Яке свято 2 жовтня
Сьогодні у світі відзначають Міжнародний день ненасильства. У цей день в 1869 році народився Магатма Ґанді, один з лідерів боротьби за незалежність Індії, який сповідував філософію ненасильства.
У Гвінеї сьогодні — День незалежності (від Франції, 1958).
В Індії відзначають день народження Ґанді — одне з трьох офіційних держаних свят, яке називається Ґанді-Джаянті.
В Італії — Національний день бабусь і дідусів.
У США — Національний день прибиральника.
У Фінляндії — Свято оселедця.
Яке релігійне свято 2 жовтня
За новим церковним календарем сьогодні вшановують пам'ять святих мучеників Кипріяна і Юстини, які загинули за віру. Їм моляться християни з проханням захистити від нечистих духів та чаклувань.
За старим календарем вшановують пам’ять святих мучеників Зосими Пустельника і Трохима.
За переказами, Зосима жив у IV столітті. Не бажаючи мешкати в одному місті з язичниками, він оселився у пустелю, де мирно уживався з дикими звірами. Одного разу під час полювання правитель Кілікії Дометіан побачив його і захотів дізнатися, яким чарами Зосима приборкує хижаків. Старець відповів, що у нього один засіб — віра у Христа.
Дометіан наказав піддати Зосиму тортурам, щоб змусити відректися від віри. Мучителі, сміючись, говорили, що приймуть християнство, якщо дикі звірі прийдуть на допомогу старцю. Тоді Зосима звернувся з молитвою до Бога і на площі раптово з'явився величезний лев. Правитель велів розв'язати старця, щоби відвезти його до імператора, але Зосима відразу помер.
Трохим постраждав за віру у ІІІ столітті. Одного разу в Антіохії під час язичницького свята він разом з своїм другом Саватієм молив Бога наставити одноплемінників на шлях порятунку. Про це дізнався імператор, який наказав піддати друзів тортурам і, врешті-решт, стратити.
День ангела 2 жовтня
Іменини за новим календарем святкують Андрій, Борис, Василь, Георгій, Давид, Дмитро, Єгор, Іван, Костянтин, Михайло, Петро, Степан, Теодор, Федір, Яків, Ян, Ганна, Олександра, Устина.
Іменини за старим календарем відзначають Гаврило, Георгій, Давид, Єгор, Ігор, Костянтин, Макар, Микола, Ніл, Олексій, Теодор, Трохим, Федір, Марія.
Які історичні події стались 2 жовтня
1552 — після двомісячної облоги війська московського царя Івана Грозного захопили Казань, столицю Казанського ханства, стративши більшість його захисників.
1709 — у селі Варниці біля Бендер помер гетьман Іван Мазепа.
1870 — після того як війська Італійського королівства зайняли Рим, місто стало столицею об'єднаної Італії.
1944 — поразкою закінчилось Варшавське повстання Армії Крайової, яка планувала визволити місце до приходу радянської армії та проголосити відновлення некомуністичної Польщі. Однак призупинення наступу Червної армії дозволило німцям перегрупуватися і придушити повстання, яке тривало 63 дні.
1958 — Гвінея проголосила незалежність від Франції.
1990 — у Києві розпочалася «Революція на граніті» — голодування та протест українських студентів з вимогою до Верховної Ради УРСР ухвалити закони для забезпечення суверенітету республіки.
1996 — авіатроща Boeing 757 під Лімою — 70 загиблих.
2018 — вбивство аравійського журналіста та дисидента Джамаля Хашоггі у консульстві Саудівської Аравії у Стамбулі.
Які історичні події стались 2 жовтня
1452 — Річард III, король Англії (1483—1485).
1847 — Пауль фон Гінденбург, один із командуючих німецькими військами під час Першої світової війни, президент Німеччини (1925—1933).
1852 — Вільям Рамзай, британський хімік і фізик, який у співавторстві відкрив інертні гази аргон, криптон, ксенон і неон, лауреат Нобелівської премії з хімії 1904 року.
1869 — Магатма Ґанді, індійський філософ, політик, один з лідерів руху за незалежність Індії.
1906 — Іван Багряний, український письменник.
1951 — Стінг (Гордон Метью Самнер), англійський рок-музикант.
1951 — Роміна Пауер, американська та італійська співачка.
1973 — Андрій Данилко, український артист.
1973 — Лене Гравфорд Нюстрем, норвезька співачка, вокалістка гурту Aqua.
1982 — Тайсон Чендлер, американський баскетболіст, чемпіон НБА (2011), олімпійський чемпіон (2012), чемпіон світу (2010).
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.