Через пандемію Україні загрожує найгірша рецесія за десятиріччя — звіт ООН за жовтень

Через пандемію COVID-19 Україна може стикнутися із найгіршою рецесією за десятиріччя, унаслідок чого понад 9 млн українців збідніють.

Про це оголосила ООН у звіті за жовтень.

За даними дослідження, з початку пандемії понад 80% домогосподарств втратили доходи та у більш ніж 40% сімей принаймні один член родини втратив роботу.

Підкреслюється, що хоча наразі немає окремих даних стосовно сходу України, ймовірно, соціально-економічні наслідки цього спаду для постраждалого внаслідок конфлікту регіону будуть руйнівними.

На територіях ОРДЛО нині 58% родин повідомили про використання негативних механізмів пристосування для задоволення свої основних потреб, порівняно з 49% на початку 2020 року.

Також збільшується частка домогосподарств, які мають заборгованість: 15% у вересні проти 11% до початку пандемії.

ООН уточнює, що державний Ощадбанк — єдиний, хто подовжив дію банківських карток внутрішньо переміщених осіб (переселенців), термін яких скінчився, до 1 січня 2021 року.

Але через обмеження доступу, зокрема карантинні заходи, пенсіонери з окупованого Донбасу не можуть потрапити до України, щоб отримати перевипущені картки. Ощадбанк перевипустив принаймні 200 тисяч банківських карток, які ще не були отримані їхніми власниками, зокрема через карантинні обмеження перетину «лінії розмежування».

ІТ-галузь в Україні недоотримала $200 млн за результатами двох кварталів 2020 року

Економічна криза, спричинена пандемією COVID-19, сповільнила темпи росту експорту IT-послуг. Цього року галузь недоотримала за другий і третій квартал майже $200 млн.

Про це свідчать розрахунки експертів Офісу ефективного регулювання BRDO.

Вони описують основні причини уповільнення темпів росту експорту IT-послуг:

  • зменшення попиту на послуги внаслідок фінансових проблем замовників;
  • неможливість робітників виконувати обов'язки через захворювання;
  • зменшення продуктивності через карантинні обмеження.

«Експорт українських ІТ-послуг демонструє позитивну динаміку протягом останніх дев'яти років. Однак темп зростання скоротився у другому кварталі та став найнижчим із 2014 року. Показники ІІІ кварталу, за попередніми даними НБУ, свідчать про часткове відновлення темпів зростання експорту» — йдеться у повідомленні.

Фахівці вважають, що продовження зростання експорту (навіть при падінні темпів зростання) є досить позитивним результатом з огляду на окремі негативні прогнози щодо впливу пандемії COVID-19.

Експерти оголосили про три прогнози щодо розвитку ситуації.

Згідно оптимістичного сценарію, негативний вплив пандемії на обсяг експорту ІТ-послуг обмежиться ІІ та ІІІ кварталами. В ІV кварталі темпи зростання експорту відновляться до рівня 2016-2019 року — 25.8%. У результаті експорт становитиме $1,5 млрд в ІV кварталі і $5,1 млрд за результатом року. Тобто зросте на 23%.

«В основі песимістичного сценарію лежить припущення, що негативний вплив пандемії буде пролонговано у ІV кварталі, а тому падіння збережеться і складе 2% до попереднього кварталу. В результаті експорт становитиме $1,2 млрд у ІV кварталі і $4,6 млрд за результатом року. Тобто зросте на 11%» — зазначають експерти.

Як реалістичний вони описали сценарій, в якому буде збережена традиційна для галузі сезонність — 14% приріст до ІІІ кварталу в 2016-2019, але з понижуючим коефіцієнтом на основі результатів ІІ і ІІІ кварталу. У результаті експорт становитиме $1,3 млрд у ІV кварталі, і $4,9 млрд за результатом року. Тобто він зросте на 19%.

Як ми писали раніше, в Мінцифри пропонують створити вільну економічну зону для IT-фахівців.

«Це тільки початок!». IT-експерти оцінили лідерство України в світі за користуванням криптовалютами