Генасамблея ООН ухвалила оновлену резолюцію про дії Росії в окупованому Криму

Генеральна асамблея Організації Об'єднаних Націй підтримала оновлений проект резолюції «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь (Україна)».

Відповідне рішення оголосив головуючий на засіданні Генасамблеї ООН у Нью-Йорку, яке транслювалося на сайті Організації. Про це також оголосило МЗС України.

За оновлений текст резолюції проголосували 64 країни-члени ООН, проти — 23, утримались — 86.

Ключовим елементом резолюції є заклик до міжнародної спільноти до посилення взаємодії задля тиску на РФ з метою змушення її до виконання міжнародних зобов’язань як держави-окупанта.

МЗС назвало положення цьогорічної резолюції «суттєво посиленими».

Резолюція чітко визначає нелегітимність органів і посадових осіб РФ в Криму у контексті посилення міжнародної політики невизнання спроби анексії Криму. На рівні ООН вперше зафіксовано, що такі посадові особи повинні розглядатися лише як «окупаційна влада Російської Федерації»

Нові елементи відображають численні факти масових порушень прав людини на тимчасово окупованому півострові. Автори документу стверджують, що Росія не виконує міжнародні зобов'язання у сфері прав людини та міжнародного гуманітарного права. ООН наголошує, що рівень дотримання прав людини в Криму після його окупації Росією значно знизився також через те, що РФ є учасницею меншої кількості відповідних міжнародних договорів, ніж Україна.

ГА ООН наголошує, що Росія використовує пандемію COVID-19 для запровадження невиправданих обмежувальних заходів на півострові, посилюючи репресії проти населення, зокрема шляхом залучення ФСБ.

«Важливо, що Генасамблея ООН не залишається осторонь проблеми звільнення незаконно утримуваних українських громадян. Відзначаючи звільнення у грудні 2019 та квітні 2020 року осіб, утримуваних державою-окупантом на Донбасі, резолюція наголошує на необхідності звільнення усіх українців-політичних в’язнів Кремля, згадуючи поіменно Еміра-Усеїн Куку і Сервера Мустафаєва», — зазначили в МЗС.

Автори вперше включили до резолюції поняття «громадянські журналісти», що є важливим результатом триваючої кампанії МЗС України із захисту журналістів і активістів, які працюють в умовах окупації.

Документ також детально описує підривну господарську діяльність РФ, що виснажує природні ресурси тимчасово окупованого Кримського півострова. Резолюція визнає проблему блокування Росією доступу мешканців Криму до української системи освіти та порушення релігійних прав наших співгромадян.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба прокоментував схвалення резолюції ГА ООН.

Цьогоріч її положення суттєво посилені. Нові елементи відображають численні факти масових порушень прав людини на тимчасово окупованому півострові. Росія навмисно перешкоджає можливості збереження національної ідентичності, змушує змінювати громадянство, зокрема шляхом обмеження права власності на землю. Все це — свідома політика держави-окупанта зі зміни демографічного складу півострова, яка є воєнним злочином

ГА ООН закликає РФ забезпечити безперешкодний та повний доступ до Криму для міжнародних моніторингових місій, зокрема Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні та СММ ОБСЄ.

Резолюція закликає посилити взаємодію у рамках міжнародних структур, аби змусити Росію як окупаційну владу виконувати зобов’язання згідно з міжнародним гуманітарним правом.

Ухвалений документ сприятиме, зокрема,  реалізації української ініціативи зі створення Кримської платформи.

Документ – уже п’ята поспіль резолюція Генасамблеї з правозахисної проблематики в окупованому Криму, оновлена і посилена. Починаючи з 2016 року, такий документ ГА ООН ухвалює щороку (перша така резолюція прийнята у 2016 році, далі були ухвалені зміни у 2017 році). Вона — дев’ята у контексті міжнародного реагування на спробу анексії Росією українського півострова.

Як ми писали раніше, ЄC продовжив економічні санкції проти Росії через Крим.

Кримінальний суд у Гаазі розслідуватиме військові злочини на сході України