30-річчя референдуму за незалежність України. Як українці голосували в 1991-му (фото)

Рівно 30 років тому, 1 грудня 1991 року, відбувся Всеукраїнський референдум про незалежність України.

У бюлетені для голосування був текст Акту проголошення незалежності України, який ухвалили 24 серпня 1991 року, а також питання «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». Варіантів відповіді було два: «Так, підтверджую» і «Ні, не підтверджую».

Тоді «так» відповіли більш ніж 28,8 млн українців, що становило 90,32%. Участь у голосуванні взяли понад 31,8 млн осіб. На той момент це складало 84,18% громадян.

Вже 5 грудня 1991 року Верховна Рада затвердила результати референдуму та ухвалила звернення «До парламентів і народів світу». У ньому Україна заявляла, що договір 1922 року про утворення Союзу РСР «вважає стосовно себе недійсним і недіючим» і готова «встановити з іншими державами дипломатичні відносини».

Паралельно провели перші всенародні вибори президента України — перемогу здобув Леонід Кравчук.

Референдум став для України поворотною подією, адже фактично поставив крапку в існуванні СРСР. Якщо рішення Верховної Ради могли скасувати, то рішення референдуму скасувати не міг ніхто. Саме після нього незалежну Україну почали визнавати в світі.

Що передувало референдуму

17 березня 1991 року відбувся так званий всесоюзний референдум про збереження СРСР. Тоді понад 77% людей начебто підтримали збереження СРСР.

Фактично це була спроба союзної верхівки зберегти СРСР, адже республіки, які були в складі країни, почали виступати за незалежність.

На 20 серпня 1991 року в СРСР планували підписання нового Союзного договору. Але за день до того президента Михайла Горбачова зняли з посади, а владу собі присвоїв ДКНС (російською відомий як ГКЧП). Тоді запровадили заборону партій, крім комуністичної, не дозволяли мітингувати, ввели комендантську годину та цензуру. Але путч провалився.

24 серпня 1991 року Верховна Рада ухвалила Акт проголошення незалежності України. УРСР фактично перестала існувати.