Громадська антикорупційна рада при Міноборони звинуватила колишніх посадовців АОЗ у недбалості

Громадська антикорупційна рада (ГАР) при Міністерстві оборони звинуватила Агенцію оборонних закупівель у службовій недбалості щодо закупівлі бракованих боєприпасів, а також скерувала заяви до правоохоронних органів.

Про це йдеться у заяві ГАР.

Там запевнили, що усі наведені факти базуються на заявах, які ГАР передала до Національного антикорупційного бюро і Державного бюро розслідувань.

Рада пригадала обговорення у медіа інформації про постачання бракованих мін у 2024 році. Загалом зафіксовано скарги на якість від понад 20 військових частин, які повертали браковані боєприпаси виробнику, кажуть там.

Як дізналася Громадська антикорупційна рада із запитів щодо статусу контрактів з держпідприємствами, з 15 контрактів — 14 мають додаткові угоди щодо продовження строків постачання. А деякі взагалі містять до трьох таких додаткових угод. Більшість з них підписали колишні посадовці Агенції оборонних закупівель у 2024 році. 

У ГАР пояснили, що в контракті завжди вказані точні обсяги та кінцеві дати постачання боєприпасів. І в разі порушення цих умов виробник «у теорії» має отримати великий штраф. 

А втім, замовник може без «зайвих питань» і санкцій укласти додаткові угоди щодо продовження термінів, якщо постачальник напише лист, де вкаже, що не встигає виконати замовлення.

«У нашому конкретному кейсі про постачання мінометних пострілів жодних штрафів ані за строки постачання, ані за обсяг, ані за якість не накладалось, при тому що проблеми в тому чи іншому обсязі були по всіх трьох пунктах із трьох можливих», — зазначають в раді.

З відповідей щодо державних контрактів випливає, що деякі контракти виконуються з продовженням строків попри те, що вже мають скарги щодо постачання неякісної продукції. Більша частина рекламаційнійних актів датована періодом з листопада по грудень 2024 року і стосується боєприпасів калібрів 155 мм, 120 мм та 82 мм.

Як наголосили у ГАР, крім необхідності повноцінного та своєчасного забезпечення війська, існує проблема з накладенням штрафів. Йдеться про дискрецію з боку закупівельної агенції, яка, зокрема, може містити корупційні ризики.

«Разом з дивною поведінкою судів навколо визнання форс-мажорів оборонних підприємств спотворює внутрішній ринок постачання зброї та толерує або неефективність, або корупцію, або і те, і те разом узяте. Штрафи або накладаються однаково, або не накладаються однаково», — додали там.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

У Міноборони розповіли про дрон Raybird, який «вміє» обходити ворожі ППО і РЕБ