Євросоюз незабаром представить план відмови від російських нафти і газу — Reuters

Європейський Союз 6 травня оприлюднить детальну стратегію відмови від імпорту російських нафти й газу. Публікацію цього плану відкладали вже двічі.

Про це пише Reuters.

Європейський Союз зобов’язався повністю відмовитися від імпорту російських викопних енергоносіїв до 2027 року — як відповідь на повномасштабне вторгнення росії в Україну. Водночас публікація «дорожньої карти» цього процесу неодноразово відкладалася. Останній термін її представлення був запланований на березень 2025 року, але й він не був дотриманий.

За інформацією джерел агентства Reuters у структурах ЄС, причиною зволікань частково є невизначеність щодо тарифної політики адміністрації президента США Дональда Трампа. Енергетична торгівля може стати предметом окремих переговорів між Брюсселем і Вашингтоном.

Попри різке скорочення поставок російського газу трубопроводами після 2022 року, торік Євросоюз, навпаки, збільшив обсяги імпорту скрапленого природного газу (СПГ) з росії. Таким чином, у 2024 році росія залишалася постачальником 19% загального обсягу газу й СПГ, що надходили до ЄС.

На відміну від нафти, на імпорт російського газу Євросоюз санкції не накладав. Угорщина обіцяла блокувати будь-які обмеження на російські енергоносії, оскільки такі рішення потребують одностайної підтримки держав-членів ЄС. Деякі інші уряди також не готові схвалити заборону на імпорт російського СПГ до того, як ЄС знайде надійні альтернативи.

Єврокомісія поки не розкривала, які інструменти планує запропонувати для пришвидшення енергетичної незалежності від росії.

Повна відмова від російського газу означатиме зростання закупівель ЄС у США та інших постачальників. Євросоюз уже заявив про готовність збільшити імпорт СПГ зі США. Своєю чергою, президент США Дональд Трамп заявив, що продаж енергоресурсів до Європи стане одним із головних інструментів зменшення дефіциту торгівлі США з ЄС.

Американський СПГ відіграв ключову роль у заповненні дефіциту газу в Європі під час енергетичної кризи 2022 року. Минулого року США стали третім за обсягами постачальником газу до ЄС, після росії та Норвегії.

Проте деякі європейські бізнес-групи та дипломати побоюються, що залежність від американського газу може стати слабким місцем, особливо на тлі заяв Трампа про використання енергетики як елемента торгу в переговорному процесі про мита.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

FT: Єврокомісія побоюється шпигунства з боку США і видає співробітниками одноразові телефони