У 2024 році у 15 країнах стратили 1 518 людей — це найвищий показник із 2015 року, коли зареєстрували 1 634 такі вироки.
Про це йдеться в доповіді правозахисної організації Amnesty International.
У Amnesty International зазначають, що не мають точних даних щодо кількості виконаних смертних вироків у Китаї, Північній Кореї та Вʼєтнамі — ці держави приховують подібну інформацію. Також через активні бойові дії відсутні достовірні дані щодо страт у Сирії та на палестинських територіях. За оцінками правозахисників, йдеться про «тисячі» незареєстрованих випадків.
Кількість країн, де досі застосовується смертна кара, другий рік поспіль залишається на історично найнижчому рівні з початку фіксації таких даних.
У 2024 році найбільшу кількість смертних вироків виконали в Ірані (972 страти), Іраку (63) та Саудівській Аравії (345). На ці три держави припало загалом 1 380 зареєстрованих страт. При цьому у кожній з них кількість виконаних вироків зросла порівняно з попереднім роком.
«Іран, Ірак і Саудівська Аравія спричинили стрімке зростання числа страчених у 2024 році — понад 91 % усіх зареєстрованих випадків. Ці країни грубо порушують права людини, караючи смертю за злочини, пов’язані з наркотиками та тероризмом», — наголосила генеральна секретарка Amnesty International Аньєс Калламар.
Вона також додала, що в Ірані та Саудівській Аравії смертну кару використовують як інструмент залякування — зокрема, проти тих, хто наважується відкрито висловлювати свою думку.
Понад 40% страт у 2024 році провели через злочини, пов’язані з наркотиками. За міжнародним правом, застосування смертної кари мають обмежити лише «найсерйознішими злочинами» — і злочини, пов’язані з наркотиками, не підпадають під цю характеристику.
На сьогодні 113 країн повністю скасували смертну кару, а в 145 країнах смертну кару скасовали законодавчо або на практиці.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.