404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Іран заявив про закінчення дії ембарго ООН на купівлю зброї

Тепер Тегеран може купувати озброєння без обмежень, але не має наміру купувати зброю масового ураження, заявили в МЗС країни.  

Міністерство закордонних справ Ірану в неділю, 18 жовтня, повідомило про закінчення терміну дії обмежень на торгівлю зброєю, встановлених ООН. Як повідомляє DW, посилаючись на  відомство, тепер Тегеран може купувати озброєння і профільне обладнання без юридичних обмежень, «керуючись своїми оборонними потребами».

Одночасно МЗС Ірану запевнило, що оборонна доктрина країни не передбачає закупівлю зброї масового ураження або «об’ємних закупівель» звичайних озброєнь.

Між тим, Росія у вересні виявила бажання розширити співпрацю з Іраном в сфері оборони після припинення дії ембарго. У 2016 році Ісламська Республіка отримала від РФ партію зенітно-ракетних комплексів С-300.

Покрокове зняття ембарго передбачено так званою ядерною угодою.

Спільний всеосяжний план дій (СВПД), який влітку 2015 року підписали Іран, США, Росія, Китай, Німеччина, Франція і Великобританія, передбачає виконання Тегераном ряду кроків щодо обмеження своєї ядерної програми в обмін на скасування санкцій, введених Сполученими Штатами і Євросоюзом. В тому числі покроково знімається ембарго на зброю.

Договір про іранську ядерну програму є ключовим елементом у світовій системі безпеки.

Іран почав поетапно відмовлятися від дотримання умов ядерної угоди після того, як Вашингтон вийшов з СВПД в односторонньому порядку в травні 2018 року і став посилювати санкції стосовно Тегерана. Інші учасники угоди, в тому числі Німеччина, Франція і Великобританія, виступали за його збереження.

США в односторонньому порядку відновили збройне ембарго для Ірану.

5 листопада 2018 року набули чинності нові санкції США щодо Ірану. Вони стосуються банківського і нафтового секторів економіки і можуть остаточно її паралізувати.

Рада Безпеки ООН в серпні 2020 року відхилила резолюцію Сполучених Штатів щодо продовження ембарго на зброю відносно Ірану, оскільки більшість членів Радбезу при голосуванні утрималися.

Президент США Дональд Трамп в вересні 2020 року в односторонньому порядку відновив збройне ембарго проти Ісламської Республіки, яке діяло до укладення СВПД. Вашингтон попередив про блокування активів всіх, хто сприяє продажу й передачі звичайних озброєнь Тегерану.

 

Переговори між Україною та Іраном щодо збиття літака МАУ над Тегераном відбудуться в неділю