«Антиколекторський» закон набув чинності

14 квітня набув чинності закон, що врегульовує колекторську діяльність. Він має захистити боржників від дій недобросовісних колекторів.

Закон, який врегульовує колекторську діяльність, опублікували у парламентській газеті «Голос України» від 13 квітня. Про це повідомила ВРУ у Телеграмі.  Він вступить у дію через три місяці з дня набрання ним чинності, крім окремих пунктів.

Документ запроваджує чіткі правила поведінки для кредиторів і для колекторів під час врегулювання проблемної заборгованості.

Документ встановлює вимоги до кредитодавців та колекторських компаній, зокрема:

  • дотримуватися етичної поведінки з боржником;
  • інформувати його у разі залучення колекторської компанії або відступлення права вимоги новому кредитору;
  • укладати договори лише з компаніями, включеними до реєстру колекторських компаній, який веде НБУ;
  • контролювати дії залучених колекторських компаній. За недотримання цих вимог передбачені штрафи.

Згідно із законом, перед укладенням договору про споживчий кредит кредитодавець має проінформувати споживача, що якщо той не погасить заборгованість вчасно, гроші вимагатиме колекторська компанія.

У договорі про споживчий кредит має вказуватися право споживача звертатися до Нацбанку, якщо колектори порушили законодавство у сфері споживчого кредитування.

Документ також встановлює вимоги до взаємодії зі споживачем (або його представником) під час врегулювання простроченої заборгованості.

Під час першого спілкування кредитор або колекторська компанія повинні повідомити своє найменування, ім’я та прізвище представника, правову підставу для звернення та розмір простроченої заборгованості. А на вимогу споживача — ще й надати відповідні документи протягом семи робочих днів.

Закон передбачає, що НБУ відтепер контролюватиме додержання банками, іншими фінустановами та колекторськими компаніями законодавства про захист прав споживачів фінпослуг.

Напередодні президент України Володимир Зеленський підписав закон про врегулювання колекторської діяльності. Верховна Рада 19 березня у другому читанні та в цілому ухвалила цей закон. За рішення проголосували 274 нардепів.

Передісторія

В ОП розповіли, що в Україні нараховується понад 200 так званих колекторських компаній. Їх наймають фінустанови, у клієнтів яких є прострочена заборгованість. Проте ця сфера залишалася до сьогодні погано врегульованою на законодавчому рівні. Тому колектори часто діяли незаконно, аби спонукати боржників повернути борг.

НБУ постійно отримує скарги від громадян на дії колекторів. Тому Нацбанк пояснив українцям, як діяти у разі погроз.

Якщо ви особисто не давали дозвіл на використання вашого телефону, фінансова компанія та колектори порушують законодавство. Правопорушенням вважаються і погрози.

Для свого захисту потрібно як мінімум знати назву колекторської компанії, представники якої до боржника телефонують. Якщо самостійно владнати ситуацію не виходить, людина має звернутися з заявою до НБУ, Уповноваженого ВРУ з прав людини або до суду, радять у Нацбанку.

Нацбанк пояснив, як відкараскатися від нахабних колекторів