47 країн ООН заявили, що Росія — агресор, а не посередник у війні на Донбасі

Постійні представництва 47 країн світу при ООН засудили продовження Росією дестабілізації ситуації в Україні та особливо її дії в ОРДЛО.

Як повідомляє МЗС України з посиланням на резолюцію, декілька країн ООН визнали Росію стороною конфлікту на Донбасі, а не посередником.

Спільну заяву про це опублікувало міністерство закордонних справ України у п'ятницю, 26 березня, з нагоди сьомої річниці схвалення Генеральною Асамблеєю ООН резолюції «Територіальна цілісність України».

«Цією резолюцією міжнародна спільнота підтвердила, чітко та на повний голос, свою повну відданість суверенітету, політичній незалежності, єдності та територіальній цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах», — наголошують підписанти заяви.

Попри вимоги Генасамблеї ООН, Росія продовжила окупацію Криму. «Вона продовжує зухвалі порушення та зловживання в галузі прав людини, а також нарощування військового потенціалу на півострові», — підкреслюється у заяві. Ці дії РФ підривають суверенітет і територіальну цілісність України. До того ж Москва порушує права людей, які належать до етнічних та релігійних меншин на півострові та всіх інших, хто виступає проти російської окупації, зазнається в документі.

«Дії Росії викликали занепокоєння у всьому світі, вони суперечать міжнародному праву, включно зі статутом ООН, а також йдуть врозріз з Гельсінським заключним актом, міжнародним гуманітарним правом і правом у галузі прав людини. Намагання Росії узаконити спробу анексії Криму не є і не будуть визнані», — зауважують постійні представництва 47 країн при ООН.

Вони «рішуче засудили» продовження Росією дестабілізації ситуації в Україні. Особливо — її дії в окремих районах Донецької та Луганської областей, «що свідчать про нехтування нею її зобов'язаннями, взятими згідно з Мінськими домовленостями». «Росія є стороною конфлікту на сході України, а не посередником», — наголошується у заяві.

Країни підтримали зусилля нормандського формату та «тверду відданість мирному вирішенню конфлікту на сході України, відповідно до мінських домовленостей». Також вони вкотре закликали Росію негайно припинити окупацію нею Автономної Республіки Крим та Севастополя і повністю виконати відповідні резолюції Генасамблеї ООН щодо ситуації в Криму.

«Ми вітаємо в принциповому плані ініціативу України щодо створення Міжнародної кримської платформи для консолідації зусиль світової спільноти щодо Криму», — зазначили підписанти.

Про Кримську платформу

26 лютого президент Володимир Зеленський видав указ про створення організаційного комітету з підготовки та проведення в Україні установчого саміту Кримської платформи. Перший саміт платформи запланований на 23 серпня 2021 року.

Обстріли 26 березня

Тим часом учора, 26 березня, четверо військовослужбовців Збройних сил України загинули та двоє дістали поранень через обстріл з боку підтримуваних РФ бойовиків неподалік населеного пункту Шуми поблизу Горлівки.

Російські найманці стріляли по позиціям українських військових із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, станкових автоматичних гранатометів і великокаліберних кулеметів.

При цьому з літа 2021 року на лінії розмежування на Донбасі офіційно діє режим припинення вогню.

Виконати домовленості неможливо під обстрілами. Зеленський констатував ескалацію на фронті