Фотоісторія. 6 серпня 1945 року США скинули ядерну бомбу на Хіросіму

Цього дня 76 років тому вперше в історії людства застосували ядерну зброю. Під час Другої світової війни США скинули бомбу на японське місто Хіросіму. А за три дні, 9 серпня, такою ж зброєю атакували Нагасакі.

Ці випадки так і залишились першими і останніми — більше ядерну зброю не використовували.

На той момент минуло вже кілька місяців після капітуляції нацистської Німеччини. Проте Друга світова тривала — Японія, яка воювала проти союзників, не мала наміру здаватися.

16 липня 1945 року США провели перші успішні випробування ядерної зброї на полігоні у Нью-Мексико. Коли Японія відхилила ультиматум союзників, американське керівництво ухвалило наказ застосувати нову зброю проти ворога.

6 серпня американці атакували Хіросіму. Історична хроніка ядерного бомбардування містить милі і навіть сентиментальні деталі. Бомбу назвали «Малюк». А бомбардувальник Б-29 отримав від свого пілота назву «Енола Гей» на честь його матері. Проте наслідки скидання ядерного «Малюка» на Хіросіму (як і «Товстуна» на Нагасакі) були жахливими.

Літак, який доставив бомбу в Хіросіму / Getty Images

Пілот назвав бомбардувальник на честь матері

Від потужного вибуху загинули майже всі люди в радіусі кілометра від епіцентру. Вікна повибивало в радіусі до 20 км. Птахи згоряли в повітрі, шкіра на людях перетворювалась на мотлох. Навколо епіцентру більшість будівель була зруйнована.

«Малюк», який наробив великих бід

Безпосередньо від вибуху бомби в Хіросімі загинуло до 80 тис. людей. Загальну кількість померлих від наслідків ядерної атаки оцінюють в 90-166 тис. В Нагасакі загинуло 60-80 тис. людей.

Вид на Хіросіму зверху до бомбардування та після

Getty Images

У той час наслідки ядерного зараження були невідомі. Тому ті, хто вижив, продовжували перебувати на зараженій території з ризиком отримати променеву хворобу чи онкологічні захворювання.

Керівництво Японії, вражене наслідками застосування нової зброї, 14 серпня підписало капітуляцію.

Руїни колишнього «Дому сприяння промисловості» наразі є частиною Меморіалу миру