Чотири нові технології 2021-го. Наближаються «розумніший» Wi-Fi, «безготівка» й віртуальний шопінг

В 2021 році технології, про які ми будемо чути найчастіше і найбільше, не будуть кидатися в очі, як нові дорогі пристрої типу смартфонів чи телевізорів з великим екраном. Це будуть малопомітні речі: програмне забезпечення для роботи й інтернет-продукти, які нині стають популярними.

Про тенденції пише New York Times, нагадуючи, що до того, як коронавірус повністю змінив життя, списки нових технологій щороку часто складалися з чудернацьких нових пристроїв. Але пандемія змусила людство звернути увагу на технології, які часто лишалися поза увагою. Додатки на наших пристроях, які колись здавалися не такими вже й привабливими, раптом стали головними інструментами.

Для прикладу видання пропонує поглянути на мобільні електронні гаманці на зразок Apple Pay чи Square. Вони доступні вже кілька років, але люди все одно користувалися банківськими картками й готівкою. Але новий страх перед вірусами й мікробами нарешті змусила багатьох перейти на безконтактні платежі за допомогою телефону.

Або ж технологія розширеної реальності. Вона дозволяє взаємодіяти з цифровими об'єктами, накладаючи їх на реальний світ. Розширену реальність розвивають вже більше десятиліття. Довго вона здавалася більше футуристичною, ніж корисною. Але тепер ми не можемо просто так піти в справжню крамницю, щоб щось приміряти. Тож робити це за допомогою цифрового інструменту здається нормальною ідеєю.

«Ми почали відчувати потребу у всіх цих речах тільки під час COVID-19. Подумати тільки, всі ігнорували відеодзвінки так довго. Нарешті ми перейшли на них. Звісно, вони не такі вже й класні, але все ж мають значення», — сказала аналітик з Creative Strategies Кароліна Міланесі.

New York Times, як підсумок, перелічує чотири технологічні тенденції, які проникнуть в наше життя в 2021 році.

Технології, які замінять крамниці

Шопінг змінюється. Клацання по кнопках навігації на сайтах, щоб знайти потрібний товар, застаріле. Пошукове поле дозволяє знайти те, що треба, значно швидше. У деяких випадках листування з ботом може бути ще більш ефективним.

Експерименти з чат-ботами тривали роками. Facebook запропонував продавцям інструменти для створення ботів для спілкування з клієнтами. Платформи роздрібної торгівлі, такі як Amazon, використовують ботів, щоб відповідати на питання клієнтів. Коли машина не здатна допомогти, тоді за вирішення проблеми береться людина.

Тепер, коли відвідування реальної крамниці стало непрактичним через пандемію коронавірусу, ми можемо очікувати, що такі «розмовні» технології будуть ставати дедалі популярніші. Так вважає аналітик Forrester Research Джулі Аск.

«Це уявлення про потребу заходити в інтернет, шукати, клікати, використовувати навігаційне вікно — воно дуже застаріле. Що буде далі? Значною мірою все перейде на розмовний рівень в текстовій чи голосовій формі», — вважає вона.

Аск додала, що дедалі більше компаній також використовують розширену реальність, щоб допомогти людям купувати онлайн. Наприклад, Jins Eyewear, яка торгує оптикою, дозволяє клієнтам зробити фото свого обличчя й віртуально приміряти окуляри, перш ніж купити товар. Компанія Snap, якій належить додаток Snapchat, співпрацює з елітними брендами на зразок Gucci й Dior й пропонує інструмент для віртуальної примірки.

Розширена реальність стане особливо популярною в 2021 році, тому що технологія покращується. Нові смартфони Apple і під управлінням Android тепер мають сенсори для визначення глибини простору. Це полегшує додаткам з розширеною реальністю правильно розмістити віртуальні об'єкти, наприклад, меблі, в фізичному просторі.

Може відбутися хвиля нової реклами, яка використовуватиме новий формат. NYT очікує, що в 2021-му рекламодавці витратять $2,4 млрд на рекламу з розширеною реальністю. І це — збільшення витрат на 71% відносно 2020 року, згідно з даними компанії eMarketer.

Wi-Fi стає розумнішим

Однією з домашніх технологічних проблем, які були викриті пандемією, став млявий й ненадійний інтернет-зв'язок. Минулого року, коли люди сиділи вдома через пандемію, середня швидкість інтернету в світі зменшилася. Частково так сталося тому, що широкосмугові провайдери не витримували надто великого трафіку.

