ЄС.

1997 — відбулося перше в історії засідання Центральної виборчої комісії України (цей день вважають датою створення ЦВК України).

2007 — Європарламент дав згоду на набуття чинності угод Євросоюзу з Україною про спрощення візового режиму та реадмісію.

2015 — терористичні акти в Парижі.

Хто народився 13 листопада

1850 — Роберт Стівенсон, британський письменник.

1869 — Олександр Черняхівський, український громадський діяч, лікар-гістолог.

1889 — Остап Вишня (Павло Михайлович Губенко), український письменник, автор понад 150 книжок гуморесок, фейлетонів, сатиричних мініатюр.

1913 — Герман Жуковський, український композитор, педагог, народний артист УРСР. Автор 9 опер («Від щирого серця», «Перша весна»); балетів («Лісова пісня», «Дівчина і Смерть»).

1937 — Остап Кіндрачук, український кобзар, бандурист з Ялти, кримський українець.

1943 — Мустафа Джемілєв, український політик, лідер кримськотатарського народу.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Всесвітній день шопінгу: як 100 років тому пошта заміняла інтернет, а компанія Sears — AliExpress та Amazon