Мертві павуки та розумні туалети. Хто отримав Шнобелівську премію 2023 року
X

Відбулася 33-тя церемонія вручення Шнобелівської премії, якою нагороджують за найнесподіваніші та найкумедніші наукові дослідження. Лауреатів визначили в 10 номінаціях.

Хімія та геологія

Премію отримав Ян Заласевич, польський геолог та палеонтолог, за пояснення, чому багато вчених люблять лизати каміння. Причиною виникнення такого питання є те, що геологи та палеонтологи часто облизують камені, аби визначити, чи не є вони шматками скам'янілостей. 

Сам Заласевич розповів, як одного разу облизав камінь, який знайшов біля дороги, і той виявився добре збереженою форомініферою.

Література

Відзнаку дали Крісу Мулену, Ніколь Белл, Меріті Турунен, Аріні Бахарін та Акірі О’Коннор за «вивчення відчуттів, які люди відчувають, коли повторюють одне слово багато, багато, багато, багато, багато, багато, багато разів».

Учасників їхнього дослідження просили повторювати один і той самий набір слів багато разів, поки вони не відчують щось дивне. Такий ефект наставав приблизно після 30 повторів.

Інженерія механізмів

Те Фей Яп, Жень Лю, Ануп Раджаппан, Тревор Шімокусу та Деніел Престон отримали премію за «реанімацію мертвих павуків для майбутнього використання їх у ролі механічних інструментів для захоплення».

Це вдалось зробити завдяки внутрішній будові павука. У результаті роботи вчених, механізм із мертвого павука зміг піднімати різні предмети, серед яких блок пінополіуретану та трупи комах.

Медицина

Крістін Фам, Бобак Хедаяті, Кіана Хашемі, Елла Цука, Тіана Мамагані, Маргіт Юхас, Джеймі Вікенхайзер і Наташа Месінковська нагороджені за те, що використали людські трупи (10 чоловіків і 10 жінок), щоб дослідити, чи однакова кількість волосин у правій та лівій ніздрях людини.

Вони з'ясували, що в середньому в кожній ніздрі є 120-122 волосини, які ростуть у діапазоні від 0,81 до 1,035 см.

Комунікація

Премію отримали вчені з Іспанії Марія Хосе Торрес-Пріоріс, Діана Лопес-Баррозо, Естела Камара, Сол Фіттіпальді, Лукас Седеньо, Агустін Ібаньєс, Марсело Бертьє та Адольфо Гарсія, які дослідили розумову діяльність людей, які добре вимовляють слова задом наперед.

Вчені найняли для своїх експериментів двох чоловіків, які вміють говорити задом наперед, та 18 звичайних людей. Сканування мозку цих двох чоловіків показала збільшення об'єму сірої речовини і посилення функціонального зв'язку (білої речовини) в ключових частинах мозку, пов'язаних з мовою.

Охорона здоров’я

Стенфордський туалет

Син Мін Пак отримала Шнобелівську премію за створення Стенфордського туалету. Він дуже технологічний та має вбудовану тест-смужку для аналізу сечі, систему комп’ютерного бачення для аналізу дефекації, датчик анального відбитка в поєднанні з ідентифікаційною камерою та телекомунікаційний канал — для аналізу речовин, які виділяють люди.

Всі отримані дані можна отримати на смартфон. А невдовзі в туалет вбудують можливість тестування на коронавірус.

Харчування

Вчені Хомей Міясіта та Хіромі Накамура отримали відзнаку за те, що визначили, як електрифіковані палички для їжі та соломинки можуть змінити смак їжі.

Освіта

Група вчених під керівництвом Кейті Тама отримали премію за те, що вивчили нудьгу вчителів і учнів на уроках. Дослідники з'ясували, що учні більше нудьгують, коли те саме відчуває вчитель. А що більше студенти очікують, що лекція буде нудною, тим сильніше вони відчувають цю емоцію згодом.

Психологія

Стенлі Мілграм, Леонард Бікман і Лоуренс Берковіц отримали премію за «експерименти на міській вулиці, щоб побачити, скільки перехожих зупиняються, щоб подивитися вгору, коли вони бачать незнайомців, які дивляться вгору».

Результати дослідження показали, що тільки 4% людей спинялись, якщо вгору дивилась одна людина. Однак, якщо це була група з 15 людей, то спинялись вже 40%. 

Фізика

Біейто Фернандес Кастро та його команда виміряли, наскільки статева активність анчоусів впливає на змішування океанської води, яке відіграє важливу роль у впливі на клімат. Вчені визначили, що риба справді здатна створювати інтенсивну турбелентність протягом тривалого періоду.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Теорія великого «Ба-бах!». За що вручають Шнобелівські премії