ГУР опублікувало російську доповідь про зрив «зернової угоди»

Головне управління розвідки опублікувало секретний звіт для Кремля, у якій описані технології та план зриву «зернової угоди».

Документ називається «Доповідь про роботу російської частини спільного координаційного центру в ході реалізації Ініціативи».

У ній зазначається, що так званий «спільний координаційний центр» бачив своїм головним завданням максимальне зменшення об’єму зерна, яке вивозилося з українських портів.

«Якісна перевірка суден також була одним з ключових елементів стримування безконтрольного зростання експорту зерна з українських портів. При цьому діяльність російських інспекторів була побудована в суворій відповідності із розробленими методичними документами з організації проведення інспекції суден. За результатами проведених інспекцій було обмежено участь в Ініціативі для 46 суден і обмежені в русі 303 судна на загальний строк 342 доби», — йдеться у доповіді.

Із документа випливає, що заходи зі зриву «зернової угоди» були розбиті на декілька етапів.

Наприкінці першого (22 липня — 18 листопада 2022 року) росія призупинила участь в угоді з 29 жовтня по 3 листопада, а коли повернулася — домоглася зменшення кількості інспекційних команд до трьох. Це призвело до падіння об’ємів вивезення зерна з 4,2 млн в жовтні до 2,6 у листопаді.

Наступний етап (19 листопада 2022 року — 18 березня 2023 року) передбачав заходи з обмеження допуску суден у порт Південний, зменшення кількості інспекційних команд (не більше двох), зупинки реєстрації зерновозів.

Росіяни звітують, що «найменша кількість продовольства, що експортувалась з українських портів 7,8 млн тон припала на третій етап (з 19 березня до 17 липня 2023).

Загалом зазначається, що ці заходи дозволили росіянам «ефективно стримувати кількість суден, що прямували в українські порти і значно обмежити об’єм вивезення продовольства з України, що в цілому призвело до неможливості Києвом експортувати близько 20 млн тон вантажів».

Окрему увагу було звернено на зриві поставок зерна за програмою Всесвітньої продовольчої програми.

«Припинені спроби українців використати чорноморську ініціативу для продовження так званої програми «Зерно з України» із залученням суден, зафрахтованих за лінією Всесвітньої продовольчої програми. Реєстрація таких суден проходила тільки після представлення письмових зобов’язань про неучасть в подібних акціях», — йдеться у повідомленні.

У підсумку автори Доповіді повідомляють, що «накопичений архів знань дозволить, при вирішенні подібних задач, досягнути високого рівня ефективності в найкоротші терміни».

Тож в разі продовження Зернової угоди, росіяни використовуватимуть весь накопичений «досвід» для ефективного зриву домовленостей.

«Документ свідчить, що всі дії по зриву Зернової угоди — частина єдиного заздалегідь розробленого плану. А цілеспрямований обстріл української портової інфраструктури лише черговий крок в його реалізації», — наголосили в ГУР.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Росіяни атакували «шахедами» Дунайські порти: шість поранених (фото)