Фотоісторія. Бій за в’язницю Алькатрас (1946 рік)
Getty Images

На острові Алькатрас у затоці Сан-Франциско до 1963 року існувала федеральна тюрма США. За 29 років експлуатації в'язниці влада не зафіксувала жодної успішного втечі.

Сьогодні виповнюється 75 років «битві за Алькатрас». Так історики назвали невдалу спробу втечі в’язнів протягом 2-4 травня 1946 року. Внаслідок неї загинули двоє охоронців (один помер від важких поранень пізніше) і троє ув'язнених. 14 охоронців і один ув'язнений отримали поранення.

Битва за Алькатрас / Getty Images

Бернард Кой, грабіжник банку, який відбував 20-річне ув'язнення, знайшов слабке місце в решітці, яка захищала склад зі зброєю. Він (після того, як довго сидів на дієті і схуд) роздягнувся, намазався жиром і заліз по решітці нижче складу. Він використав саморобний пристрій, який виготовив у майстерні,  розтулив ґрати і протиснувся між ними. Так він перехитрив охоронців. Він озброївся гвинтівкою і став скидати спільникам автоматичну зброю, ключі, кийки та газові гранати. Ув'язнені захопили дев'ятьох охоронців і замкнули їх у камері.

Метою в'язнів було захоплення катера, який повинен був прибути до в'язниці з материка. Вони планували, прикрившись захопленими охоронцями, захопити катер, а потім дістатися на ньому до Сан-Франциско.

Морська піхота кидає бомби зі сльозогінним газом / Getty Images

Але для цього їм потрібно було потрапити за межі тюремного корпусу. І тут ув'язнені виявили, що в призначеному місці немає ключа від дверей у двір. Бернард Кой і його спільник Джозеф Кретцер почали вимагати у замкнених в камері охоронців ключ. Після відмови його видати Кретцер почав стріляти по охоронцям. Оин помер, ще четверо вижили. Ув'язнені обшукали охоронців і знайшли у Міллера ключ. Але через те, що вони перебирали поспіль всі ключі, вставляючи їх в замок, спрацював блокуючий механізм двері. В’язні потрапили в пастку.

В очікуванні в лікарні морської піхоти — офіцери з відносно легкими пораненнями

Через стрілянину до охоронців прибула підмога — морські піхотинці, берегова охорона, а пізніше і агенти ФБР. Вони пішли на штурм, охорона відкрила вогонь по бунтівникам, штурмова команда спробувала увійти до в'язниці. Один боєць зі штурмової команди загинув, ймовірно, від кулі свого напарника. Морські піхотинці почали закидати гранати зі сльозогінним газом в тюремний корпус D. Роберт Страуд, «Птахолов з Алькатраса», взяв на себе героїчну роль: під вогнем він закрив сталеві двері, щоб захистити ув'язнених. Ув'язнені зрозуміли, що все скінчено, й повернулися в свої камери.

О 9:45 ранку 4 травня охорона взяла в'язницю штурмом. Вони виявили тіла Кретцера, Коя і Хаббарда.

В'язничний охоронець вказує на місце, де ув'язнений дістався до зброї

Ув'язнених Мірана Томпсона і Сема Шоклі пізніше, в 1948 році, за участь у бунті стратили в газовій камері в'язниці Сан-Квентін. Дев'ятнадцятирічний Кларенс Карнес за активну участь в бунті замість смертної кари отримав другий довічний термін.

Про ці події у США зняли фільм «Птахолов із Алькатраса» — біографічну драму 1962 року режисера Джона Франкенгаймера.

«Ізоляція». Колишній в’язень бойовиків оприлюднив фото та паспортні дані трьох військових злочинців «ДНР»