Лелеки Грицько та Одарка на Полтавщині: чим відомі та коли цьогоріч чекають на пташенят

Другий рік поспіль українці спостерігають за життям лелек Грицька та Одарки, які оселились на Полтавщині. Трансляцію з їхнього гнізда організував доцент кафедри екології та зоології Анатолій Подобайло, який є одним із засновників парку «Пирятинський». За цей час пташки встигли стати справжніми зірками соцмереж, нарізки відео з ними збирають десятки тисяч переглядів.

Чим знамениті лелеки Грицько та Одарка

Чогрногузи оселилася у Леляках на Полтавщині кілька років тому. Вони привернули увагу науковців чисельністю свого потомства. Зокрема, за 2022 та 2023 рік вони вивели сумарно аж 9 пташенят, тоді як середньому пара як правило має 2-3 пташенят за сезон.

Відеокамеру біля гнізда лелек мали встановити ще 2021-го. Але через повномасштабне вторгнення рф проєкт довелося відкласти. Камери спостереження на початку війни перебували в Салтівці на Харківщині — працівник парку приховав у їх погребі. І лише після звільнення регіону вдалося їх дістати.

У травні 2023 року після повернення птахів науковці все-таки розпочали пряму трансляцію. Зібрані відео використають науковці та студенти кафедри екології та зоології Київського національного університету імені Тараса Шевченка для вивчення гніздової поведінки лелек. Втім, вже в червні за вказівкою СБУ трансляцію довелося припинити. Натомість науковці викладали короткі відео з життя лелек.

Трансляція з гнізда лелек Грицька та Одарки 2024

Цьогоріч спостереження у прямому ефірі за життям птахів вдалося відновити через те, що напрямок огляду камери змінили на північний. Так, на відео тепер не потрапляє міжміська автомобільна дорога.

У 2024-му першим до гнізда повернувся Грицько, а за кілька днів — Одарка.

Подобайло розповів «Суспільному», що цьогоріч потомство має вилупитися наприкінці квітня або на початку травня. Зараз з онлайн-трансляції видно, що у гнізді є двоє яєць.

«У них відбувається зміна ― самець і самка висиджують приблизно однаково. Весь час змінюються, коли і висиджують, і коли пташенят оберігають. А малих пташенят ще треба і вигрівати. Поки маленькі, то вони взагалі будуть ховатися під батьками, а коли стануть більші, то будуть вартувати їх, бо хижі птахи можуть нападати», — розповів науковець.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Польські прикордонники піднялися по тривозі через стадо овець, які попрямували до України (відео)