У вівторок, 25 червня Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) оголосив вердикт Великої палати суду у справі «Україна проти Росії (щодо Криму)».
Про це йдеться у рішенні суду.
Ухвалене рішення стосується не самої анексії, а дій росії після неї. У ньому зокрема йдеться про те, що росія визнана винною у систематичних порушеннях прав людини в Криму.
Серед іншого, «кримська справа» стосується переслідувань кримчан за проукраїнську позицію, депортації до росії українських «засуджених» у сфабрикованих справах, повідомили у пресслужбі суду.
«Суд одноголосно постановив, що Росія повинна якнайшвидше вжити заходів для безпечного повернення відповідних ув'язнених, переведених з Криму до пенітенціарних установ, розташованих на території Російської Федерації», — йдеться у повідомленні.
Маргарита Сокоренко, Уповноважена Мінʼюсту в справах Європейського суду з прав людини, зазначає, що суд одноголосно підтвердив порушення росією низки статей Європейської конвенції про захист прав людини:
- зникнення та відсутності їх ефективного розслідування (порушення ст. 2 Конвенції);
- жорстоке поводження та незаконні затримання (ст. 2 та 5);
- незаконне поширення російського законодавства, через що кримські суди не можуть вважатися законними (ст. 6);
- примусова зміна українського громадянства на російське (ст. 8);
- систематичні масові обшуки (ст. 8);
- примусове переміщення на територію рф засуджених (ст. 8);
- напади та переслідування релігійних лідерів, які не належали до РПЦ, обшуки та конфіскації майна (ст. 9);
- закриття неросійських медіа, в тому українських та кримськотатарських телестанцій, постійні переслідування та напади на журналістів (ст. 10);
- заборона мирних зібрань та протестів, напади і переслідування їх організаторів (ст. 11);
- експропріація приватного майна в порушення (ст. 1 Першого протоколу Конвенції);
- закриття українських та кримськотатарських класів (ст. 2 Першого протоколу);
- порушення права на свободу на пересування між окупованою територією Криму та материковою частиною України;
- дискримінація кримських татар;
- порушення прав політичних в’язнів, неможливість їх повернення в Україну та жорстоке поводження з ними на окупованого Криму та території рф.
Сокоренко наголосила, що це рішення є першим, в якому міжнародна судова інстанція визнала рф відповідальною за політику масштабних та систематичних порушень різноманітних прав та свобод людини в Криму.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.