У 2022 році на українців чекає низка змін.
Підвищать мінімальну зарплату, пенсії та стипендії. Але — одночасно з комунальними тарифами.
Недбалим водіям загрожують нові штрафи. А жінок чекає військовий облік.
Мінімальна зарплата
Майже весь 2022 рік «мінімалка» становитиме 6500 грн на місяць — такою вона стала 1 грудня 2021 року. Тоді мінімальна зарплата зросла на 500 грн.
Нове підвищення заплановане на жовтень 2022 року — на 200 грн, або 3% — до 6700 грн.
Наступного разу «мінімалка» збільшиться 1 січня 2023 року — до 7176 грн.
Прожитковий мінімум
Для працездатних осіб він зріс 1 грудня 2021 року і становить 2393 грн.
Цього року заплановані два підвищення прожиткового мінімуму: 1 липня — до 2508 грн, а 1 грудня — до 2589 грн.
Пандемія та бустерна доза вакцини
Фахівці дають різні прогнози щодо того, як довго триватиме пандемія коронавірусу. Так, Марія Ван Керкхове, головний експерт ВООЗ з COVID-кризи, переконана, що стримати розповсюдження коронавірусу у 2022 році можливо.
Бустерна вакцинація в Україні може з’явитися вже у січні-лютому 2022 року. Але у МОЗ уточнюють, що робити щеплення третьою дозою доцільно лише тоді, коли щонайменше 50% українців отримають дві дози вакцини.
Що нового чекає водіїв
У 2022 році повернуть обов’язковий огляд технічного стану авто, який скасували ще у 2011 році.
Також камери автофіксації на дорогах реєструватимуть проїзд на червоне світло, їзду по зустрічці та зупинки на виділеній для громадського транспорту смузі.
За кермування у стані сп’яніння передбачається штраф 17 тис. грн та позбавлення посвідчення водія на рік. За повторний випадок — штраф 34 тис. грн та позбавлення посвідчення водія на три роки.
За кермування без посвідчення — штраф 425 грн.
Окрім цього, змінюється принцип отримання водійського посвідчення, зокрема скоротять кількість годин теоретичної частини.
Що зміниться для ФОПів
З 1 січня 2022 року фізичних осіб — підприємців зобов'язали використати касові апарати під час проведення розрахунків та визначили штрафи за їхнє порушення у розмірі 100% від суми чека, повторно — 150% від суми чека.
Однак зазначимо, що наразі податкова зобов'язалася не штрафувати підприємців до завершення карантину.
Крім того, для підприємців з 1 січня зміниться розмір сплати єдиного соціального внеску та єдиного податку. На їхній рівень впливають розмір мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму.
Як зростатимуть пенсії
У 2022 році заплановано кілька етапів підвищення пенсій.
Середня пенсія до кінця 2022 року становитиме 4533 грн та на 15% перевищить фактичний прожитковий мінімум.
З жовтня мінімальна пенсія для українців віком від 70 років із повним страховим стажем досягне 3000 грн.
Календар підвищення пенсій на 2022 рік:
- з січня підвищення пенсій українцям, які отримали інвалідність внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, та для жінок, які народилися до 1962 року;
- у березні — індексація пенсій;
- у квітні — перерахунок виплат працюючим пенсіонерам;
- у липні, жовтні та грудні заплановано збільшення у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати;
- з жовтня — запровадження доплат для пенсіонерів віком від 70 років.
Що буде з податками
Кілька важливих змін у 2022 році стосуватимуться податків, а саме:
- збільшаться акцизні ставки на алкогольні напої на 5%;
- від продажу третього та наступних об’єктів нерухомості впродовж року розмір податку становитиме 18%;
- за продаж сільгоспродукції власного виробництва на суму більше 12 мінімальних зарплат податок становитиме 18%;
- сільгоспвиробники сплачуватимуть мінімальне податкове зобов’язання (сума всіх податків) у розмірі 5% від вартості землі.
Система охорони здоров’я
МОЗ завершує підготовку проєкту Стратегії-2030 і обіцяє опублікувати її вже на початку 2022 року. Обіцяють зробити систему охорони здоров’я в Україні людиноорієнтованою.
Також у новому році очікується розширення переліку професій для обов’язкової вакцинації.
А починаючи з квітня в країні діятимуть винятково електронні рецепти на ліки.
