Єврокомісія має намір створити незалежне від ВОЗ відомство для боротьби з епідеміями. «Євросоюз охорони здоров'я» зможе на рівні ЄС оголошувати надзвичайну ситуацію, а також забезпечувати країни-члени вакцинами та медикаментами.
Єврокомісар з питань охорони здоров'я Стелла Кіріакідес вважає, що країни Євросоюзу повинні скоординувати свої дії для боротьби з масштабними кризами в сфері охорони здоров'я, повідомляє DW.
Створення Європейського союзу охорони здоров'я
Щоб подібного не повторилося, Єврокомісія (ЄК) хоче створити Європейський союз охорони здоров'я, який буде відслідковувати розвиток інфекційних захворювань і в разі потреби зможе оголосити надзвичайну ситуацію на рівні ЄС. «Йдеться про незалежність від Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ)», — зазначила Кіріакідес. І додала, що в наш час існує підвищений ризик виникнення епідемій, і Європа повинна до них краще підготуватися.
Крім того, в Брюсселі хочуть розширити повноваження структур, пов'язаних з питаннями охорони здоров'я. Так, Європейське агентство лікарських засобів повинно буде відповідати не тільки за допуск вакцин і медикаментів на ринок, але і відстежувати брак лікарських засобів або медобладнання в країнах ЄС і усувати її на ранніх етапах.
Також ЄК хоче зміцнити Європейський центр профілактики та контролю захворювань в Стокгольмі. Надалі він зможе запитувати дані по конкретній країні і давати їй відповідні рекомендації. Наприклад, в питанні про використання захисних масок, про що раніше не могли домовитися протягом місяців.
Хто і коли отримає вакцину від коронавируса
Поки такий союз ще не створений, однак в деяких областях охорони здоров'я ЄС вже діє централізовано. Так, один з головних питань зараз — як Єврокомісія розподілить вакцину, розроблену фармацевтичними компаніями BioNTech і Pfizer. За словами єврокомісара Кіріакідес, дози вакцини будуть розподілятися пропорційно до кількості населення тієї чи іншої європейської країни. Держави-члени будуть самі вирішувати, кого вакцинувати в першу чергу.
Кіріакідес не назвала терміни, в які стане доступна вакцина, - поки що не отримано дозволу Європейського агентства лікарських засобів. Однак в ЄС, за її висловом, роблять все можливе, щоб прискорити процес, і дозвіл видадуть як тільки будуть надані всі необхідні дані.
За оптимістичними оцінками, перші дози вакцини розподілять між країнами-членами ЄС в кінці грудня — початку наступного року. Також, повідомила Кіріакідес, були закуплені медичні захисні матеріали, щоб запобігти зростанню цін на світовому ринку.
В Європарламенті вітають створення союзу охорони здоров'я
Досі країни-члени ЄС вкрай неохоче передавали повноваження Брюсселю. У Єврокомісії запевняють: договори ЄС не будуть змінені. Проте, впевнені в ЄК, хаос першої хвилі COVID-19 продемонстрував, що в цьому питанні необхідно ввести регулювання на загальноєвропейському рівні. І в Європарламенті ці плани лише вітають.
Їх повністю підтримує експерт німецьких християнських демократів з питань політики охорони здоров'я в Європарламенті і лікар Петер Лізе.
Лізе заявив в інтерв'ю DW, що важливо, щоб Європа в майбутньому діяла незалежно від Всесвітньої організації охорони здоров'я.
Лізе також виступає за посилення існуючих відомств, що займаються охороною здоров'я в ЄС. У березні-квітні під час першої хвилі пандемії Лізе, за його словами, працював лікарем і не з чуток знає про брак захисних масок і спецодягу. «Для багатьох лікарів в Італії це означало смерть від COVID-19», — пояснює він. Він наголосив, що подібне більше не повинно повторитися.
Громадяни країн ЄС очікують дій від Брюсселя
Схвалили плани Єврокомісії та представники німецьких соціал-демократів в Європарламенті. «ЄС повинен покласти край окремим національним ініціативам — таким, як неузгоджене закриття кордонів і зупинка експорту важливих лікарських засобів і медичної техніки. Спільноті держав в кінці кінців потрібно більше повноважень в сфері охорони здоров'я, щоб вони могли реагувати гармонійно», — зауважив експерт соціал-демократів з питань політики у сфері охорони здоров'я, депутат Європарламенту Тімо Вьолкен.
Плутанина навколо вимог носити маски не повинна повторитися, вважають в ЄС
За його словами, плутанина з-за різних підходів країн до боротьби з пандемією змушує жителів ЄС відчувати себе невпевнено і менш серйозно ставитися до таких науково підтвердженим заходам, як носіння масок, соціальне дистанціювання, проведення тестів або введення карантину.
Але рішення, визнає єврокомісар Кіріакідес, — за національними урядами. Все залежить від того, чи зробили вони висновки з помилок останніх місяців і чи готові в майбутньому діяти з більшою координацією зусиль.