6 листопада 2024 року — яке сьогодні свято та які пам’ятні події сталися цього дня

Яке свято 6 листопада

Сьогодні, 6 листопада — День визволення Києва від нацистів. Цього дня у 1943 році радянські підрозділи 1-го Українського фронту під командуванням генерала Миколи Ватутіна у результаті стрімко проведеної операції і обхідного маневру розгромили німецькі війська і зайшли до міста. Загалом у боях за Київ, враховуючи втрати при форсуванні Дніпра, загинули щонайменше 417 тис. червоноармійців.

У Швеції, Фінляндії та Естонії — День Густава Адольфа, на честь шведського короля, що правив у 1611—1632 роках.

У Фінляндії також — День фінської шведської спадщини.

У Кенії — День Обами, на честь 44-го президента США Барака Обами, чий батько був кенійцем.

А за календарем ООН сьогодні — Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів.

Яке релігійне свято 6 листопада

За новим церковним календарем сьогодні вшановують пам’ять Павла Сповідника, архієпископа Константинопольського. Він жив у IV столітті і боровся проти єресі аріанства, яка заперечувало божественність Ісуса Христа. Архієпископа тричі виганяв з Константинополя імператор Констанцій II, який підтримував аріан. Врешті Павла у вигнанні задушили аріанські священики.

За старим календарем відзначають свято чудотворної ікони Божої Матері під назвою «Всіх скорботних Радість». На ній зображена Діва Марія в оточенні хворих та виснажених людей та ангелів, які здійснюють благодіяння від її імені. Вперше ікона прославилася як чудотворна 1688 року, коли перебувала у Преображенській церкві у Москві. Тоді, за переказами, після молитви біля образу зцілилася рідна сестра Московського патріарха Іова Євфимія. Зараз ікона «Всіх скорботних Радість» вшановується усіма православними церквами в Україні.

Також вшановують пам'ять преподобних Арефи, Сисоя та Феофіла, затворників Києво-Печерських, які жили у ХІІ-ХІІІ століттях.

День ангела 6 листопада

Іменини за новим календарем сьогодні святкують Анатолій, Арсеній, Василь, Віктор, Гаврило, Герман, Костянтин, Лука, Микита, Микола, Павло, Олександра, Єфросинія, Клавдія, Мотря, Ніна, Серафима.

Іменини за старим календарем відзначають Вікторія, Георгій, Іван, Іраклій, Микола, Олексій, Петро.

Які історичні події стались 6 листопада

1632 — смертельно поранений король Швеції Густав II Адольф.

1860 — Авраам Лінкольн обраний 16-м президентом Сполучених Штатів Америки. Він став першим республіканцем, який переміг на президентських виборах у США. 

1919 — в умовах нестачі боєприпасів та епідемії плямистого тифу командування Української Галицької армії уклало перемир'я і союзний договір з Добровольчою армією Антона Денікіна.

1943 — радянські війська визволили Київ від нацистів.

1960 — у Києві відкрили першу чергу метрополітену, яка нараховувала п'ять станцій — «Вокзальну», «Університет», «Арсенальну», «Хрещатик» та «Дніпро». 

1962 — Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію, яка засуджувала расистську політику апартеїду у Південно-Африканській Республіці і закликала всіх членів ООН припинити будь-які економічні та військові відносини з ПАР.

1991 — у Кувейті загасили останню нафтову свердловину, підпалену іракськими окупантами.

1999 — в Австралії 54,5% виборців висловилось проти проголошення країни республікою, знову визнавши формальним главою держави британського монарха.

2012 — президент США Барак Обама переобраний на другий термін.

Хто народився 6 листопада

15 Агріпіна Молодша, дружина римського імператора Клавдія, мати Нерона.

1479  Хуана I Божевільна, королева Кастилії (15041555).

1494 — Сулейман I Кануні (Сулейман Пишний), султан Османської імперії (1520—1566), чоловік Роксолани.

1661 — Карл II Зачарований, король Іспанії (16651700).

1861 — Джеймс Нейсміт, канадський вчитель фізкультури, винахідник баскетболу.

1970 — Ітан Гоук, американський актор.

1988 — Емма Стоун, американська актриса.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

День Києва 2024: де шукати найвищий будинок і найкоротшу вулицю міста