Також очікується зростання зарплат медиків. Медсестри та фельдшери отримуватимуть не менше 13,5 тис. грн, лікарям збільшать зарплату до 20 тис. грн.
Що буде з тарифами у 2022 році
Електроенергія
До 30 квітня 2022 року в Україні тариф на електроенергію для населення залежатиме від обсягу спожитих кіловат-годин.
Тож схема розрахунку залишається старою:
- сім'ї, що споживають менш як 250 кВ-год. на місяць, платитимуть за тарифом 1,44 грн за кВ-год,
- ті, хто споживають понад 250 кВ-год. — 1,68 грн.
Ціни на газ
До квітня 2022 року ціни на постачання газу для побутових споживачів не зростатимуть і становитимуть від 7,96 до 13,5 грн за куб. м.
За прогнозами Кабміну, у новому році ціна газу може збільшитись на 13%. На думку експертів, вартість газу може зрости на 20%.
З 1 січня українцям підвищать тариф за розподіл (доставку) газу у середньому на 4,1%.
Тарифи на воду
З 1 січня 45 водоканалів України піднімуть тарифи на холодну воду. Ціна залежитиме від регіону. У Києві тарифи зростуть на 20%.
Раніше Chas News писав, що у «Київводоканалі» анонсували підвищення тарифів на централізоване холодне водопостачання та водовідведення до рівня 30,384 грн. за 1 м. куб.
Нові умови вступу до ВНЗ
У 2022 році на абітурієнтів чекає низка нововведень.
Міносвіти вирішило посилити роль математики під час вступу до ВНЗ. Тому математика стала другим обов’язковим конкурсним предметом для вступу на такі спеціальності: політологія, журналістика, соціальна робота, соціальне забезпечення. Раніше обов’язковим предметом була лише українська мова.
Вступники матимуть можливість подати до п’яти заяв на місця державного замовлення. А ось для контрактної форми кількість заявок скоротили з 30 до 20.
Збільшення стипендій
З 1 січня 2022 року українським студентам підвищили стипендії. Розмір мінімальної (звичайної) академічної стипендії становитиме:
- для учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти — 1 250 грн (раніше 490 грн);
- для студентів закладів фахової передвищої освіти — 1 510 грн замість 980 грн (підвищена — 1 930 грн замість 1250 грн);
- для студентів закладів вищої освіти — 2 тис. грн замість 1300 грн (підвищена — 2 550 грн замість 1600 грн).
- студентам з окупованих територій можуть підвищити до 6.5 тис. грн.
Платні поліетиленові пакети
З 1 лютого за поліетиленові пакети доведеться платити. Їхня вартість становитиме 2 грн (без ручок та з бічними складками), 2,5 грн (з ручками та без бічних складок) і 3 грн (з ручками та бічними складками).
Це не стосується біорозкладних пластикових пакетів, а також надтонких пакетів, що призначені для пакування свіжої риби та м’яса, сипучих продуктів та льоду, для яких пакет — це первинна упаковка. Їх планують заборонити після 2023 року.
За розповсюдження пластикових пакетів передбачено штраф від 8,5 тис. до 17 тис. грн, у разі повторного правопорушення — до 34 тис. грн.
Військовий облік для жінок
Міністерство оборони суттєво розширило перелік спеціальностей та професій для жінок, яким потрібно стати на військовий облік протягом 2022 року.
Повний перелік професій жінок-військовозобов’язаних можна побачити за посиланням.
Жінок, що стали на облік, можуть призвати на службу або у разі військового стану в країні, або при мобілізації. Але в обох випадках необхідна згода військовозобов’язаної.
У 2023 році штраф за відмову жінки ставати на військовий облік становитиме від 850 до 1500 грн, керівника її підприємства чи організації оштрафують на суму від 5,5 тис. до 8,5 тис. грн.
Штрафи за вказування статі у вакансії
З 8 січня 2022 року роботодавців штрафуватимуть за те, що вони вказують певну стать у вакансіях («тільки для жінок», або «тільки для чоловіків»).
Розмір штрафу дорівнюватиме десятикратному розміру мінімальної зарплати (з січня — 65 тис. грн, з жовтня — 67 тис. грн).
Правило не стосується лише специфічної роботи, яку може виконувати винятково чоловік або винятково жінка.