Щороку 15 липня в Україні відзначають День Української Державності. Його запровадили з ініціативи президента як нагадування про витоки України і приурочили до Дня хрещення Київської Русі та пам’яті князя Володимира Великого.
Chas News нагадує історію свята, його традиції і пропонує найкращі привітання.
Чому саме 15 липня святкують День Української державності
До календарної реформи свято відзначалося 28 липня — у день пам’яті князя Володимира за юліанським календарем. Після переходу ПЦУ на новий стиль (новоюліанський календар) святкування змістилося на 15 липня. Це важливо, зокрема, для синхронізації церковного й державного календарів та посилення значення українських традицій у нових історичних умовах.
Чи буде вихідний 15 липня 2025 року
Згідно зі ст. 73 Кодексу законів про працю України, День Української державності офіційно визнаний державним святом. Однак, відповідно до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», під час війни додаткові вихідні скасовуються та не переносяться.
Таким чином, 15 липня 2025 року не буде вихідним днем.
Історія виникнення Дня Української Державності
Це свято прямо пов’язують з вшануванням культурної спадщини та релігії християнства, які Україна отримала з Київської Русі. У 988 році, коли відбулося хрещення Русі, українці ніби зробили свій важливий та цивілізаційний вибір, що неодмінно підкреслює нашу державність.
Державотворення та визнання таких важливих свят, як День Державності, є важливими кроками для подолання інформаційного натиску росії. Таким чином українці доводять, що наша держава з покон віків мала свою ідентичність, незалежність, культуру та релігію. Факти з української історії з легкістю спростовують фейки рф про те, що Україна нежиттєздатна та штучна країна.
Історія виникнення цього свята можна умовно розділити на такі етапи:
- 16 лютого 2018 року — Леонід Кучма, Леонід Кравчук та Віктор Ющенко звернулися до парламенту з ініціативою запровадження Дня Державності в Україні.
- 25 липня 2022 року — Міністерство культури та інформаційної політики запропонували проект концепції та символіки свята.
- 28 липня 2022 року — указ президента України Володимира Зеленського про створення свята.
- 24 травня 2023 року — церква України звернулась до влади з проханням про перенесення свята на 15 липня у зв’язку з календарними змінами.
- 14 липня 2023 — Володимир Зеленський ухвалив законопроект про перенесення святкування Державності України з 28 липня на 15 липня.
- 2024-2025 роки — українці відзначають свято Державності 15 липня, вшановуючи в цей день пам’ять Володимира Великого та важливу подію для всієї України — Хрещення Русі.
Святкування почалося лише у 2022 році після указу президента Володимира Зеленського від 24 серпня 2021 року. З самого початку свято припадало на 28 липня. Таку дату було обрано не просто так, саме в цей день відзначають День Хрещення Русі та день пам’яті київського князя Володимира Великого.
У зв’язку з календарними змінами День Української Державності змістився на 13 днів назад. Тож, цьогоріч українці відзначатимуть свято 15 липня.
Що означає День Української державності
Його мета — вшанувати тисячолітню історію українського державотворення. Ця дата має історичне, культурне та політичне значення:
- Нагадує, що Україна — спадкоємиця Київської Русі.
- Підкреслює, що державність — не тимчасове явище, а глибоке історичне коріння.
- Об'єднує націю навколо цінностей незалежності, ідентичності та самовизначення.
Святкування охоплює вшанування героїв минулого і сучасності, підняття національного прапора, освітні ініціативи та культурні події.
Які існують традиції відзначення Дня Української Державності
Цього року українці вже четвертий раз вітатимуть один одного з Днем Української Державності. Серед традицій:
- Покладання квітів — 15 липня люди несуть квіти до пам’ятників видатних українських діячів, що стали основоположниками визначення української культури, релігійних переконань, традицій, вірувань, принципів державотворення.
- Культурні заходи — музеї великих міст України приймають участь у святкуванні шляхом створення виставок про державність та суверенітет нашої країни. Також проводяться лекції для школярів та студентів про Хрещення Русі.
- Підняття прапора — у День Державності України є й традиція підняття прапорів нашої держави. Це можна побачити, як в столиці, так і в інших містах нашої країни.
- Заходи на честь Хрещення Русі — цього дня українці вшановують пам’ять київського князя Володимира Великого та святкують День Хрещення Русі. Саме це стало першими кроками до становлення української державності, сформувавши принципи та переконання населення.
Не обходиться свято й без символіки, а саме тризубу. Зазвичай в цей святковий день можна побачити чотири його види — герб України, тризуб ЗСУ, тризуб князя Володимира та тризуби, що намальовані українцями.
Така айдентика свята ще раз вказує на те, що Україна шанує надбання пращурів, схиляє голову перед героями нашого часу, які захищають державу від загарбницьких дій рф та поважають незламний український народ.
Привітання до Дня Української Державності 2025
З Днем української державності!
Нехай наша історія надихає, єдність укріплює, а майбутнє буде світлим і мирним. Пишаймося тим, хто ми є, і бережімо нашу Україну!
***
Вітаю з Днем української державності!
Нехай любов до рідної землі, мови й традицій живе в серці кожного. Нехай кожен українець відчує силу коріння, що єднає покоління!
***
Зі святом!
День української державності — це не лише про минуле, а й про наше сьогодення та майбутнє. Бажаю нам усім сили духу, віри в перемогу та єдності заради рідної землі.
Сердечно вітаю з Днем державності України!
Нехай в кожному домі панує мир, злагода й українське слово. Слава нації, що вистояла і бореться далі!
***
У цей день згадаймо нашу велику історію, наші перемоги та випробування.
Нехай День державності стане символом національної гідності та незламності духу. Зі святом!
***
З Днем української державності!
Хай сила князя Володимира, мудрість наших предків і жага до свободи завжди будуть з нами. Єднаймося заради сильної, незалежної України!
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.