У Росії в суботу пройшли пам'ятні заходи у роковини вбивства опозиційного політика Бориса Нємцова, колишнього віцепрем'єра уряду РФ і опонента Володимира Путіна.
Нємцова вбили 27 лютого 2015 року на Великому Москворецькому мості. У 2021 році вперше за шість років його соратники відмовилися від традиційного маршу пам'яті. Як повідомили Meduza й російський політик Дмитро Гудков у Telegram, замість маршу вони закликали просто приносити квіти на місце вбивства політика.
Нині в Москві діє указ мера, який обмежує проведення публічних заходів через поширення COVID-19. Проте мер Москви Собянін у листі сказав, що громадяни мають право покласти квіти на Великому Москворецькому мосту, де Нємцова застрелили.
Організатори акції неофіційно домовилися з мерією Москви, що на місці вбивства влада дозволить протягом чотирьох годин покладати квіти без політичних гасел і виступів, з дотриманням соціальної дистанції.
Російські регіональні представники влади відмовили громадянам у дозволах проводити ходи і збори в роковини смерті опозиціонера, пославшись на протиепідемічні заходи.
Ambassador Sullivan joined colleagues to mark 6th anniversary of the brutal murder of Boris Nemtsov, a Russian politician dedicated to pursuing a better future for his country & his fellow citizens. He remains an inspiration to many who strive for justice, transparency, freedom. pic.twitter.com/bInmZA0b8W
— Rebecca Ross (@USEmbRuPress) February 27, 2021
Як повідомляють «Радио Свобода» і «Настоящее время», в Москві в покладанні квітів на Великому Москворецькому мості взяли участь посол США в Росії Джон Салліван, посли Великобританії та Латвії Дебора Броннерт і Маріс Рієкстіньш, а також тимчасовий повірений Польщі Яцек Щлядевскі та інші дипломати Євросоюзу.
Як пише «Медуза» із Москви, «поруч із деякими знімками (люди принесли) червоні палаючі лампадки і свічки. Кілька плакатів «2192-й день (з дня вбивства — Прим. ред.)». І один: «Борисе, ти правий!».
В акції пам'яті Бориса Нємцова, яка пройшла в Москві в шосту річницю вбивства політика, взяли участь понад 10 тисяч осіб. Це випливає з даних руху «Білий лічильник», яке займається моніторингом кількості людей на масових заходах.
Финальные данные подсчета #БелыйСчётчик на акции #деньНемцова 27.02.2021
— #БелыйСчётчик (@WhiteCounter) February 27, 2021
Сегодня в период с 11:00 до 21:00 в акции памяти Бориса Немцова на Большом Москворецком мосту в Москве приняли участие 10,1 тыс. человек.
-> pic.twitter.com/QJ0iM0td1r
Серед учасників — колишній прем'єр Михайло Касьянов, політики Ілля Яшин, Дмитро Гудков, Григорій Явлінський і Юлія Галямін, політв'язні Костянтин Котов і Анна Павликова, а також Юлія Навальний.
Суботня акція пройшла без вигукування гасел. Це, за словами організаторів, було важливо, щоб мерія дозволила провести її без втручання поліції. Тишу порушували тільки «волонтери» — вони просили людей на затримуватися біля меморіалу, щоб не створювати тисняву. Плакатів теж майже ні у кого не було, тільки одна дівчина тримала в руках листок формату А4 зі словами «Герої не вмирають».
«Медуза» повідомляє про трагікомічний випадок, коли натовп намагалися спрямовувати «двоє хлопців в дутих куртках, треніках і кросівках. «Шановні громадяни, прохання не товпитися. Хто поклав квіти, проходите далі, на вихід», — майже скандує один з них, переминаючись від холоду з ноги на ногу. «Проходьте далі. Не створюйте натовп!» — доповнює його інший. «Натовп створює Путін!» — відповідає дівчина з квітами».
Юлия Навальная возложила цветы к месту гибели Бориса Немцова. От комментариев она воздержалась pic.twitter.com/3R4pgXxPxQ
— DW на русском (@dw_russian) February 27, 2021
«Це одне з найбільших політичних вбивств за останні десятиліття. Досі не розслідуване до ладу, замовники не визначені. І політична відповідальність за це вбивство лежить на Володимирі Путіні» — пояснив лідер «Яблука» Григорій Явлінський популярність акції.
Серед учасників акції молодих і літніх було порівну. Багато з них теж обговорювали мотиви вбивства і можливих замовників. Крім Путіна, в зв'язку з цим звучала й інша прізвище. «Ми повинні завжди у всіх інтерв'ю і промовах говорити, що справжні вбивці Нємцова — це Путін, Кадиров і їх оточення», — заявила журналістам координатор «Відкритої Росії» Тетяна Усманова.
Незважаючи на стислий формат акції, один з найближчих соратників Нємцова Ілля Яшин назвав її політичною. «Коли людину вбивають біля стін Кремля за його погляди, будь меморіальний захід набуває політичного характеру. Сам факт покладання квітів на мосту — це вже політичне висловлювання тим людям, які знаходяться за цими стінами», — сказав Яшин журналістам.
Інший соратник Нємцова — Володимир Кара-Мурза, на життя якого здійснювали замах, імовірно, агенти ФСБ, висловив надію, що одного разу в Росії в честь Нємцова будуть називати сквери та вулиці. Він нагадав, що у Вашингтоні, Вільнюсі, Києві та Празі влади назвали на честь вбитого політика вулиці, де розташовані диппредставництва Росії.
Крім Москви, акції в пам'ять про політика також пройшли в Омську, Тюмені, Новосибірську і Іркутську. У Барнаулі єдиний в Сибіру узгоджений мітинг запланований на 28 лютого.
Заходи проходять в Сиктивкарі, Архангельську, Санкт-Петербурзі. Влада заборонила проведення пам'ятних акцій в Сочі, Пскові, Челябінську і Краснодарі. У Пскові пройшла серія одиночних пікетів.
Передісторія
У Нємцова стріляли з вікна автомобіля, коли він із супутницею йшов центром міста. У політика поцілили чотирма кулями, поранення були смертельними.
Нємцов був одним з найвідоміших ліберальних політиків Росії. Свою кар'єру він почав з поста губернатора Нижегородської області. Цей пост він займав з 1991-го по 1997-й, згодом працював в уряді Віктора Черномирдіна і Сергія Кирієнка. Після відходу з державної служби Нємцов був одним з лідерів «Союзу правих сил», а пізніше — одним з ідеологів і керівників найбільшої в Росії зареєстрованої опозиційної партії РПР.
За вбивство засудили п'ятьох вихідців із Чечні. Деякі з обвинувачених зізналися у злочині, але потім відмовилися від зізнань, заявивши, що слідство тиснуло на них. Один з обвинувачених загинув під час затримання. Замовника вбивства правоохоронці «не знайшли».
В останні кілька років в Москві щорічно проходили марші пам'яті Нємцова. Перший із них відбувся через кілька днів після вбивства політика. Нинішній рік — виключення. Політик Яшин розраховує, що восени, до дня народження Нємцова, марш все-таки може відбутися.
Рідні Нємцова і його колеги вважають, що до організації вбивства можуть бути причетні люди з оточення президента Росії Путіна.
Сам Путін заявляв, що вбивство Нємцова нібито «носить виключно провокаційний характер». При цьому вбитого російського опозиціонера президент РФ назвав «середньостатистичним громадянином».