6 листопада 2023 року — яке сьогодні свято та які пам’ятні події сталися цього дня

Яке свято 6 листопада

6 листопада — річниця визволення Києва від нацистів. Цього дня у 1943 році радянські підрозділи 1-го Українського фронту під командуванням генерала Миколи Ватутіна у результаті стрімко проведеної операції і обхідного маневру розгромили німецькі війська і зайшли до міста. Загалом у боях за Київ, враховуючи втрати при форсуванні Дніпра, загинули щонайменше 417 тисяч червоноармійців.

У світі 6 листопада за ініціативи Генасамблеї ООН з 2001 року відзначається Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів.

Яке релігійне свято 6 листопада

6 листопада за новим (новоюліанським) церковним календарем православні вшановують пам’ять Павла Сповідника, архієпископа Константинопольського. Він жив у IV столітті і боровся проти єресі аріанства, яка заперечувало божественність Ісуса Христа. Архієпископа тричі виганяв з Константинополя імператор Констанцій II, який підтримував аріан. Врешті Павла у вигнанні задушили аріанські священики.

За старим стилем (юліанським календарем) 6 листопада православні відзначають свято чудотворної ікони Божої Матері під назвою «Всіх скорботних Радість». На ній зображена Діва Марія в оточенні хворих та виснажених людей та ангелів, які здійснюють благодіяння від її імені. Вперше ікона прославилася як чудотворна 1688 року, коли вона перебувала у Преображенській церкві у Москві. Тоді, за переказами, після молитви біля образу зцілилася рідна сестра Московського патріарха Іова Євфимія. Зараз ікона «Всіх скорботних Радість» вшановується усіма православними церквами в Україні.

Також 6 листопада за юліанським календарем вшановують пам'ять преподобних Арефи, Сисоя та Феофіла, затворників Києво-Печерських, які жили у ХІІ-ХІІІ століттях.

День ангела 6 листопада

День ангела 6 листопада, за новим календарем святкують 6 листопада — Анатолій, Арсеній, Василь, Віктор, Гаврило, Герман, Костянтин, Лука, Микита, Микола, Павло, Олександра, Єфросинія, Клавдія, Мотря, Ніна, Серафима;

Іменини 6 листопада за старим стилем відзначають: Вікторія, Георгій, Іван, Іраклій, Микола, Олексій, Петро, Феофіл (Теофіл).

Які історичні події стались 6 листопада

1860 — Авраам Лінкольн обраний 16-м президентом Сполучених Штатів. Він став першим республіканцем, який переміг на президентських виборах у США. 

1919 — в умовах нестачі боєприпасів та епідемії плямистого тифу командування Української Галицької армії уклало перемир'я і союзний договір з Добровольчою армією Антона Денікіна.

1943 — радянські війська вибили нацистів з Києва

1960 — у Києві відкрили першу чергу метрополітену, яка нараховувала п'ять станцій: «Вокзальну», «Університет», «Арсенальну», «Хрещатик» та «Дніпро». 

1962 — Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію, яка засуджувала расистську політику апартеїду у Південно-Африканській Республіці і закликала всіх членів ООН припинити будь-які економічні та військові відносини з ПАР.

1999 — в Австралії 54,5 % виборців висловилось проти проголошення країни республікою, знову визнавши формальним главою держави британського монарха.

Хто народився 6 листопада

1494 — Сулейман I Кануні (Сулейман Пишний), вайвизначніший султан Османської імперії (1520-66 рр.), чоловік Роксолани.

1661 — Карл II Зачарований, король Іспанії (1665-1700 рр.); останній представник Габсбургів на іспанському престолі.

1811 — Маркіян Шашкевич, український письменник, поет, один із засновників «Руської трійці».

1855 — Дмитро Яворницький, український історик, археолог, етнограф, авторі «Історії запорізьких козаків».

1861 — Джеймс Нейсміт, канадський вчитель фізкультури, автор гри в баскетбол.

1970 — Ітан Гоук, американський актор («Знайти і зруйнувати», «Байти реальності», «Товариство мертвих поетів»).

1988 — Емма Стоун, американська актриса («Магія місячного сяйва», «Нова Людина-павук», «Друзі по сексу», «Суперперці»).

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Брокер, астронавт і справжній детектив. 5 найяскравіших ролей Меттью Макконахі