14 серпня 2023 року — яке сьогодні свято та які пам’ятні події сталися цього дня

Яке свято 14 серпня

14 серпня у Пакистані святкують День незалежності у пам'ять про події 1947 року. Тоді британська колонія Індія була поділена на дві незалежні держави — переважно мусульманський Пакистан та переважно індуїстський Індійський союз (з 1950 року — просто Індія).

Поділ спричинив масові сутички та погроми на релігійному ґрунті, внаслідок чого біженцями стали до 20 млн осіб і до 1 млн людей загинули. У пам'ять про ці жертви в Індії у 2021 році встановили на 14 серпня День пам'яті жертв розділу. День незалежності країна святкує 15 серпня.

Яке церковне свято 14 серпня

14 серпня розпочинається Успенський піст, присвячений Успінню Пресвятої Богородиці. У цей день вшановується пам'ять про візантійську святиню — частини Животворчого Хреста Господнього, на якому був розіп'ятий Христос, а також пам'ять Макавейських мучеників, страчених у 166 р. до н.е. за відомву зрадити юдейську віру на користь еллінського язичництва. Ім'я юдейського очільника Макавея було адаптовано в українців як Маковій. Інша назва свята — Медовий спас. 

«Спас» — коротка форма від «спасіння» та «спаситель». Колись у ці дні починали збирання та освячення меду, тому його ще називають Медовий.

Медовий спас 2023 в Україні: коли відзначають і як святкують

Хто святкує іменини 14 серпня

День ангела (іменини) сьогодні, 14 серпня, святкують: Олександр, Дмитро, Леонтій, Софія, Тимофій, Федір.

Які історичні події відбулися 14 серпня

1385 — Великий князь литовський Ягайло підписав з Польщею Кревську унію про об'єднання земель. Договір передбачав введення у Литві католицизму і сходження Ягайла на престол нової об'єднаної держави.

1457 у німецькому Майнці надруковано «Псалтир» — першу книгу, на котрій було вказано імена видавців (Йоганн Фауст і Петер Шаффер).

1775 — імператриця Катерина II видала маніфест, який офіційно сповіщав про ліквідацію Запорозької Січі як «кубло пияк та розбишак». Саму січ російські війська зруйнували ще у червні того ж року.

1900 — війська восьми європейських країн з боями увійшли до столиці Китаю міста Пекін для придушення Боксерського повстання.

1945 —  імператор Хірохіто видав указ про безумовну капітуляцію Японії.

1947 — Пакистан здобув незалежність внаслідок розділу колонії Британська Індія.

1983 — на першому чемпіонаті світу з легкої атлетики в Гелсинкі 19-літній український спортсмен Сергій Бубка став чемпіоном світу в стрибках з жердиною.

1992 — розпочався грузино-абхазький конфлікт.

Хто народився 14 серпня

1688 — Фрідріх-Вільгельм I, король Пруссії.

1842 — Жан Гастон Дарбу, французький математик.

1862 — Андрій Покровський, військово-морський діяч УНР, адмірал, головний командир портів Чорного і Азовського морів, Міністр морських справ УНР.

1873 — Іван Боберський, організатор, фундатор, теоретик і практик фізичної культури в Україні. Автор назви «Пласту».

1945 — Валерій Шмаров, український політик, державний діяч.

1946 —  Володимир Мунтян, український і радянський футболіст, півзахисник київського «Динамо» і збірної СРСР.

1959  — Ервін «Меджик» Джонсон, американський баскетболіст.

1983 — Міла Куніс, американська акторка, яка народилася у Чернівцях.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Стоп, не знято! Прем’єри яких фільмів перенесли через страйк у Голлівуді