Генсек НАТО назвав великими викликами піднесення Китаю й дестабілізуючу поведінку Росії

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав країни Альянсу посилити трансатлантичну єдність, щоб реагувати на виклики сучасного світу.

Як повідомляють «Укрінформ» і «УП», про це він сказав у своїй промові онлайн на Мюнхенської безпекової конференції.

Спеціальна сесія традиційної безпекової конференції в умовах коронавірусу проходила в режимі телеконференції.

На думку політика, зараз члени Альянсу мають історичну нагоду відновити довіру і посилити єдність.

Ми постаємо перед великими викликами — наростання потужності Китаю, підступні кібератаки, підривні технології, зміна клімату, дестабілізуюча поведінка Росії, постійна загроза тероризму. Жодна країна чи континент не може впоратися з цими викликами самостійно

Генсек НАТО закликав посилити відданість трансатлантичній солідарністі не на словах, а на ділі.

За його словами, країнам НАТО бажано:

  • збільшити фінансування на спільну оборону, зі справедливим розподілом внесків;
  • проводити консультації щодо всіх питань спільної безпеки;
  • визначити спільне стратегічне бачення щодо майбутнього Альянсу.

По-друге, зазначив Столтенберг, Альянсу варто розширити свій підхід до безпеки.

«Наші потенційні суперники використовують усі доступні інструменти - військові, політичні, економічні — щоб створювати виклики для наших інституцій, послаблювати наші суспільства та підривати нашу безпеку. Звісно, для захисту своїх країн нам потрібні сильні військові сили — але також потрібні сильні суспільства», — зазначив генсек Альянсу.

Відтак країнам НАТО важливо ретельніше дбати про стійкість своїх суспільств, з чіткими цілями для кожної країни та спільною оцінкою слабких сторін.

Столтенберг наголосив, що Альянсу важливо захищати порядок, заснований на правилах, що починається із захисту фундаментальних цінностей у власних країнах.

«Ми маємо підтвердити відданість своїм цінностям, посилювати наші демократії і захищати наші інституції, тому що це робить нас тими, ким ми є», — наголосив він. 

У НАТО вітають зусилля ЄС, які підвищують його оборонні спроможності, але наголошують, що ефективно захистити Європу можуть тільки разом.

«Я підтримую зусилля Європейського Союзу в оборонній сфері. Твердо переконаний, що більше зусиль ЄС допоможуть розвинути нові спроможності, зменшити фрагментарність європейської оборонної промисловості, що буде добре для всіх нас» — наголосив керівник Альянсу.

Він сказав, що це також дозволить збільшити оборонні видатки. Саме до цього НАТО закликало союзників дуже багато років. Але, переконаний Столтенберг, ЄС не може замінити НАТО, блок не може захистити Європу самотужки.

За словами політика, протягом останніх років співробітництво між НАТО і Європейським Союзом сягнуло безпрецедентного рівня завдяки політичній волі з обох сторін. ЄС і НАТО співпрацювали у таких питаннях як кібернетична безпека, боротьба з тероризмом, проведення спільних навчань тощо. Але поодинці ані ЄС, ані НАТО не мають необхідних інструментів, щоб подолати сучасні виклики, наприклад, піднесення Китаю. Така співпраця також є необхідною для формування стійкості держав та для розвитку сучасних технологій.

«До 80% бюджету НАТО надходять з країн, які не є членами ЄС. Якщо подивитися на географію — Норвегія й Ісландія на півночі, Туреччина на півдні, Велика Британія, США і Канада на заході — ці країни є дуже важливими для оборони та захисту Європи. І це, безумовно, стосується політики. Будь-які спроби послабити трансатлантичні зв’язки будуть не лише послаблювати НАТО, а й розділятимуть Європу. Тож Європа й Північна Америка мають бути разом у НАТО — це найкращий шлях», — наголосив Столтенберг.

Він також нагадав, що більше 90% людей, які живуть в ЄС, є громадянами країн-союзниць по НАТО — тож двом організаціям варто співпрацювати.

У заході вперше як президент США взяв участь Джо Байден, тож виступи учасників, як і питання дискусії переважно стосувалися зміцнення та надання нового імпульсу зв’язкам між Європою і США, які зазнали випробувань останніми роками.

Столтенберг закликає НАТО оновити стратегічну концепцію через агресію РФ і піднесення КНР