Гудбай, Adobe Flash Player! Цілі покоління на ньому мультики дивилися і в ігри грали
FarmVille

Adobe Flash Player, колись популярний мультимедійний модуль, на який спирався онлайн-контент із кінця 90-х, офіційно припиняє роботу.

Adobe припинила підтримку Flash Player на операційній системі Windows 10.

Створений у 1996 році Flash виходив за межі простого відтворення відео, він допомагав людям втілювати свої ідеї у форматі мультимедіа. Але посісти своє місце в епоху смартфонів йому не вдалося.

Про припинення компанія попередила користувачів окремим повідомленням. Вона закликала їх «негайно видалити Flash Player, щоб допомогти захистити свої системи».

З 12 січня Adobe блокуватиме запуск будь-якого Flash-контенту.

Коли з'явився Flash, більшість користувачів «виходили» в інтернет через модемне з'єднання, яке було дуже повільним за сьогоднішніми стандартами. Flash дозволяв вебдизайнерам і аніматорам створювати захопливий контент, який можна було завантажити відносно швидко. Вебсайтам, зокрема YouTube, він дозволяв транслювати високоякісне відео.

У 2009 році Adobe хвалилася, що Flash Player «встановили на 99% усіх настільних комп'ютерів, під'єднаних до інтернету».

Але світ рухався у бік мобільних пристроїв, а Adobe повільно на це відреагувала.

Проти неї виступив Стів Джобс: перші айфони не використовували Flash. У квітні 2010 року Джобс написав відкритий лист під заголовком «Думки про Flash», в якому пояснив, чому Apple не дозволяє запускати Flash на iPhone та iPad. Він стверджував, що Flash незручний у використанні на сенсорному екрані.

Але головною причиною антипатії Джобса до Flash була проблема з безпекою цього продукту.

На зміну Adobe Flash Player прийшли нові стандарти на кшталт HTML5, які дозволяють робити те саме без інсталяції додаткових плагінів.

Великі бренди, такі як Facebook, Netflix і YouTube, вже транслювали відео на смартфони без Flash, а в листопаді 2011 року Adobe припинила розробку Flash для мобільних пристроїв.

У 2015 році Apple за замовчуванням відключила модуль у своєму веббраузері Safari, а Google Chrome почав блокувати деякі фрагменти Flash-контенту.

У липні 2017 року Adobe оголосила про припинення підтримки Flash в 2020 році. Це поставило під загрозу цілий пласт цифрової культури, яка хоч і застаріла, але мала право залишитися в історії мережі.

І рятувати від знищення флеш-ігри зголосилися ентузіасти.

Розробник Zynga заявив, що закриє гру Farmville у Facebook через припинення підтримки Adobe Flash Player. На піку популярності FarmVille мала мільйони користувачів

У листопаді «архів інтернету» (The Internet Archive) почав зберігати на своєму сайті флеш-анімацію та ігри. Вони працюють на емуляторі Ruffle, а авторам проєктів пропонують завантажити свої роботи на сайт самостійно, щоб зберегти їх в історії.

Adobe випустила останнє заплановане оновлення для Flash і подякувала всім, хто користувався і створював контент Flash Player останні два десятиліття.

Ми хочемо скористатися моментом, щоб подякувати всім нашим клієнтам і розробникам, які використовували та створювали дивовижний контент для Flash Player протягом останніх двох десятиліть. Ми пишаємося тим, що Flash відіграв найважливішу роль у розвитку вебконтенту, зокрема анімації, інтерактивності, аудіо та відео

Adobe виклала на своєму вебсайті інструкції з видалення Flash з комп'ютерів Windows та Mac.

«Видалення Flash Player допоможе захистити вашу систему, оскільки Adobe не планує випускати оновлення чи патчі безпеки після завершення терміну підтримки», — попереджає компанія.

Мультимедійна платформа Adobe Flash мала важливе значення в історії інтернету. Вона дозволяла створювати мультимедійний та інтерактивний контент для сайтів —  починаючи з простих анімованих банерів й закінчуючи вебдодатками і іграми. Flash-контент набув широкого поширення, що призвело до тривалого його використання. Але платформа має недоліки у енергоефективності. Є у неї й вразливість, що піддає великому ризику зламу пристрої інтернет-користувачів.

Adobe випустила новий інструмент Photoshop, який допоможе в боротьбі з фальшивими зображеннями