«Даркмед» у Польщі: корумповані щеплення можуть приносити медикам до 800 євро на добу
Getty Images

Польське Міністерство охорони здоров’я б’є на сполох. Лише 40% поляків у віці 60-70 років отримали щеплення від COVID-19 за останні три місяці, попри те, що вакцинальних доз не бракує.

Водночас у країні процвітає системи «лівих» щеплень. Корумповані щеплення приносять «чорним» лікарям чи не 800 євро на добу, пише блогерка Агата Колодзєй.

Позаяк далеко не всі пацієнти пріоритетних вікових груп поквапилися отримати вакцину, цим буцімто користуються «підприємливі» лікарі. Вони продають черги на вакцинацію усім, хто готовий отримати цю послугу на чорному ринку, з такого собі «даркмеду». І повідомлення про це регулярно з'являються у соцмережах.

Непропорційний розподіл вакцин дозволяє окремим лікарям надавати електронні запрошення усім охочим за плату, і при цьому не надто порушувати рамки закону.

Як це працює? Людина реєструється до лікаря, ангажованого до системи «даркмеду», на онлайн-консультацію. Оплачує візит — стандартно 100 злотих (приблизно 22 євро). Це може бути будь-який терапевт, невролог, гастроентеролог тощо.

Далі людина отримує припис щодо термінової вакцинації, на яку мають позачергове право представники груп ризику, тобто із захворюванням серцево-судинної системи, діабетом, онкологією, вагітністю тощо. Це дає право просунутися в електронній черзі. На думку Агати Колодзєй, достовірність цього діагнозу ніхто не справджує.

Також лікар може сам надати направлення на вакцинацію, так само мотивуючи це належністю пацієнта до групи ризику. В підсумку окремі представники «даркмеду», на думку блогерки, дістають цілком легальні гроші, бо формально надходять вони за консультацію у форматі телемедицини.

Про які гроші теоретично йдеться? В середньому кабінет вакцинації відвідують 6 пацієнтів на годину, з 8.00 до 20.00, на добу це 72 пацієнта. Таким чином, якщо кабінет в ідеалі працював би виключно на щеплення, направлення на які отримані каналами «чорного ринку», то це б приносило майже 800 євро на добу.

У Польщі знаменитостей вакцинували поза чергою