Лукашенко каже, що так звані заколотники мали бюджет $10 млн, а снайпера наймали за $1 млн
Белта

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко підпише декрет про перехід Раді безпеки його повноважень у разі надзвичайної ситуації, повідомляє білоруське держагентство БелТА.

Лукашенко уточнив, що декрет, який він підпише в найближчі дні, визначить, як буде вибудувана влада, якщо раптом «президента застрелили». В екстреній ситуації виконувати обов'язки глави держави буде прем'єр, але всі рішення будуть прийматися таємним голосуванням Ради безпеки.

«Скажіть, якщо завтра немає президента, ви гарантуєте, що все буде нормально? Ні. Тому на цей випадок я підпишу найближчими днями декрет, як буде вибудувана влада в Білорусі. Президента застрелили — на завтра Рада безпеки буде наділена повноваженнями» — оголосив політик.

Він пояснив, що в разі його вбивства влада РБ введе надзвичайний стан миттєво, «аж до військового, якщо хтось на кордоні ворухнеться». І Рада безпеки прийматиме рішення.

«Тому я говорив, що підпишу цей декрет і визначу, хто керуватиме країною, «якщо раптом», — додав він.

Водночас Лукашенко заявив, що така необхідність навряд чи настане.

«Я повинен передбачити все. Тому буде підписаний цей декрет. У нас буде фактично колективний президент у вигляді Ради безпеки. Так, головуючий буде, якщо немає президента, виконує обов'язки прем'єр», — розповів самопроголошений лідер РБ.

Прем’єр головуватиме, але всі рішення будуть прийматися таємним голосуванням, «щоб не було тиску», уточнив Лукашенко. Коли призначать президентські вибори, вводити чи не вводити надзвичайний стан, вирішить Рада безпеки.

Подробиці «заколоту» від Лукашенка

Лукашенко заявив, що люди, які нібито планували переворот у Білорусі, розглядали кілька сценаріїв, і серед них — його вбивство 9 травня, напад на кортеж і резиденцію, повідомляє «Белта».

Лукашенко заявив, що переговори з планування державний переворот вів білоруський співробітник спецслужб, він грав роль «продажного генерала».

Минулими вихідними білоруський лідер оголосив про затримання групи людей, які готували замах на нього і його дітей. За його словами, до цього причетні спецслужби США, а серед затриманих є й іноземні громадяни. У КДБ республіки уточнили, що заколотники готували також збройне захоплення влади в країні.

За словами глави держави, змовники розробляли кілька сценаріїв. Спочатку вони планували усунення Президента на параді 9 травня. Однак уявити реалізацію в Білорусі такого задуму складно, тому вони відмовилися від первісної ідеї.

Потім розглядалося напад на президентський кортеж. Для цього ймовірні бунтівники навіть  закупили і привезені до Білорусі гранатомети, розповів Лукашенко. Однак здійснити такий сценарій у них би теж не вийшло: в цілях безпеки автомобілі в кортежі пересуваються на великій швидкості, і них важко влучити.

За третім сценарієм озброєні люди повинні були напасти на заміську резиденцію Президента. На знищення резиденції разом з главою держави виділялт $10 млн, а на снайпера — $1 млн.

Лукашенко звернув увагу, що заколотники розраховували за допомогою армії блокувати Мінськ разом з розташованими в місті силами ОМОН, внутрішніх військ, МВС і КДБ. Він пояснив, що всі ці структури озброєні і якби вийшло зіштовхнути їх, то почалася б «найстрашніша і гаряча громадянська війна, яку не мала жодна країна».

У змовників також нібито були плани відключити енергосистему Мінська.

Тим часом уряд Білорусі заборонив ввезення в країну низки товарів, які виробляються в Чехії та Німеччині, в тому числі автомобілі Skoda та косметику Nivea.

«Слуга народу» Шевченко сказав, що щиро любить Лукашенка і вважає його «харизматиком»