Країни-члени ЄС узгодили компромісний план скорочення споживання природного газу. Про це повідомило повідомило чеське головування в Раді ЄС.
«Це не була місія нездійсненна! Міністри (енергетики, — ред.) досягли політичної домовленості щодо скорочення попиту на газ напередодні майбутньої зими», — йдеться у повідомленні.
За даними Reuters, проти голосувала лише Угорщина.
Як повідомляються на сайті Ради Європи, країни погодилися з 1 серпня 2022 року до 31 березня 2023 року скоротити попит на газ на 15% від середнього показника за останні п'ять років.
Однак цей план має багато виключень. Зокрема, не зобов'язані економити газ держави, які не підключені до газової мережі іншої держави-члена (це, наприклад, Мальта, Кіпр та Ірландія). Те саме стосується країн, чиї електромережі не синхронізовані з європейською електроенергетичною системою і які в значній мірі залежать від газу для вироблення електроенергії.
Крім того, країни можуть запросити про послаблення у разі, якщо вони перевищилі цільові показники заповнення газових сховиз чи якщо їх ключові галузі промисловості залежать від газу.
Угода також передбачає можливість оголошення «Союзної тривоги» у випадку серйозної загрози для стабільності поставок. У такому разі скорочення споживання стане обов'язковим. Однак, якщо спочатку такі повноваження планувалося надати Єврокомісії, то тепер їх передали Раді Євросоюзу (тобто оголошення «тривоги» повинні будуть підтримати більшість країн-членів ЄС).
Сьогоднішня домовленість — тимчасова. До травня 2023 року Єврокомісія має розглянути доцільність її продовження.
Нагадаємо, 21 липня росія відновила після 10-денної перерви нібито на техобслуговування постачання газу до Німеччини через трубопровід «Північний потік — 1», але лише на 40% від можливої потужності. З 27 липня Газпром анонсував скорочення поставок до 20% під приводом відключення ще однієї турбіни Siemens, яка начебто потребує ремонту.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.