Збройним силам України (ЗСУ) 6 грудня цьогоріч виповнюється 30 років.
Волею випадку чи збігом обставин саме у дату початку Першого зимового походу — 6 грудня в 1991 році парламент вже незалежної України ухвалив закони «Про оборону України» і «Про Збройні Сили України».
Цього ж дня затвердили текст військової присяги, яку урочисто склав у Верховній Раді генерал-полковник Костянтин Морозов, перший міністр оборони України.
А ще в цей день розірвали союзний договір від 30 грудня 1922 року. Цим завершили справу Армії УНР по визволенню від більшовицької окупації.
Як розвивалась сучасна українська армія
Українська армія в часи незалежності пройшла шлях від знищення до відновлення боєздатності в умовах збройної агресії з боку Російської Федерації.
Переламним моментом стали події 2013-2014 років: Революція Гідності, окупація Криму та частини Донбасу.
Попри те, що протягом 20 років українську армію майже знищили, українським військовим вдалося відстояти незалежність батьківщини. І уже восьмий рік поспіль вони стримують збройну агресію проти України й дають відсіч нападам окупантів.
У 2014 році свої перші рейди у війні на Донбасі тилами російсько-терористичних військ здійснили сучасні українські військовослужбовці.
Найвідомішими стали рейди 95-ї ОАБр і 80-ї ОДШБр із приданими підрозділами.
Під час цих рейдів військові виконували бойові завдання з деблокування оточених підрозділів ЗСУ.
І тим самим суттєво підірвали плани зі збройної агресії проти України.
Склад сучасних ЗСУ
На сьогодні до складу ЗСУ входять:
- Сухопутні війська,
- Повітряні і Військово-морські сили,
- Десантно-штурмові війська,
- Сили спеціальних операцій,
- Внутрішні війська,
- Державна прикордонна служба,
- Оперативно-рятувальна служба цивільного захисту ДСНС.
Кожна з цих частин має свій професійний день, тому 6 грудня — День ЗСУ — своєрідне об’єднання всіх військовослужбовців країни.
Найбільша кількість військових — у сухопутних військах.
Чисельність ЗСУ
З 2014 року чисельність ЗСУ почали збільшувати. На початку війни на Донбасі українська армія складалася з 184 тис. військовослужбовців. Тоді армія стала контрактною, а призов залишився лише у внутрішні війська.
Станом на початок лютого 2018 рок,у чисельність ЗСУ зросла до 255 тис. осіб. З них 170 тис. — контрактники.
Скільки жінок у ЗСУ
Станом на 2021 рік у Збройних Силах України проходить службу понад 31 тис. жінок, що складає 15,6% від загальної кількості військовослужбовців. Це один із найвищих показників у світі.
Сьогодні українська армія входить до топ-30 найсильніших у світі. За версією Global Firepower, Україна 2021 року посіла 25-е місце серед 140 країн світу.