Дмитрівська батьківська поминальна субота 2023: точна дата, традиції і заборони
Unsplash

У православній традиції існують спеціальні дні для вшанування пам’яті померлих — поминальні батьківські суботи. Одна з них припадає на кінець жовтня — це Дмитрівська батьківська субота.

Сhas News розповідає, як правильно пом’янути померлих рідних і які існують заборони.

Коли Дмитрівська батьківська субота у 2023 році

Дмитрівську батьківську суботу відзначають у суботу напередодні дня пам'яті святого Дмитра Солунського (Димитрія Мироточця).

У 2023 році день пам’яті святого Дмитра за новим календарем — у четвер, 26 жовтня. Відповідно, Дмитрівська батьківська субота — 21 жовтня.

За старим календарем, Дмитрівська батьківська субота 2023 відзначається 4 листопада.

Хто такий Дмитро Солуньський

Дмитро Солуньський (Димитрій Фессалонікійський) — християнський святий, великомученик. Він народився близько 270 року у грецькому місті Салоніки.

Грецькою назва міста звучить як Фессалоніки або Тессалоніки, а слов'янська традиція називає його Солунь. Звідси різні варіанти прізвиська Дмитра.

Виріс він у сім’ї римського проконсула Фессалонікійської області. Попри гоніння на християн батьки Дмитра потайки сповідували християнство і у цій вірі виховали сина.

Коли помер батько, вже повнолітній Дмитро отримав від імператора Галерія посаду проконсула. Головними завданнями його стали оборона міста від варварів і знищення християнства.

Втім, прийнявши призначення, Дмитро після повернення у Фессалоніки одразу заявив, що він християнин, і перед усіма прославив Ісуса. Замість того, щоб переслідувати християн, Дмитро став відкрито навчати мешканців міста християнській вірі та викорінювати ідолопоклонство.

Коли Галерій дізнався про віру і вчинки Дмитра, то наказав своїй армії після походу у Причорномор'я пройти через Фессалоніки. За наказом імператора, Дмитра прокололи списами.

Дмитра поховали у Фессалоніках. Згодом при будівництві великої церкви над його могилою знайшли останки святого, які у середні століття перевезли в Італію. Лише у ХХ столітті їх повернули в Грецію.

Мощі святого Дмитра здавна шанувалися як мироточиві, звідси ще одне прізвисько святого — Димитрій Мироточець.

Дмитрівська поминальна субота: звичаї і традиції

В Україні цей день ще називають Родинною або Дідовою суботою.

В храмах проводять богослужіння за упокій душі всіх покійних. Варто відвідати церкву і поставити свічки за всіх померлих близьких. Можна також замовити молебень для них або передати священику записку з ім'ям померлого, щоб його згадали в молитві.

Також згадати померлих і помолитися за їхні душі можна вдома. Рідні померлого влаштовують поминальний обід — збираються за столом, на який ставлять кутю, млинці, пироги, а також улюблені страви померлої людини.

Також цього дня українці відвідують кладовища, прибирають могили та поминають померлих рідних.

Що не можна робити в Дмитрівську суботу

На кладовищі категорично заборонено вживати алкоголь і влаштовувати застілля біля могили. Це вважається великим гріхом.

На могилі не можна залишати їжу, алкоголь, цукерки, адже це не християнський, а язичницький звичай.

У цей день можна жертвувати в храм пісні продукти, але не можна нести до церкви м'ясо і алкоголь.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Церковний календар на жовтень 2023 року: головні свята