ФСБ могла отруїти російського письменника Бикова «Новачком» — ЗМІ
Getty Images

Розслідувачі Bellingcat і The Insider заявили, що співробітники ФСБ Росії можуть бути причетними до отруєння відомого письменника і літературознавця Дмитра Бикова навесні 2019.

ЗМІ встановили зв'язок між раптовим і сильним погіршенням самопочуття Бикова і співробітниками ФСБ з НДІ-2 і Другої служби, які, ймовірно, отруїли російського опозиціонера Олексія Навального і журналіста Володимира Кара-Мурзу.

ФСБ стежила за Биковим протягом року, аж поки у квітні 2019 письменник не відчув раптове і гостре погіршення здоров'я під час поїздки регіонами. 

Його дружина Катерина Кевхішвілі також бачила, що за Биковим стежать. За її словами, у травні 2018 вона помітила навпроти будинку чоловіка з біноклем, але після цього підозрілих інцидентів не було.

Коли Биков у травні 2018 летів з Москви в Уфу за ним полетіли офіцери Другої служби ФСБ  Володимир Паняєв та Валерій Сухарєв (під паспортом Миколи Горохова), кажуть розлідувачі.

«Незграбні ідіоти». Журналіст Bellingcat нарікає, що ГРУ РФ намагалися зламати поштовий акаунт

Паняєв і Сухарєв полетіли за Биковим й у листопаді 2018 року в Ростов. Обидва рази вони поверталися в Москву зразу після повернення письменника.

«Наступного разу чекісти відправляться за письменником тільки в квітні 2019 року. Незадовго до цієї поїздки, у ніч на 5 квітня 2019 року, у Катерини Кевхішвілі стали одночасно зламувати всі месенджери. Успішно вдалося зламати тільки Telegram. Пізніше в той же день Паняєв і Сухарєв купують квитки до Ростова, куди Биков планував летіти, щоб прочитати дві лекції. Як завжди, ФСБшники прилетіли другим рейсом, але в той же день (6 квітня), і повернулися у Москву 8 квітня», — йдеться у розслідуванні.

13 квітня Биков мав летіти в Новосибірськ на Тотальний диктант. Партнери цього заходу обрали для письменника готель Domina. 13 квітня 2019 Биков з дружиною заселилися в готель. На той момент Паняєв і Іван Осипов (співробітник ФСБ) вже були в Новосибірську під іменами Володимир Алексєв і Іван Спиридонов. 

По кому дзвонить Bellingcat? Як Еліот Хіггінс відкрив двері у нову епоху журналістських розслідувань

Після Тотального диктанту Биков з дружиною повернулися до готелю. Биков на наступний після заходу день почувався добре, 15 травня прилетів у Єкатеринбург, де виступав з лекцією.16 квітня дружина письменника помітила підозрілого чоловіка в готелі за сніданком.

Після цього подружжя відправилося в аеропорт, щоб летіти в Уфу. На шляху до гейта Биков відчув погіршення самопочуття і нудоту.

Зразу після того, як літак піднявся у повітря, письменнику погіршало. У нього почалася блювота, він важко дихав і втрачав свідомість.

Після приземлення Биков не міг сам встати, потім у нього порушилося мовлення. Він не міг сказати нічого зв'язного, але розумів, що говорять інші. 

Після того, як літак Бикова сів в Уфі, офіцер Сухарєв, який тоді був у Сочі, купив квитки на найближчий рейс до Москви. 

Розслідувачі стверджують, що у письменника було багато схожих симптомів із Навальним. Це гіпергідроз (незвичне потовиділення) та зниження обсягу циркулювання крові при збереженні звичайного ритму серцевих скорочень. 

Паняєв, Сухарєв і Осипов не відповіли на запити The Insider і Bellingcat про коментар. Биков сказав, що у нього немає здогадок про можливі мотиви інциденту. 

Знову перенесли. Фільм про операцію довкола «вагнерівців» вийде після літа — журналіст Bellingcat