Американська розвідка шпигувала за європейськими чиновниками через підводні кабелі зв'язку Данії — ЗМІ

Агентство національної безпеки США використовувало партнерські відносини зі Службою військової розвідки Данії для стеження за високопосадовцями низки країн, включаючи канцлера Німеччини Ангелу Меркель.

Про це повідомляє Reuters та BBC з посиланням на звіт датської телекомпанії Danmarks Radio.

Звіт складено на основі розслідування, яке провела телекомпанія. Він включає інтерв'ю з дев'ятьма джерелами, які стверджують, що мали доступ до секретної інформації, яка зберігається у датській Службі військової розвідки.

Згідно зі звітом, розвіддані були зібрані і про інших офіційних осіб з Німеччини, Франції, Швеції і Норвегії. Агентство національної безпеки США, зокрема, отримувало доступ до текстових повідомлень і телефонних розмов низки відомих осіб. 

Коментуючи розслідування, представник федерального уряду Німеччини заявив, що Ангела Меркель обізнана про нього. При цьому він послався на журналістський запит, який надійшов канцлеру.

Ні міністерство оборони Данії, ні представники Служби поки не прокоментували останні повідомлення.

Схожі звинувачення щодо прослуховування Меркель американськими шпигунами, з'явилися ще у 2013 році.

Інформація була оприлюднена Едвардом Сноуденом, колишнім співробітником АНБ. Тоді він заявляв, що АНБ прослуховувало телефон Ангели Меркель. Коли звинувачення з’явилися, Білий дім не дав прямого спростування, але сказав, що телефон Меркель не прослуховувався і не буде прослуховуватись у майбутньому.

Пізніше, вже восени 2020 року апеляційний суд 9-го округу США в Каліфорнії постановив, що програма стеження за телефонними дзвінками і електронним листуванням, розроблена Агентством національної безпеки США є протизаконною.

Чому США використали саме Данію

Як пояснив Томас Вегенер Фрііс, данський експерт із роботи спецслужб, через його країну проходить дуже багато інтернет-трафіку. А біля Копенгагена, пише DW, розташований важливий інтернет-вузол для підводних кабелів.

Саме це, мовляв, і «зробило Данію просто неперевершеною для американських партнерів».

Reuters зазначає, що Данія є близьким союзником США і має кілька ключових станцій для підводних інтернет-кабелів, що йдуть в Швецію, Норвегію, Німеччину, Голландію і Великобританію і з них.

Іронічний нюанс: за Данією теж стежили

За допомогою данської станції прослуховування, як стверджують журналісти, спецслужби США стежили й за данськими ж політиками.

Зокрема, за МЗС, мінфіном Данії, також і за оборонними відомствами.

Джо Байден доручив розвідці за 90 днів визначити походження коронавірусу