Amnesty International відмовилася вважати Навального в'язнем совісті
Getty Images

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International, яка в січні визнала російського політика Олексія Навального в'язнем совісті, скасувала своє рішення. Першим про це повідомив журналіст Аарон Мате. Представник Amnesty International Олександр Артем'єв підтвердив це виданню «Медіазона».

Як розповів «Медіазона» менеджер організації по Східній Європі та Центральній Азії, «риторику ненависті» юридичний і політичний департаменти Amnesty International знайшли в висловлюваннях Навального середини 2000-х років. Про які саме висловлювання йдеться, Артем’єв не уточнив, але їх правозахисники вважають дискримінаційними.

При цьому він зазначив, що у правозахисників «склалося враження», що запити на предмет перевірки висловлювань Навального, масово надійшли в організацію, можуть бути скоординованою кампанією з дискредитації опозиціонера за кордоном. Артем’єв не розповів, звідки надходили такі запити, але підкреслив, що «вимога негайно звільнити Навального залишається в силі, так як він переслідується виключно з політичних мотивів».

До правозахисної організації стали масово надходити листи зі скаргами на її рішення. Анонімне джерело «Медіазони» в Amnesty International припустило, що за розсилкою може стояти медіахолдинг Russia Today, фінансований Кремлем.

За його словами, як мінімум двоє людей, які звернулися в організацію, посилалися на тред, який в січні опублікувала користувачка Twitter Катя Казбек, яка співпрацює з RT. Вона назвала Навального «націоналістом і расистом».

У лютому Amnesty International передала до Кремля петицію з вимогою звільнити Навального, яку підписали 200 тисяч чоловік з різних країн світу.

6 лютого співзасновник партії «Яблуко» Григорій Явлінський опублікував статтю, в якій розкритикував Навального. Явлінський звинуватив опозиціонера в політичному популізмі, вождізм і націоналізмі, а також в ігноруванні проблем людей, засуджених після вуличних протестів. Крім того, він звинуватив соратників Навального в «злочинному використанні неповнолітніх в політичних цілях».

Після публікації Явлінського розкритикували соратники Навального, а також деякі представники партії «Яблуко». У відповідь на критику Явлінський заявив, що шкодує, якщо «когось зачепив» своєю статтею. Він відкинув версію, що написав статтю на замовлення Кремля.

Передісторія

Навального затримала поліція 17 січня, через кілька хвилин після прибуття літаком з Німеччини, де проходив лікування і реабілітацію. 2 лютого суд відправив його до в’язниці «за порушення правил умовно-дострокового звільнення» на підставі раніше винесеного вироку. У Навального і його соратників немає сумнівів в тому, що дії російської влади викликані небажанням допускати Навального до участі у виборах.

Навальний лікувався в Німеччині після отруєння нервово-паралітичною речовиною в серпні минулого року. Опозиційний політик звинувачує Кремль в організації його отруєння. У Москві це звинувачення відкидають.

Україна позивається до ЄСПЛ проти РФ через замах на Навального та політичні вбивства