404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Китай оприлюднив економічні підсумки. Це єдина країна, яка у  2020 році економічно встояла й навіть прискорила ріст
Getty Images

Економіка Китаю набрала швидкості в четвертому кварталі. Причому зростання перевищило очікування, оскільки економіка країни закінчила пандемійний рік у надзвичайно хорошій формі. Китай готовий до подальшого зростання у 2021 році, навіть незважаючи на те, що глобальна пандемія не стихає.

Валовий внутрішній продукт країни зріс на 2,3% у 2020 році, свідчать офіційні дані в понеділок. Це робить Китай єдиною великою економікою у світі, яка уникнула спаду минулого року, тим часом як усі країни намагалися стримати пандемію COVID-19. І експерти очікують, що Китай цього року продовжить випереджати своїх конкурентів, а його ВВП збільшуватиметься найшвидшими за останні десять років темпами — 8,4%, згідно з опитуванням Reuters.

Друга за величиною економіка у світі здивувала багатьох швидкістю відновлення після коронавірусу, тим більше, що політикам доводилося орієнтуватися в напружених американо-китайських відносинах на торгових та інших «фронтах».

Суворі карантинні обмеження дозволили Пекіну стримати спалах COVID-19 набагато швидше, ніж більшість країн. Урядова політика стимулювання та місцеві виробники, які активізували постачання товарів до багатьох країн, вражених пандемією, також допомогли економіці набрати оборотів.

Дані Національного бюро статистики показали, що ВВП країни у четвертому кварталі збільшився на 6,5% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Це швидше, ніж прогнозували економісти в опитуванні Reuters (6,1%). У третьому кварталі економіка Китаю суттєво зросла (4,9%).

«Вища, ніж очкувалося, цифра ВВП свідчить про те, що зростання переросло в експансію, хоча деякі сектори все ще відновлюються», — сказав Сін Чжаопен, економіст ANZ у Шанхаї.

Підкріплена суворими заходами боротьби з вірусами та політичними стимулами, економіка стабільно одужувала після стрімкого падіння на 6,8% за перші три місяці 2020 року, коли спалах COVID-19 у центральному місті Ухань перетворився на повномасштабну епідемію.

Економічна сила Азії була підживлена ​​напрочуд стійким експортом. Але споживання Китаю, ключовий «двигун» зростання, відстало від очікувань на тлі побоювань відновлення випадків COVID-19.

Дані минулого тижня показали, що китайський експорт зріс більше, ніж очікувалося в грудні, оскільки удар коронавірусу у всьому світі спричинив попит на китайські товари. Навіть посилення юаня, яке зробило експорт дорожчим для закордонних покупців, не завадило торгівлі.

Проте, оскільки стався масштабний вплив COVID-19 на весь світ, зростання ВВП Китаю 2020 року йшло найменшими темпами з 1976 року, останнього року десятилітньої Культурної революції в КНР, яка зруйнувала економіку.

Загалом, вражаючі економічні дані призвело до того, що центральний банк КНР зменшив політичну підтримку економіки, повідомляють джерела Reuters. Але різких змін у політичному стивулюванні не буде, на думку вищих політиків держави.

ВВП за підсумками кварталу у жовтні-грудні виріс на 2,6%, повідомило бюро, порівняно з очікуванням зростання на 3,2% та збільшення доходу на 3,0 у попередньому кварталі.

Через слабкість споживання роздрібні продажі впали минулого року на 3,9%, що стало першим спадом з 1968 року, свідчать дані NBS (Національного бюро статистики Китаю). Зростання роздрібних продажів у грудні стало меншим за прогнози аналітиків й зменшилося до 4,6% порівняно з 5,0% у листопаді. Причина — продажі одягу, косметики, телекомунікаційного обладнання та авто сповільнилися.

Проте величезний обробний сектор Китаю продовжував набирати обертів. У грудні обсяг промислового виробництва зріс швидше, ніж очікувалося — на 7,3% порівняно з періодом рік тому. Він досяг найвищого показника з березня 2019 року.

Нін Джичже, керівник бюро статистики Китаю, на брифінгу заявив, що є багато сприятливих умов для підтримання економічного відновлення Китаю в 2021 році, зокрема великий ринок країни та стійкі ланцюги поставок.

Цього року стартує 14-й п’ятирічний план Китаю, який, на думку політиків, є життєво важливим для просування економіки геть від так званої «пастки середнього доходу».

Китай все ще стикається з багатьма проблемами. Триває напруженість між Пекіном та Вашингтоном, аналітики очікують, чи продовжиться вона за нової адміністрації США на чолі з новообраним президентом Джо Байденом. Крім того, зростання вартості робочої сили, старіння населення та нещодавній стрибок дефолтів за кредитами додають ризиків для економіки, яка все ще намагається зменшити «гору» боргів.

«У 2021 році ми повинні бути обережними щодо дисбалансу відновлення економіки. Порівняно з інвестиціями та експортом, споживання в цілому є слабким, і воно все ще має повернутися до нормального рівня», — сказав Ван Цзюнь, головний економіст банку Чжунюань, що базується в Пекіні.

Другою проблемою, за словами Ван, є можливе швидке уповільнення темпів зростання кредитування.

Хоча прогнозований у цьому році темп зростання понад 8% може стати найшвидшим за десятиліття, він є не дуже вражаючим через слабку базу, яка лишилася з пандемічного 2020 року.

Деякі аналітики також застерегли, що нещодавнє відновлення випадків захворювання на COVID-19 на північному сході країни може вплинути на активність та споживання напередодні новорічних свят. Вони триватимуть у КНР протягом місяця в лютому.

«Контроль над потоками людей розпочався, тому ризик поширення спалаху COVID-19 має бути невеликим. Але ризик технологічної війни між Китаєм та деякими економіками залишається, якщо США не скасують певних заходів», — сказала Айріс Панг, головний економіст ING у Китаї.

Довідка

Китай за підсумками 2020 року збільшив експорт на 3,6% – до рекордних 2,49 трильйона доларів. Про це свідчать дані Головного митного управління КНР, передає УП. При цьому імпорт скоротився на 1,1% і становив $2,05 трлн.

В результаті зовнішньоторговельний профіцит становив $535,03 млрд, що стало максимальним показником з 2015 року.

Очікується, що відновлення світової економіки призведе до зростання міжнародної торгівлі, заявив журналістам представник ГТУ Лі Куйвень. У той же час відновлення економіки Китаю після пандемії COVID-19 буде сприяти зростанню зовнішньої торгівлі країни та її стабільному розвитку.

Обсяг китайсько-американської торгівлі, незважаючи на «торгову війну» між двома країнами, збільшився за 2020 рік на 8,3% і досяг $586,73 млрд. У тому числі китайський експорт в Штати виріс на 7,9% і становив $451, 81 млрд. КНР імпортувала американські товари й послуги на суму $134,9 млрд, що на 9,8% перевершило показник 2019 року.

Китай заявляє, що досягне стійкого та здорового зростання в 2021-2025 роках