8 червня 1947 року уперше після Другої Світової війни відновили судноплавство на Дніпрі.
У 1932 році гребля ДніпроГЕС, найбільшої в Європі гідроелектростанції, перегородила Дніпро. В результаті затопили знамениті дніпровські пороги, що ускладнювали пересування по головній водній артерії України.
Наскрізне судноплавство по Дніпру здійснювали за допомогою шлюзу. У роки Другої світової війни греблю зруйнували.
Відновлення зруйнованого під час війни запорізького шлюзу розпочалося 1944 року. І за три роки, 8 червня 1947-го, судноплавство по Дніпру повністю відновили.
У 1997—2002 та 2006—2008 роках в Україні провели реконструкцію судноплавних шлюзів. Власне, ось такий вигляд гребля має зараз.
В кінці 1980 року, після завершення будівництва ДніпроГЕС-2, почав функціонувати другий шлюз.
Відтоді великі теплоходи типу «ріка — море» отримали можливість підніматися по Дніпру до столиці України.
За кілька років до російської агресії в Україні започаткували традицію, яка мала б відродити річкові вантажні перевезення, що від 2003 року перебували у занепаді. У 2017 році тодішня влада вирішила влітку відправити з Херсону до Києва баржі з кавунами.
Перевезення не були занадто прибутковими. Це, скоріше, був проєкт на підтримку херсонських аграріїв, які вирощують ці солодкі ягоди.
Зараз, під час російсько-української війни, Дніпром не ходять не лише баржі з кавунами — судноплавство майже повністю припинене.