На щастя, технології Wi-Fi покращуються. В 2021-му ми побачимо хвилю нових інтернет-роутерів з новим стандартом Wi-Fi 6. На відміну від всіх попередніх оновлень бездротового з’єднання, Wi-Fi 6 буде зосереджений не на швидкості, а на ефективності, розділяючи пропускну здатність між великою кількістю пристроїв.

Ось що це означає. Уявімо, що у сім'ї є кілька смартфонів, кілька комп'ютерів й ігрова консоль. Якщо всі ці пристрої будуть використані для обробки великої кількості даних, наприклад, для стрімінгу відео, Wi-Fi 6 зробить так, щоб забезпечити кожен із них потрібною пропускною здатністю.

Ефективність особливо важлива тому, що все більше наших речей тепер з'єднуються до інтернету: від годинників до телевізорів і термостата у ванні. В середньому кількість пристроїв з інтернет-з'єднанням на одну особу перевалить за чотири до 2023 року, прогнозує Cisco. Хоча в 2018-му цей показник не перевищував два.

Технології, які звільняють руки

Минулий рік був переломним для мобільних платежів. З міркувань безпеки навіть фанати готівки почали платити в «цифрі». Загалом тепер 67% американських ритейлерів приймають безконтактні платежі. Хоча в 2019-му таких було 40%, згідно з опитуванням, проведеним компанією Forrester. Серед опитаних 19% зізналися, що зробили електронні платежі в своїй крамниці доступними лише минулого травня.

Але технологія «вільних рук» не обмежується лише цифровим гаманцем. Так званий «ультраширокий діапазон» — відносно нова радіотехнологія — може завоювати популярність наступного року. Технологія використовує радіохвилі, щоб виявити об'єкти з надзвичайною точністю. Вона була представлена на смартфонах приблизно два роки тому. Але досі не знайшла масового застосування. Але потреба в безконтактних взаємодіях може це змінити.

Тож як ультраширокий діапазон можна використати? Наприклад, у вас є смартфон, а в кав'ярні — планшет. Обидва пристрої оснащені радіотехнологією. Якщо ви стоїте перед планшетом, він може виявити ваш телефон і прийняти платіж від вас (а не від наступної людини в черзі). Технологія також може впускати працівників у будівлі й заводити двигун автомобіля без фізичних ключів.

Технології, які віртуалізують роботу й догляд

Пандемія дала зрозуміти, що віртуалізовані контакти, такі як відеозустрічі по роботі чи йога в Zoom — це прийнятний замінник реальним відповідникам. В 2021 році буде ще більше продуктів, які запропонують інструменти для діджиталізації нашої роботи й догляду за власним здоров'ям. Один з прикладів: деякі компанії вже експериментують з відтворенням офісної кімнати для конференцій у віртуальній реальності.

Наприклад, Microsoft AltspaceVR дозволяє вам з колегами одягти спеціальні шоломи й провести зустріч у голографічній формі. Oculus від Facebook — віртуальний підрозділ соціальної мережі — заявляє про пришвидшення свого плану впровадження віртуальної реальності в офіси. Компанія готується випустити свій новий пристрій Oculus Quest 2, в якому буде вбудоване програмне забезпечення для бізнесу. Вартість його буде становити приблизно 800 доларів.

Спортзали лишаються зачиненими. Тому багато людей все частіше звертаються до технологій, щоб підтримувати себе в формі. Минулого року Amazon представив свій перший натільний пристрій для фітнесу, програмне забезпечення якого серед іншого фіксує кількість жиру в тілі. Apple запустили відеосервіс Fitness+ зі спортивними заняттями, які можна виконувати вдома.

На думку Джулі Аск, цей тренд перекинеться і на інші сфери охорони здоров'я, такі як догляд за собою і психічне здоров'я. Додатки, наприклад, можуть пропонувати точні інструкції з проведення медитацій чи терапії.

Як це часто буває з тенденціями, деякі з них залишаться з нами на довго, а інші — зникнуть. Всі ці технології повинні ще пройти випробування в реальних умовах і залишитися потрібними, коли життя повернеться до «норми».

У США створили технологію відеодзвінків через голограми