У березні 2022 року російські військові з Бурятії вбили на Житомирській трасі під Києвом щонайменше 27 людей та ще п'ятьох поранили.
Обставини цих воєнних злочинів у своєму розслідуванні розповідають журналісти TEXTY.org.ua.
За розстріли відповідальні бійці 2-го батальйону 5-ї окремої танкової бригади, який дислокується у місті Улан-Уде (Бурятія). 3 березня вони облаштували блокпост біля АЗС UPG у селі Мила на Житомирській трасі. Упродовж наступних трьох тижнів окупанти розстрілювали автомобілі та пішоходів у цьому районі, а усі машини й тіла спалювали, щоб приховати сліди злочинів.
Хронологія вбивств на Житомирській трасі
Перше вбивство окупанти скоїли вже 3 березня. Тоді на порозі власного будинку вони пострілом у голову застрелили чемпіона Європи та СРСР з автомобільного багатоборства Анатолія Древаля — власника баґґі-центра у селі Мила.
4 березня росіяни вбили щонайменше 9 людей та ще трьох поранили.
Біля заправки UPG вони розстріляли авто, на якому з Києва намагалася евакуюватись родина Стоцьких. Олена Стоцька загинула на місці, а її чоловік Сергій з дитиною на руках зміг покинути машину і врятуватися.
Тоді ж росіяни обстріляли Toyota RAV-4, у якому їхали їхні друзі, подружжя Толоків. Чоловік уникнув травм, а його дружина отримала осколкове поранення. Окупанти на певний час їх затримали, але потім відпустили.
Того ж для вони розстріляли ще два авто, у яких загинули троє цивільних — Валентин Грабчак, Олена Гусаковська та 80-річний Василь Гаращук. Ще у одному авто загинули троє бійців місцевої тероборони — Василь Козлов, Олексій Казимір і Михайло Бойченко.
Окрім автомобілів, 4 березня росіяни розстріляли двох пішоходів — Володимира Панова і Олексі Дуддника.
5 березня окупанти застрелили Олександра Шелиха — цивільного чоловіка, який ішов з села Шпитьки в напрямку села Мила.
7 березня на цьому відрізку траси загинули щонайменше троє цивільних, двоє отримали поранення. Тоді росіяни обстріляли евакуаційну колону цивільного транспорту, яка рухалася у бік Києва.
Зокрема, під вогонь потрапила Hyundai iз 30 з наліпками «Дети» на вітровому й задньому склі. Коли почався обстріл, авто зупинилося і його водій Максим Іовенко вийшов із піднятими руками й почав кричати росіянам, щоб по них не стріляли. Але його вбили на місці. Дружину чоловіка із сином окупанти відпустили. Цей злочин зафіксував дрон бійців тероборони, які проводили аеророзвідку.
Тоді під обстріл потрапили ще кілька авто, але їм вдалося прорватися.
Також 7 березня росіяни біля заправки UPG вбили пострілом у голову Сергія Кабашного та привласнили його Ford Transit. Зокрема, саме на цьому авто вони приїхали 19 березня до автосалону Camper Group, що за кілька кілометрів на захід Житомирською трасою. Там окупанти розстріляли ще двох цивільних: власника автосалону Сергія Муравицького та його знайомого Леоніда Пляца.
8 березня від вогнепальних поранень у голову й тіло загинув місцевий мешканець Богдан Комаровський. Він повертався від друзів до себе додому в село Мила.
13 березня росіяни розстріляли учасника місцевої тероборони, ветерана війни на Донбасі, 41-річного Андрія Зіняка.
Зранку 25 березня окупанти вбили ще трьох цивільних. Олександр Степанечко виїхав на Житомирську трасу з Києва, а Віктор Сукманюк з дружиною Людмила Плющик навпаки прямували у бік столиці.
На цій ділянці дороги й на місцевості поруч було виявлено останки ще 8 тіл, які досі не ідентифіковано. У кожного з цих восьми людей вогнепальні поранення, всіх їх розстріляно, майже всіх — у голову. Майже всіх потім спалили. Однак невідомими залишаються обставини та час їхньої загибелі.
Розслідування масових вбивств на Житомирській трасі
За словами поліцейських, у цій справі було загалом здійснено близько 200 слідчих дій: упізнання за фотознімками, допити потерпілих і свідків, відтворення подій, безліч оглядів. Балістична експертиза встановила, що найменша кількість влучань у транспортні засоби на цій ділянці — 50, найбільша — близько 90. "
На основі зібраних відомостей слідчі встановили, що злочини на Житомирській трасі вчиняли військовослужбовці 2-го батальйону 5-ї окремої гвардійської танкової бригади 36-ї загальновійськової армії, виконуючи наказ свого прямого командира майора Тхаро Абатаєва.
На основі зібраних відомостей слідчі встановили, що злочини на Житомирській трасі вчиняли військовослужбовці 2-го батальйону 5-ї окремої гвардійської танкової бригади 36-ї загальновійськової армії, виконуючи наказ свого прямого командира майора Тхаро Абатаєва.
Йому повідомили про підозру за частиною 2 статті 438 ККУ «у відданні наказу про вчинення жорстокого поводження з цивільним населенням, поєднаному з умисним вбивством».
Інші батальйони 5-ї ОТБр стояли далі по трасі — від села Бузова й майже до Стоянки. І усюди, де вони дислокувалися, також відбувалися вбивства й каліцтва. Щодо цих воєнних злочинів ведуться розслідування.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.